Spor Şehri Sakarya

Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, “Şehrimizin doğusu, batısı ve merkezinde Spor Kompleksleri çalışmalarımız var. 2021 yılı içerisinde Sakarya’nın spor alt yapısı ile ilgili 2050 yılına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak derecede mesafe alacağız.”

SPOR 24.09.2020, 13:15 24.09.2020, 13:15
Spor Şehri Sakarya

LEVENT BAYRİ
SAKARYA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ 
İletişim Birimi Sorumlusu: Sinan KOLCU - Hüsamettin ÇAĞLAR
Basın Sözcüsü: Özcan YEMİŞ - Sinan KOLCU

Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ile Gençlik, yurt ve spor hizmetleri üzerine konuştuk. Tesisleşme ve Yaşayan Stadyum hakkında son gelişmeleri değerlendirdik... İşte, ilgi ve keyifle okuyacağınıza inandığımız İl Müdürü Arif Özsoy ile yaptığımız röportaj:
Arif Özsoy Kimdir? Sizi tanıyalım.
2013 yılında Sakarya’da Yurt Müdürü ardından 2015 yılında Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü olarak göreve başladım. İki kurumun birleşmesi ile 2019 yılı Nisan ayından itibaren Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve devam etmekteyim. 

----


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün hedefleri nelerdir? 
Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ve de öğrencilerimiz için yaptığımız her faaliyeti ve de her etkinliği önemsiyoruz. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı, kötü alışkanlıklardan uzak, millî şuur ve düşüncelerle vatanına milletine sahip çıkan gelecek nesiller için mücadele eden bir birey olması için, tüm tesislerimizi kapılarını sonuna kadar açtık. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 81 il genelinde düzenlediği Mutlu Çarşamba, Yeteneğini keşfet, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Evinin Sultanları, Koşabiliyorken Koş gibi Projelerin yanı sıra, Yurtlarımızda daha önce söylediğimiz gibi Mühendishane, Muallimhane, Hikmethane, Mimarhane ve Hukukhane 5 büyük projeyi hayata geçirdik. Bunların yanı sıra gönüllü öğretmenlik, Sıfır Atık, Tekno Yurt, Sevgi Evleri, Millet Kıraathaneleri, İyiliğini Dolabından Çıkar gibi projelerimizin yanı sıra yeni yılda da gençlerimize yönelik Türkiye çapında önemli projeler ile hizmet vermeye devam edeceğiz.

----


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü faaliyetleri hakkında bize kısaca bilgi verir misiniz? 
Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri gençlik, spor ve yurt hizmetlerinden oluşan 3 ana sac ayaktan oluşmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın projeleri kapsamında İlimizde her yıl çeşitli spor branşlarında şampiyonalar ve turnuvalar düzenliyoruz. Uluslararası Turnuvalarda Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi , Okul Sporlarında ise Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışıp vatandaşlarımıza spor yaptırıyoruz. Spor Hizmetleri birimi olarak Sakarya’da 54 Branşta 7’den 77’ye herkese spor yaptırmak için hedefliyoruz. İl Spor Dalı Temsilcilerimiz ve antrenörlerimizle birlikte devamlı istişare içerisinde, nasıl sağlıklı bireyler yetiştiririz, daha çok kişiye nasıl spor yaptırırızın mücadelesini veriyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığını önemsiyor ve pandemi sürecinde tüm tesislerimizi belirli aralıklarla dezenfekte ediyoruz. 

----


Spor Hizmetleri konusunda istatistiksel bilgi verir misiniz? 
Bireysel Spor Salonlarımızla birlikte Sakarya’da 157 tesis bulunmaktadır. Uluslararası ve Ulusal Müsabakalara ev sahipliği yapıyoruz. Şu an içi 281 millî sporcumuz bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl 3 Uluslararası Turnuva, 622 Ulusal turnuva düzenlerken, yerel bazda da 1939 müsabaka düzenledik. 2019 yılında sporcularımız Uluslararası düzeyde toplam 85 madalya alırken, İl Yurt İçi müsabakalarda ise ilimize 649 madalya kazandırdılar. İl genelinde İhtisas, Okul ve Spor Kulübü olarak 327 kulübümüzün yer aldığı Sakarya’da 2020 yılı federasyonlara göre branş sayımız 54’tür. Lisanslı erkek sporcu sayımız 40.915, kadın sporcu sayımız 20.490’dur. 

