BU HAKEMLERLE BU KADAR

13 Aralık 2017, Çarşamba - 11.07

SÜLEYMAN DOĞRU

Keşke bugünkü yazımda ‘Anadolu Efes ile Sakarya Büyükşehir Basketbol harika bir basketbol ile keyifli bir mücadele izlettiler’ diyelim. Ama gel gelelim ki öyle bir hakem triosu vardı ki sahada basketbol konuşmak, hatta maçı takip ederken fotoğraf çekmek dahi içimden gelmedi. Hayatımda bir takımın diğer takım karşısında hakemler tarafından bu kadar ezildiğine şahit olmadım.

Meslektaşlarım, büyük ustalar ile devre arasında ve maç sonu yaptığım konuşmalarda sadece benim değil aynı zamanda onların da dikkatini çekmiş. Hatta ve hatta maç sonu Anadolu Efes taraftarları bile hakemin yönetimi ile ilgili Sakarya Büyükşehir’e hak veriyordu.

Bu kararların bir sebebi olmalıydı tabi ki. Özellikle maçın başında yapılan bu muamelenin sebebi lige eksi puan ile başlayan ve 3 mağlubiyet alan Efes’i yeniden üst sıralara taşımak. Hakemler bir kere buna şartlanarak parkeye adım attılar. Sakarya’nın en büyük silahı olan Fallı daha 2.dakikada faulle kenara uğurladılar. Yetti mi? Yetmedi.Hücumdan ya hücum faul ya da top kaybıyla dönmeye zorladılar ( Hatalı top sürme dolayısıyla). Savunmada ise faulle alakası olmayan pozisyonlarda Efes’i hep çizgiye yolladılar.

Maçın bir anında çok güzel bir kare yakaladım. Lazeric’e yapılan faul es geçilirken yapıla itirazlar sonunda bench uyarılıyor. Devamında tabi teknikler.. Görüntüde Lazeric’e yapılan faul bariz ve net Hatta bunu gösterdiğim meslektaşlarım da çok rahat onayladılar. Bir sonraki pozisyonda ise temas olmaması rağmen Stimac faul çizgisine gönderiliyor. Jankovic’i pota altında ‘tokat manyağı’ yapan Efes’in uzunları hakemlerden aldığı cesaretle her pozisyon savunmayı daha da sertleştiriyor. Bunu maç sonunda Anadolu Efes oyuncusu Birkan da söylüyor. Çalınan orantısız düdükler sonunda ise Büyükşehir Basketbol deplasmandan yenilgiyle dönüyor. Tribüne gelen onlarca tarafatr ve Sakarya’ya gönül vermiş insan tribünlerde adeta çıldırdı. Sakin Başkan Akgün Altuğ bile bir ara çileden çıktı. Merak ettiğim tek olay ise bu hakemlere bir daha ne kadar süre maç verilip verilmeyeceği. İçimden hiç konuşmak gelmese de maçtan da konuşalım biraz.

Sakarya Büyükşehir basketbol maça dış isabetlerle başladı. Kaçıran Efes karşısında ilk çeyrek doğranan Sakarya Büyükşehir Basket her şeye rağmen ilk çeyrekte sadece 5 sayı fark yedi. Kötü oynayan Anadolu Efes hakemlerin de iteklemesi ile zorla faul çizgisine geldi ve sayıları bulmaya devam ederek devreyi 47-37 önde tamamladı. Kenardan gelen Jankovic kenardan iyi katkı verirken ilk 5’en en iyi katkıyı Lazeric ve Metecan’dan aldık. Harris ise maçta pek etkili değildi. Hakem kararları ile moralleri bozulan Büyükşehir Basketbol oyuncuları her  ayağa kalkmak istediğinde bir darbe daha yedi hakemlerden ve o geri dönüş gelmedi. Bizim kırılan direncimiz Anadolu Efes’e artı direnç olarak dönünce karşılaşmadan 83-68 galip ayrılan Efes oldu. Büyükşehir Basketbol iyi yolda. Önü kesilmezse daha da iyi olacak. Önümüzde ki karşılaşmalarda daha iyi ve adaletli hakemlerle görüşmek üzere diyelim.. İnşallah… Sağlıcakla kalın..

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...