KÜLTÜR HABERLERİ Bu haber 1242 kez okundu
29 Haziran 2011, Çarşamba - 13.25

Tarihe ilgimiz yok

Atatürk Müzesi'nde tarihi 8 bin yıl öncesine dayanan eserler olmasına rağmen halk tarihe iygi göstermiyor. Müze Pazartesi hariç her gün açık.

Tarihe ilgimiz yok

8 BİN YILLIK TARİH
Müze, okul dönemlerinde öğrencilerin toplu ziyaretlerinde dolu dolu olurken, okullar tatile girdiğinde bu oran yaklaşık olarak yüzde 80 oranında azalıyor. Milattan öncesine dayanan taştan yapılmış el baltaları, Türkiye'nin çok az müzesinde yer alırken, Atatürk Müzesi'nin vitrinlerini süslüyor. 2 Bin yılık Gözyaşı Şişeleri ise genellikle Bizans öncesi ve aynı bu dönemde ilginç öykülere imza atan tarihleri kapsıyor. Öykülere göre ölen akraba veya sevgililer için dökülen gözyaşları, bu şişelerde saklanıyormuş. Lahitlerin içerisinden çıkan göz yaşı şişeleri müzenin seçkin eşyaları içinde yer alıyor. Çeşitli kandiller, topraktan tabak ve çanaklar, müzenin gözdeleri arasında önemli bir yer tutuyor.
ATATÜRK'ÜN EŞYALARI
Müzenin seçkin bir köşesinde ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kullandığı eşyalara yer veriliyor. Tabak, çatal, kaşık ve bıçakların yanı sıra değişik giyim eşyalarının da yer aldığı büyük önderin kullandığı eşyalar, ziyaretçilerin dikkatini ve büyük ilgisini çekiyor. Lahitlerin ise tarihleri yine Milattan Öncesi yıllara dayanıyor. Üzerlerinde ölen insanların silahları, hizmetçilerinin üzüntüleri ve yaptığı sanatlar figür şeklinde yer alırken, bu stellerin ve diğer lahitlerin üzerindeki eski yazıların çözülebilmiş bölümleri de ziyaretçilere açıklama şeklinde sunuluyor. Sanat Tarihi Uzmanı Süleyman Acar Sakaryalılar'a seslenerek "Burada bir tarih yatıyor. Tarihlerinden ibret alıp geçmiş dünyalara gezi yapmak isteyen vatandaşları müzemize davet ediyoruz" diye konuştu.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...