----


Şampiyonalarda derece yapan sporcularımız ve Atletizm Branşı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Göreve geldiğimiz günden itibaren, özellikle spor tesisleri noktasında % 50 kapasite artışına gittik. Türkiye’nin en uzun kapalı atletizm pistini açarak, Türkiye’de örnek bir projeye imza attık. Bu bizlere nasip oldu. Düşük bir maliyetle Atletizm Pistini hizmete açtık. Atletizmin tüm branşları orada sergileniyor. Sporcularımız kesintisiz bir şekilde çalışmalarını yapıyorlar. 6 aylık süre içerisinde ciddi başarılar elde ettik. Avrupa Şampiyonluğu ve Türkiye rekoru kırdık. Bu artarak devam edecek. Atletizmin kalbi Sakarya’da atsın istiyoruz. Sporcu profilinde çok iyi bir noktadayız. Özellikle Atletizm, Kano-Kürek, Güreş ve Karate ve bu alanlarda iddialıyız. Çok güzel de başarılar bekliyoruz. İlimiz adına rekorlar kıran, şampiyon olup Sakarya’nın adını, Uluslararası ve Ulusal müsabakalarda başarıyla temsil eden tüm sporcularımızı canı gönülden kutluyorum. Onlar ile ne kadar övünsek, gurur duysak azdır. Sporcuların yetişmesinde pay sahibi olan başta aileler ve antrenörlerimize de özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. 

----


Karantina kapsamında Yurtlarınızda ev sahipliği yaptığınız. Mutlu ayrıldıklarını biliyoruz. Süreç nasıl işledi? Yeni dönemde planlarınız neler olacak? 
Bizim için de keyifli bir süreç oldu. İşin doğrusu. Başlangıcında biraz endişelerimiz vardı. Basınımızın desteği ile bu süreci çok güzel bir şekilde yürüttük. 2650 misafirimiz geldi. Kaymakanlarımızdan iş insanlarımıza, şoförlerimizden öğrencilerimiz ve işçilerimize, alan o kadar genişti ki, ciddi manada her kesime en güzel şekilde hizmet etme gayreti içinde olduk. 7/24 hiçbir şeylerini eksik bırakmadık. Konserine kadar verdik. Spor yapabilmeleri için Spor Bakanımızın gönderdiği satrançları, kitapları, küçük çocuklarımız için boyama kitapları ve oyuncak verdik. Bir de ‘Sakarya’ deyince, güzel izlenimler kalsın, güzel de bir tat kalsın istedik. Islama Köftesinden, meşhur kabak tatlısına kadar ikramlarda bulunduk. Belediyemizin Sakarya tanıtımı ilgili kitap ve broşürleri de misafirlerimize vererek yöresel olarak tanıtımımızı yaptık. En güzel tarafı şuydu. Hiçbir hasta göndermedik. Hiçbir hasta pozitif çıkmadı. Sakarya’dan giderken de çok mutlu ayrıldılar. Halâ da o arkadaşlarımızla irtibatlarımız devam etmektedir. Güzel bir Sakarya izlenimi ve hizmetler bıraktığımız için mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de ihtiyaç olursa yurtlarımız her zaman devletimizin hizmetindedir. 

----


Sakaryamız bir spor şehri ve Spora aşık bir şehir olarak anılıyor. Halkımız tabii bu konuda duyarlı, ne gibi projeler düşünüyorsunuz ileride neler yapılabilir? 
Öncelikle mevcut alanları ve mekanlarımızı fiziki olarak iyileştirme ve güzelleştirme çalışmasına gittik. Hatta sporun rengini değiştirdik. Gençleri cezbeden, renk güzelliğini gördüğü zaman daha rahat bir şekilde çalışma ortamı olsun istedik. Özellikle olmazsa olmazımız hijyen ve temizliğe dikkat ettik. Son dönemde bu daha da önem arz ediyor. 1,5 yıl içeresinde alanlarımızda %50 artış yaptık. Bundan sonraki süreçte küçük spor alanları yapmaktan ziyade, Spor Kompleksleri üzerinde çalışma yapıyoruz. Bunların ilki ‘Yaşayan Stadyum’ harika bir proje ve Türkiye’de örnek verilebilecek, sayın Bakanımızın da çok önemsediği, takip ettiği bir proje. O’nla ilgili güzel bir çalışma yapıyoruz. 
Şehrimizin doğusunda, batısında ve merkezinde olmak şartıyla, Spor Kompleksleri çalışmalarımız var. İlçelerimize de taşıdık. Yakın bir zamanda onların müjdesini de vereceğiz. İlçelerimizde de Spor Kompleksleri yapacağız. Gençlik Merkezleri, Yüzme Havuzu, Futbol Sahası, Antrenman sahası, Tenis Kortları, Voleybol, Basketbol sahaları, özellikle de halkımızın tamamen istifade edebileceği Yürüyüş Yolları ve Piknik Alanları ve en önemlisi de Bayanların istifade edebileceği spor alanları yapıyoruz. 16 ilçemizde, 100 civarında tesisimizde bayanların spor yapabileceği, mükemmel spor alanları oluşturduk. Platesinden tutun, fitnessine kadar ciddi manada ücretsiz bir şekilde hizmet veriyoruz. 

