Vergi Kaybına Çözüm

Sakarya’da çok az ilde olan işler yapıldığını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, vergi konusu ile alakalı “Cumhurbaşkanımız nezdinde 3 ihtimalli şekilde meseleyi takip ediyoruz” dedi

SİYASET 13.08.2019, 11:39 13.08.2019, 11:39
Vergi Kaybına Çözüm

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya’da düzenlenen programda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündem değerlendirmesi için basın mensuplarıyla bir araya gelen Yavuz, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ali İhsan Yavuz, 31 Mart yerel seçimini "halkçı belediyecilik" üzerine kuran, liyakat ve işi ehline verme söylemi üzerinden propaganda yapan CHP'li belediyelerde yapılan torpilli atamaların tartışıldığı dönemde, CHP’li yeni belediye başkanlarının eşini-dostunu bir takım görevlere getirdiği konusunda kendisine sorulan soruyu da yanıtladı.

“TOYOTA MESELESİNİ 3 İHTİMALLİ BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİYORUZ”
Toyota Fabrikasından kaynaklanan vergi konusu ile alakalı konuşan Yavuz, “Bu sadece Sakarya’nın değil, Ordu’nun, Gaziantep’in de meselesi. Biz de bu konuda en fazla ilgilenen illerden biriyiz. Ben bu konuyu Cumhurbaşkanımız ile konuştum. Bu iş ya bakanın halledebileceği bir iş ya da yasal düzenlemeyle halledilebilecek bir mesele. Ama hangi birini yaparsanız yapın başka bir ilin kaynağına dokunuyorsunuz. O çok basit gibi görünen meselenin böyle zor bir tarafı var. Her ay Toyota sebebiyle bizden 10 milyon TL gidiyor, aslında çok büyük yatırım var ve büyük bir istihdam alanı oluşturulmuş burada ama bize belediyeye maliyeti 10 milyon TL. Biz Toyota’ya bir girişimde bulunalım, Toyota merkezini buradan İstanbul’a alsa hiç yasal düzenlemeye gerek olmadan bu meseleyi çözebiliyoruz. Buna özel bir hazırlık yapalım dedik, hem yasal düzenleme yönünü hem bakanın inisiyatif kullanabileceği kısmını hem de son çare olarak Toyota ile konuşup gerekirse onlara belli yaptırımlarında kolaylıklar sağlayalım, biz de elimizden geleni yapalım, çünkü istihdam oluşturması bizim işimize gelecek, Toyota’nın burada olması bizim için çok büyük bir prestij ama bir yandan da merkez değişikliği bizi rahatlatsın diye bir hamlemiz olacak. 3 ihtimalli bir şekilde meseleyi takip ediyoruz, Cumhurbaşkanımız nezdinde. Başka illere dokunan bir yanı var bunun, bu sadece Sakarya’nın meselesi değil, Cumhurbaşkanımıza varıncaya kadar takibimizde bu konu” dedi.

“SEL SONRASI DÜZCE’YE NE YAPILIYORSA SAKARYA İÇİN DE O YAPILIYOR”
Yaşanan sel felaketi sonrasında Düzce’deki afetzedelere yapılan yardımların Sakarya’da da selden etkilenen vatandaşlara yapılmaya devam ettiğini söyleyen Ali İhsan Yavuz, “Bu işin odağı Düzce’ydi, Cumayeri ve Akçakoca’ydı. Ama Düzce’ye tanınan imkanlar, Sakarya’ya tanınmıyor değil, tanınmayacak değil. Son bir hafta içerisinde bakanlarımız ile görüşmelerimiz oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza en son gittiğimizde de yarın gelişinin sebebi o; Akçakoca, Cumayeri elbette olayın merkezi ama Kocaali de onlardan farksız dedik. Daha sonrasında belli bir miktar para felaketin yaşandığı ilçeye aktarıldı benim yanımda daha sonra İller Bankası’nı arayarak kredi kolaylığı tanıyın dedi, ekiplerini görevlendirdi. Bütün ekibi ve genel müdürleriyle Sakarya’ya gelecek yarın, bölgede incelemelerde bulunacak bakanımız ve bu işin takibini yapacağı biz. Biz bu işin takipçisi oluyoruz. Şunu çok rahat bir şekilde söylememiz mümkün; Düzce’de mağdur olanlara ne yapılıyorsa, burada mağdur olmuş olanlara da onu yaptırırız ve yaptırıyoruz, orada bir duraksama yok” diye konuştu.

