EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 623 kez okundu
24 Aralık 2013, Salı - 09.03

TAŞERON İŞKENCESİ

Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mesut Gökdemir, taşeron işçilerin sorunlarının kangrene döndüğünü belirterek, “Bu soruna yasal çerçevede acil çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

TAŞERON İŞKENCESİ

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mesut Gökdemir, taşeron işçi sorununu değerlendirdi. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre “Bir işyerinde yardımcı işçiler de işyerinin girdiği bir iş kolunda kurulu bir sendikaya üye olabilirler. Sendikaya üye olmak serbesttir ve hiç kimse sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlayamaz” hükmünü hatırlatan Gökdemir, soruna çözüm bulunmasını istedi.
BU BİR ZULÜMDÜR
Belediyelerde çalışan taşeron firma işçilerinin yaşadığı sorunların adeta kangrene döndüğünü, istihdam edilen kadrolu işçi sayısının her geçen gün azaldığını vurgulayan Gökdemir, “İhale ile sözleşmeli hizmet alımı yapılıp temin edilen işçi sayısı ülkemizde 400 bin civarındadır. Bu çok kaygı verici bir durumdur. Bu sayı her geçen gün büyük oranlarda artmaktadır. Alt işveren işçilerinin sendikal ve toplu sözleşme haklarından yararlanamamaları adeta bir zulümdür” diye sözlerine başladı.
MAHKEME KARARI
Belediye şirketleri ve taşeron firmaların işçilere çok düşük ücretler verdiğini, ihale sürelerinin kısa olması nedeniyle taşeron işçilerin ‘Yıllık Ücret Zammı’ ve izinler dahil sosyal haklarını kullanamamakta olduğunun altını çizen Başkan Gökdemir, şunları dile getirdi: “İş sözleşmelerinin fesih edildiği durumlarda da bu işçiler kıdem ve ihbar tazminatı alamamaktadır. Bu durumda işveren olarak belediyelerin ve belediyelerle çalışan şirketlerin arasında ‘muvazaalı durum’ baş göstermektedir. Ayrıca, işçilerin iş sözleşmelerinin başından itibaren asıl işveren olarak belediyelerin gösterilmesi Mahkeme Kararı da uygulanmamaktadır.
ISRARLI MÜCADELE
Özellikle 2008 yılında eklenmiş olan 4857 sayılı yasanın 2. maddesine göre kamu kurum ve kuruluşları, çalışanların mevzuatta doğan hakları kısıtlanmaktadır. HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerin mahkeme kararlarından doğan haklarının teslim edilmesi ve sürekli işçi kadrolarına atanabilmeleri için işveren kuruluşlar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde sürekli ve ısrarlı bir şekilde çalışmaktadır.”
27 MUHATAP VAR
Hizmet İş Sakarya Şubesi, ilimizdeki belediyeler, Düzce ve Bolu’ya bağlı belediyelerde muhatap olarak sendikacılık yapıyor. İlimizde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde SASKİ ve BELPAŞ Dahil 250 işçi, Adapazarı Belediyesi 100 işçi, Serdivan Belediyesi 84 işçi, Erenler Belediyesi 92 işçi, Arifiye Belediyesi 49 işçi, Geyve Belediyesi 55 işçi, Pamukova Belediyesi 50 işçi, Taraklı Belediyesi 11 işçi, Göynük Belediyesi 3 işçi, Akyazı Belediyesi 57 işçi, Hendek Belediyesi 62 işçi, Cumayedi Belediyesi 33 işçi, Çilimli Belediyesi 15 işçi, Karasu Belediyesi 42 işçi, Alifuatpaşa Belediyesi 15 işçi, Limandere Beleriyesi 5 işçi, Kurudere Belediyesi 7 işçi, Yuvalıdere Belediyesi 3 işçi, Sinanoğlu Belediyesi 5 işçi, Gölkent Belediyesi 5 işçi, Konuralp Belediyesi 13 işçi, Boğaziçi Belediyesi 14 işçi, Altındere Belediyesi 5 işçi, Kuzuluk Belediyesi 15 işçi olmak üzere çok sayıda sendikalı çalışana hitap ediyor. Bu belediyelerin çoğunda 2013 yılı Toplu İş Sözleşmeleri tamamlanırken Adapazarı, Serdivan, Arifiye, Akyazı, Düzce Çilimli, Kuzuluk, Limandere, Sinanoğlu, Yuvalıdere belediyeleri ile ise görüşmeler sürüyor.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...