EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 4720 kez okundu
25 Aralık 2014, Perşembe - 11.41

SÖĞÜTLÜ’YE 2’NCİ ORGANİZE SANAYİ

2015 yılı bütçesinin onaylandığı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis toplantısı Söğütlü’ye 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacağı belirtildi.

SÖĞÜTLÜ’YE 2’NCİ ORGANİZE SANAYİ

SATSO’nun aralık ayı meclis toplantısı kurum hizmet binasında yapıldı. Akgün Altuğ’un meclis başkanlığında başlayan oturumda konuşan SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Söğütlü’ye 2’nci Organize Sanayi Bölgesi kazandıracaklarını ifade ederek, çalışmalara başladıklarını söyledi. Meclis Üyesi Turgay Çelik’in Bursa’ya kurulması düşünülen ancak yer sorunu nedeniyle vazgeçildiği iddia edilen Otomotiv Test Pisti’nin ilimize alınıp, alınamayacağı sorusunu da cevaplayan Başkan Kösemusul, “Orada iptal söz konusu ama test merkezi için oradan vazgeçilmiyor. Alternatif yer varmış” dedi.
247 BİN LİRA ARTIŞ OLDU
SATSO eski Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu ise konuşmasında, geçen yıla oranla 2015 yılı meclis bütçesinin 247 bin liralık bir artış öngörülerek, 7 milyon 826 bin liraya çıkarıldığını belirterek, “Başka odalar üyeleri için ciddi bütçeler kullanıyor ama üyeler için ayrılan 255 bin lirayı az buluyorum” diye konuştu. Daha sonra gidilen oylamada 7 milyon 826 bin liralık 2015 yılı SATSO bütçesi 64 kabul, 3 ret oyu ile kabul edildi. Aynı zamanda SATSO Başkan Vekili de olan SAMİB üyesi Günay Güneş’in, Kaynarca Makine İhtisas OSB Müteşebbis heyetine seçilmemiş olmasına içerlediğini ifade ederek, serzenişte bulundu.
KABUL EDİLDİ
Bunun üzerine konuşan Meclis Başkanı Akgün Altuğ, heyetin meclis tarafından oylanarak seçildiğini hatırlatırken, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ise, Kaynarca Makine İhtisas OSB Müteşebbis heyetinde kendisinin yasal zorunluluk olarak yer aldığını, ayrıca SAMİB üyesi çok sayıda üyenin de heyette bulunduğunu söyledi. Kösemusul, Güneş’in tepkisini yönetim kurulu içerisinde dillendirmemesine de tepki göstererek, “Keşke bu konu böyle gündeme gelmeseydi, tüm yönetim kurulu arkadaşlarımızla bunu istişare ettik. Biz hiç birimiz makam sevdalısı değiliz. Keşke bu tepkisini içimizde verseydi ama artık geçmiş olsun” diye konuştu.
‘ÇAKMA LİSTE’ POLEMİĞİ
Sonrasında konuşan Meclis Üyesi Enver Tok, Meclis Üyesi Adem Bilgen’in çakma liste yaptığı iddiasında bulunarak, “İlahi adalet diyoruz biz buna” derken, kürsüye gelen Meclis Üyesi Oktay Topçu, çakma liste yapılmadığını ve listenin 1 günde ama yasal süresi içinde hazırlandığını söyledi. Bazı meclis üyeleri arasındaki tartışma büyürken, araya giren Meclis Başkanı Akgün Altuğ, tüm üyelerden empati yaparak karşısındakini anlamaya çalışmasını isterken, Başkan Mahmut Kösemusul ise bu tartışmaların hizmet için olduğuna inandığını söyleyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...