“BÜYÜK İŞLER YAPTIK VE YAPIYORUZ”
AK Parti olarak büyük işler yaptıklarını aktaran Yavuz, “Biz çok büyük işler yaptık ve yapıyoruz. Sakarya için konuşalım, biz şu ana kadar AK Parti döneminde 24 katrilyon kamu yatırımı yapmışız. Son yıllarda 2 milyar TL’lik yatırım yapıyoruz. Sadece Ballıkaya projesi 1 katrilyonluk yatırım. Ballıkaya projesine kısa vadede ihtiyaç var mıydı, yoktu ama Ballıkaya ile gelecek yüz yıllarımızı kurtarıyoruz. 1 katrilyon ile biz 5 yıllık tarla, köy yollarını yapar ve sorun yaşamazdık. İnsanlar Ballıkaya’dan bana ne diyor ben tarla yoluma girmek istiyorum, tarla yolunu hallet diyor. Ben çamurdan geçerek evime gitmek istemiyorum diyor tabi ki haklı. Biz de AK Parti olarak, Avrasya Tüneli’ni hele bir yapalım, 3'üncü köprüyü yapalım, Dünya’nın en büyük havaalanını yapalım, ana yolları açalım öncelikle diye düşünüyoruz. Biz her şeye rağmen anladık ki o büyük yatırımlar devam etsin ama o daha basit, daha kolay yapabileceğimiz işlere biraz daha eğilelim, eğilmemiz gerekirmiş. Tabi eksikliklerimiz olabilir ama belediyecilik anlamında çok önemli ve çok büyük işler yapıldı” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTA İŞLEYEN YATIRIMLAR İLE BİRLİKTE 423 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI”
İşleyen yatırımlar ile birlikte sağlık konusunda 423 milyon TL’lik yatırım yapıldığını dile getiren Ali İhsan Yavuz, “Allah’ın izniyle biz bin yataklı hastaneyi de yapacağız. İlk yapılacak şehir hastaneleri arasında Sakarya olacak. Tabii bunlar kurumların işi biz sadece köprü vazifesi görüyoruz. Sağlık bizim en eksik kaldığımız yerlerdendir ama en eksik kaldığımız yerde de aslında çok büyük gelişmeler kaydetmiştir ve kaydetmeye devam etmektedir bu şehir. Mesela bizim handikabımız başka illere oranla şuydu; biz başka illere göre daha fazla hastane yaptık. Şu ana kadar 253 milyon TL’lik yatırım yapılmış Sakarya’ya. Şu anda yatırımı işleyen yatırımlar ile birlikte 423 milyonluk yatırım söz konusu olacak. Bu yarım katrilyon demektir sadece sağlıkta, az ve hiç küçümsenecek bir şey değil. Peki biz niye etkisini başka iller kadar göremedik madem bu kadar yapıldı? Başka illerde yenisi yapıldı eskisi de çalıştı. Bizim eskiler çalışamadı. Eskiden kalan, işleyen bir hastane yok. Bizim handikabımız başka illere oranla eskilerden hiç istifade edemedik, onlar yok, yenisini biz başka illerin ortalamasından daha fazla yaptık. Eski binalardan istifade edememek bizi biraz geri düşürdü. Biz bu işi bin yataklı hastaneyi buraya yaparak toparlarız. İlk yapılacak yatırımların içerisinde olacak bu hastane. Yoğun bakım ünitesi sayısı 2002’de 19 iken şu anda 305. Nüfus artış hızımıza vurduğunuzda hiç mukayese edilmeyecek bir oran olduğunu görüyoruz. Toplam sağlık çalışanı yüzde 257 artmış” ifadelerini kullandı.

