“NEDEN ÖNCEKİ MÜŞAVİRLE GELMEDİNİZ”

12 Ekim 2019, Cumartesi - 10.54

TEMEL YÜREK

Sakaryaspor’un haftalar sonra gelen galibiyeti, bir çırpıda uçup gitti… Ulusal Kulüp Lisans işlemleri için verilen süre içerisinde istenilen evrakları tam olarak yetiştirilemeyişin cezası, maalesef -3 puan tenzili ile sonlandı.

Sakaryaspor böyle bir puan silmeye daha önce -6 puan silme ile muhatap olmuştu ancak o zamanlar 3. ligde mücadele eden takımlara bu ceza uygulanmamaktaydı.

Önceki sezonda aynı şey yaşandığında başkan ve idari personel, gecenin ilerleyen saatlerine kadar TFF’deki çalışmaları sonrasında netice alınmıştı.

Hiç de hafife alınacak bir durum değil aslında.

Bu sezon değişen yönetimle birlikte Sakaryaspor AŞ’nin yeminli müşaviri de değişmişti. Burada işi bitirecek, yeminli müşavir bence.

Kulüp personelinin evrak akışında kendisine yardımcı olmasından gayrı, başkaca dahli olacağı ne kadar ihtimal dahilinde olur ki...

2. Lig Kulüp Lisans Kriterleri 2 belgeli Hukuk , 3 belgeli Alt Yapı, 7 belgeli Sportif, 20 belgeli Personel-İdari ve 9 belgeli mali kriterlerden oluşmakta…

2. Ligde denetim gerektiren bütün belgelerin tamamı, yeminli mali müşavir tarafından denetlenmiş olması zorunluluğu var.

Bu yüzden gerekli tüm evrakları yeminli mali müşavir onaylayıp, rapor haline getirmekte.

Sakaryaspor’un süresi içerisinde teslim ettiği evrakların arasında eksik olan sanırım mali kriterlere muhatap olan evraklar… -3 puanla yetinilmesi de bu yüzden…

Diğer kriterlerden de noksanlıklar olsaydı +1’ler ilave edilecekti.

SGK ve VD’den alınan evraklar haricinde noksanlık söz konusu galiba.

Pazartesi teslim edilmesi gereken evrakları sunamayan Sakaryaspor Cuma günü teslim edip, tahkime başvuru yaptı. Bu yüzden cezadan dönüş olmadı.

TFF’den bir yetkili o aşamada “neden önceki yeminli müşavirle gelmediniz” sorusunu boşuna sormamıştı…

Siz buna acemilik deyin, iş bilmezlik veya amatörlük deyin. Ne derseniz deyin!

Önceki sezon TFF’ye teslim edilen evraklarının örnek teşkil edecek birer nüshaları elinizde yoksa, acemiliğinizle bu hatayı yaparsınız.

Önceki sezonun yeminli mali müşavirlik ücreti için ödenen 40 bin TL. pahalı gelmiş olmalı ki bu sezon için anlaşılan yeminli mali müşavire ödenecek olan ücret 20 bin. TL.

Aradaki fark, kazanç görüldüyse - 3 puanın zararı çok daha fazla oldu ne yazık ki…

Talimat “Kulüplere bir sezonda en fazla 3 puanı geçmeyecek şekilde verilen puan silme cezaları, Ulusal Kulüp Lisansı başvurusunda bulunduğu tarihi takip eden sezonda uygulanır” demekte.

Sakaryaspor son gün olan 31 Mart sonu itibariyle mali kriterler hariç olmak üzere başvurusunu yapmıştı yanılmıyorsam.

TFF, mali kriterler için 20 Eylül’e kadar beklemekte mali kriterleri. Transferler var, eski yeni oyunculara ödemeler var.

Bunları bitiren transfer yasağına takılmadığından mali kriterlerin bildirim süresi bu yüzden uzun tutulmakta.

Haliyle başvurunun devamı mevcut yönetimce getirilmeliydi.

Ertelenen kongre tarihi, anlaşılmış yeminli mali müşavirin olmaması da -3 puanda payı büyük bence.

İyi niyetinden zerre kadar şüphe duymadığım yönetim kurulundan kimse, kendini bu ihmalin dışında tutmamalı. Kulüp, halen acemice yönetilmekte…

Daha önce Sakaryaspor’da görev yapan kadın personel, bu işlerde son derece başarılı ve bilgi sahibiydi.

Derhal deneyimli birinin kulüpte görevlendirilmesi artık elzem oldu...

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...