TAKIM GİBİ OYNADIK

18 Aralık 2017, Pazartesi - 12.28

SÜLEYMAN DOĞRU

Sakarya Büyükşehir basketbol hakem faciası ile kaybettiği Anadolu Efes karşılaşmasını Gaziantep karşısında unuttu. Maçın daha 1.dakikasından galibiyeti arzuladığını gösteren Büyükşehir Basket ilk periyoda 18-3 seri ile başladı.

Rakiplerine maçın başında pota altını kapatan ve sert bir mesaj veren Moustapha Fall yaptığı 4 blokla Antep’i dış şutlara itti. Girmeyen dış şutlar sonunda sayı bulmakta zorlanan Gaziantep temsilcisi zaten ilk periyottan kaderine razı oldu. Moustapha fall savunmada iyi başladığı gibi Lazeric ve Nathan Boothe hücumda iyi başladı.

İlk periyotta 27 sayı bulan Büyükşehir Basketbol bundan önceki karşılaşmalarda skor yükünü çekecek oyuncu bulmakta zorlanırken Gaziantep karşısında ilk yarıda 2 oyuncusu çift hanelere ulaştı.  Oyunu giren her oyuncudan verim alan ve rotasyonda sıkıntı yaşamayan Büyükşehir basketbol devreyi de 46-27 önde tamamladı. İlk yarıda atılan 19 farkın en önemli etmeni maçın başında yakalanan seri oldu. İlk yarının en etkili ismi Harris devreyi 12 sayı ile tamamlarken Nathan Boothe 10 sayı üretti.

Maçın 2.devresine de iyi başlayan ve rakibini kendisine yaklaştırmayan yeşil siyahlılar rotasyonlu kadrosu ile farkı açmaya devam etti. İlk yarıda olduğu gibi kontrolü elinde tutan ve maçın temposunu belirleyen Büyükşehir Basketbol hem farklı oyunculardan hem de farklı alanlardan katkı alarak oyun çeşitliliği adına da izleyenlere bir resital sundu.

Son çeyreğin son dakikasına kadar gevşemeyen ve oyun disiplininden kopmayan Dev Adamlar karşılaşmadan 79-57 galip ayrıldı ve ilk 8’in içinde kaldı. Sakarya Büyükşehir Basketbolda maçın yıldızı 16 sayı 6 ribaunt ile Nathan Boothe olurken Harris’de 16 sayı ile galibiyete önemli katkı sağladı. Moustapha Fall ise 7 Sayı 4 ribaunt 4 asistinin yanında yaptığı 4 Blokla Blok Krallığı sıralamasında ilk 3 içinde kaldı. Kenardan gelen oyunculardan 23 sayı bulan yeşil siyahlılar süre alan tüm oyunculardan skor katkısı buldu ve bu da Büyükşehir için sevindirici bir etmendi. Metecan Birsen’de 10 sayı 6 ribaunt ile önemli bir katkı yaptı.

Biraz istatistiklere boğdum sizi farkındayım ama bunlar nasıl önemli bir iş yaptığımızın en iyi göstergesi. Basketbol bireysel yeteneklerin yanında takım oyununun en önemli olduğu sporların başında gelir. Siz tüm oyuncularınızdan katkı alıyorsanız, rakibi her alanda ezip üstünlük kuruyorsanız, maçın temposunu istediğiniz gibi ayarlıyorsanız zaten bu maçı kazanıyorsunuz. Büyükşehir Basketbol’da bunu yaptı ve takım gibi oynadı. 

Boyalı alandan tam 44 sayı bulan Büyükşehir Basketbol vazgeçmeden hep potaya gitti. Boyalı alandan rakibine sadece 16 sayıya izin verdi. Bu da takım savunmasını ne kadar iyi ve doğru şekilde yaptığını gösteriyor. Savunma anlamında rakibi 60 sayının altında tutmak çok önemlidir. Özellikle bizim gibi zor bir ligde. Sakarya Büyükşehir Basketbol’da bunu başardı.

Ben hala basketbol takımımıza gerekli ilginin gösterilmediğini düşünüyorum.  Tribünlerde hala boşluklar kalıyor. Sadece taraftar değil, kurumlar ve basınımızın da ilgisi az kalıyor. Ama basketbol yeni bir oluşum Sakarya’da. Bunun da üstesinden zamanla gelinecektir. Galibiyet için Koç Selçuk Erak’ı ve tüm oyuncuları tebrik ediyorum. Umarım önümüzdeki Galatasaray maçını da kazanır, ilk yarı sonunda ilk 8’de kalarak kupaya gitme şansı yakalarız. Esen kalın...

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...