“SAKARYA’DA ÇOK AZ İLDE OLAN İŞLER YAPILIYOR”
Sakarya’da bin yataklı hastane ile ilgili herhangi bir yer sorunun olmadığını yineleyen Ali İhsan Yavuz, “Sakarya’da hiçbir ilde olmayan ya da çok az ilde olan işler yapılıyor. Birkaç tane örnek vermek istiyorum; karaciğer nakli sadece 6 ilde oluyor biri de Sakarya. Böbrek nakli Türkiye’de sadece 10 ilde oluyor bir tanesi de Sakarya. İnme Ünitesi 14 ilde var bir tanesi Sakarya. Sağlık alanında da yapılan çok şey oldu, ihtiyaçlarımız var tabi ama bunun için biz bu konunun takibini yaparak bin yataklı hastane konusunda ilk kazma vurulacak iller arasında da Sakarya olsun diye uğraşıyoruz. En son Sağlık Bakanımızın yanına gittiğimde bin yataklı hastaneyi etaplandıralım gerekirse buna ihtiyacımız var dedim. Bin yataklı olacak şekilde projeyi yapalım, örneğin 250-250 parça parça şeklinde yapa yapa gidelim. Sağlık Bakanlığı bu yönteme daha sıcak baktı. Bu sistemle parça parça yapılarak onun önüne geçmek de mümkün. Sakarya’da bin yataklı hastane ile ilgili herhangi bir yer sorunu yoktur” dedi.

“AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİ İÇERİSİNDE BU İŞLERİN SÜRDÜRÜLMESİNİN DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
CHP’li yeni belediye başkanlarının eşini-dostunu birtakım görevlere getirdiği konusunda sorulan soruyu da yanıtlayan Yavuz, “Bizim açımızdan durum net, biz birtakım ilkelerimizi teşkilatçılık anlamında da bu doğrultuda ortaya koymuş en net partilerden bir taneyiz. Bir takım teşkilat ilkeleri doğrultusunda hatta seçilebilecek, seçilemeyecek kişileri aktarırken bırakın belediyeleri teşkilatçılık anlamında da öyle bunu çok net ortaya koymuş bir partiyiz. Ve bu ilkeleri ilan ediyoruz, büyük oranda da bunu uyguluyoruz. Ehliyet ve liyakat esası üzerinde ve kesinlikle ahbap çavuş ilişkisi içerisine girmeden, akraba kayırmacılığı gibi bir yönteme başvurmadan bu işleri doğru ve düzgün bir şekilde yapmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bunu en önce AK Parti yapmalıdır ve bunu en iyi AK Parti yapıyor. Bunu savunan bir parti asla olmayız, böyle bir eksiklik ve yanlışlık gördüğümüzde de orada ki bizim yaklaşımımız CHP’nin yaklaşımının çok ötesinde olur. Yani eğer böyle bir şeye tevessül eden varsa onu kesinlikle yanlış yaptığını söylemek mümkün. Bizim açımızdan doğru bulunamaz ve bu konuda yapabileceğimiz bir şey olursa yaparız. Ben ahbap çavuş ilişkisi içerisinde bu işlerin sürdürülmesinin doğru olmadığını düşünüyorum, parti de böyle düşünüyor” şeklinde konuştu.

“OTOPARK VE TOPLU TAŞIMA”
Otopark ve toplu taşıma konusunda konuşan Yavuz, “Otoparklar ile ilgili bir farkındalık oluşturalım. Belediye başkanlarımız başta olmak üzere herkesin bir katkısı olsun. Park sorununu çözmek boynumuzun borcu, takip ederek bir şekilde çözeceğiz. Toplu taşıma noktasında yeni model ve yeni yöntemlere de bu şehirde ihtiyaç olabilir. Bu tür değişimler hiçbir yerde kolay olmuyor açıkçası. El birliği içerisinde bu işler olacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner59
15
açık
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29