----


Gençlik Merkezleri sayısı yeterli midir, yeni projeler nelerdir? 
Gençlik Hizmetleri olmazsa olmazlarımızdan. Sakarya’da 2 olan Gençlik Merkezi sayısını 6’ya çıkarttık. İl Müdürlüklerinin birleşmesinin ardından, KYK İl Müdürlüğü binamızı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Hizmet binasına çevirdik. Eski İl Hizmet binasını ise düşük bütçe ve maliyetle Gençlik Merkezine dönüştürürerek hizmete sunduk. İlçe Belediyelerimizin destekleriyle Hendek, Kaynarca, Kocaali ve Pamukova’da Gençlik Merkezi açtık. Türkiye’nin en fonksiyonel gençlik Merkezi Bizde. Örnek; Hendek Gençlik Merkezi. 4500 metrekare kapalı alanda, içerisinde yüzme havuzumuzdan fitnesine, atölye odalarından has odasına, bowling salonundan kitap kafesine kadar her şey mevcut... Yeni Sakarya Stadyumu’nda ‘Yaşayan Stat’ projesi kapsamında Adapazarı Gençlik Merkezimizin yapımı devam ederken, Erenler Yaşam Merkezini de Gençlik Merkezine dönüştürmek için girişimlerimiz devam ediyor. Öncelikle nüfus yoğunluğu fazla olup, Gençlik Merkezi olmayan ilçelerimiz olmak üzere tüm ilçelerimize gençlik Merkezleri yapmayı hedefliyoruz. 2 tane Gençlik Kampı çalışmalarımızda ise sona gelindi.   
Yurt Hizmetlerinde öğrencilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? 
12 Yurdumuzda 13500 kapasiteye sahibiz. Öğrencilerin yetenekli olduğu alanları keşfedip onların o alanda hoca ve materyal desteği ile önlerini açmayı planlıyoruz. Yurtlarımızın sığınaklarını sportif faaliyet alanları yaptık. 180 m2 spor salonları olan yurtlarımız var. Aynı zamanda öğrenciler hangi alanda eğitim almak istiyorlarsa bize bildiriyor ve biz o derse uygun öğretim elemanı bularak, ücretsiz bir şekilde isteklerini gerçekleştiriyoruz. Yurtlarımız bir nevi 2. üniversite oldu. Öğrencilerimizin kazanılması için çeşitli eğitim, sosyal ve sportif etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye’de örnek olan 5 büyük projeyi hayata geçirdik. Mühendishane, Muallimhane, Hikmethane, Mimarhane ve Hukukhane projeleri ile yurtlarda kalan öğrencilerimizin, ihtisas alanlarında pratik yapmalarını sağladık.
Son olarak gençlere ve kamuoyuna söylemek istediğimiz bir şey var mı? 
Tesisler konusunda bahsettiğimiz spor kompleksi çalışmalarımız neticelenirse; 2021 yılı içerisinde, Sakarya’nın spor adına alt yapısını 2050 yılına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak derecede mesafe almış olacağız. 
Sakarya’da çok kullanılan bir slogan var; ‘Spor Şehri Sakarya’... Biz bunuin içini dolduralım. Slogan olarak kalmasın. İçerik ile örtüşsün. Evet ‘Spor Şehri Sakarya’, herkes için spor, başarı için spor. Kısaca ‘Güçlü gençlik, güçlü Sakarya, güçlü Türkiye’ olarak özetle söyleyebiliriz. 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İletişim Birimi Odasında bizleri en iyi şekilde ağırlayan Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Yorumlar (0)
banner59
12
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 33 41
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23