‘BU SEÇİM ÜLKE İÇİN!’

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bu seçimin sadece kendisi ve Başbakan için değil ülke için de çok önemli olduğunu söyledi. Toçoğlu, “Görüyorsunuz işte biz sadece MHP ve CHP ile mücadele etmiyoruz. Vatandaşımız bize güvenmeye devam etsin. Bugüne

SİYASET 29.03.2014, 11:45 29.03.2014, 11:45
‘BU SEÇİM  ÜLKE İÇİN!’

YAPACAKLARIMIZI VATANDAŞ BELİRLEDİ
Projeler nasıl hazırlandı, öncelikler neye göre belirlendi?
Projeler hem belirlenen ihtiyaçlar, hem de belediyemizde kurduğumuz yetenekli bir ekip sayesinde belirlendi. Bu dönem farklı bir şey yaptık ve özellikle ilçelerimizde bir ihtiyaç anketi düzenledik. Vatandaşlara “İlçenizde hangi hizmetleri bekliyorsunuz” diye sorduk. Bir de tabii belediyenin kapasitesini ve şehrimizin ihtiyaçlarını düşünerek proje ürettik.
ŞEHRİN İHTİYACI OLAN PROJELER HAZIRLADIK
Projelerinizin CHP ve MHP adaylarına nazaran sönük olduğu söyleniyor. Vizyonel projeler olmadığı ileri sürülüyor…
Evet, projelerimiz biraz sönük çünkü ben Ay’da arsa vaat etmiyorum. Tabii ben öyle bir mukayese yapmıyorum. Ben 5 yıldır belediye başkanıyım; belediyenin potansiyelini, gücünü biliyorum ve benim tarzım da halkın benimseyeceği, hakikaten şehrin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirmektir. Birileri bana şunu bunu söylesin diye proje yapmıyorum ben. Kazanma ihtimali olmayanlar gökteki yıldızları vaat ediyor. Uçuk projeler havada uçuşuyor, kimi yeraltına giriyor, kimi yer üstünden gidiyor. Ben bu tür şeyleri değil de halkın ihtiyaçlarını düşünerek proje hazırladım. Almış olduğumuz intiba da projelerimizin kabul gördüğü doğrultusundadır.
POTANSİYEL OLUŞUNCA RAYLI GELİR
Geçen dönem kitapçığınızda yer alan Yenikent’e raylı sistem, Dörtyol Kentsel Dönüşümü gibi projeler bu dönemki projeleriniz arasında yer bulmadı. Rafa mı kalktı bu düşünceler?
Kentsel Dönüşüm Projesi, esnaf yanaşmadığı için beklemeye alındı. Onlardan bir talep gelmediği sürece de kendi kendime o projeye girmeyi düşünmüyorum. Raylı meselesi de potansiyel oluştuğu an şehrin gündemine gelebilecek bir projedir.
ŞEHİR SAĞLAM BÖLGEYE TAŞINDI
Deprem güvenliğine yönelik herhangi bir projeniz olmadığı yönünde de eleştiriler yapılıyor…
Sakarya, şehri sağlam ve güvenli bölgelere taşımak konusunda bir karar almış zaten. İkincisi imar olarak da özellikle zemininde sıvılaşma olan bölgelerde kat yüksekliği sınırı konmuş. Orta hasarlı sorunu halledilmiş, ağır hasarlılar ortadan kaldırmış. Sakarya’da sadece depremde hiçbir hasar tespiti verilmeyen çok katlı binalar kalmış, onlarla da ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birçok avantajı vatandaşa takdim etmiş. Bundan sonrası biraz vatandaşlarımıza kalan bir iştir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak TOKİ’yle işbirliği yaparak 450 daireyi çok katlılarda oturan vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Başka ne yapılabilir bilmiyorum.
YENİKENT’İ ÇOK ÖNEMSİYORUZ
Yenikent bölgesine özel bir önem verdiğiniz görülüyor. Yeni dönem projeleriniz arasında bilhassa Ayçiçeği Vadisi ve ikinci üniversite dikkat çekiyor. Ancak bölgeye ulaşım konusunda bir müjde verilmemiş. Oysa en büyük sıkıntı ulaşım konusunda yaşanıyor…
Hakikaten bu konuya ağırlık veriyoruz, otobüs takviyesi yapıyoruz, süreleri düşüyoruz ama bir türlü tam bir memnuniyet alamadık. Şimdi direkt hatlar üzerinde çalışıyoruz. Yenikent’e biz geldiğimizden beri büyük önem veriyoruz ve Yenikent’in bu şehrin geleceği olduğunu söylüyoruz. Öyle uçuk kaçık işler de söylemiyorum. Bölgenin ihtiyaçlarını bildiğim için o yönde projeler hazırladım. Ayçiçeği Vadisi Projesi gerçekten Yenikent’in değil bu şehrin bir projesi olacak. Kent Park’ın 160 bin metrekare olduğunu düşünürsek ki içinde birtakım binalar da var, burası 130 bin metrekare; gerçekten çok güzel bir proje olacak. Yenikent’e ayrı bir değer katacak. Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Kalıcı işyerlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilme projesiyle ilgili üniversiteyle görüştük. Oraya bir yüksekokul ya da bir fakülte kurulma ihtimali yüksek.
BOTANİK MERKEZİ’NİN BİRÇOK İŞLEVİ OLACAK
Botanik Merkezi nerede kurulacak? Böyle bir merkez kurma fikri nasıl oluştu?
Yer konusunda birkaç alternatifimiz var. Bu projeyi süs bitkisi yetiştiricileri ile görüşerek oluşturduk. Sakarya süs bitkiciliği anlamında Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor olmasına rağmen hak ettiği ekonomik rantı elde edemiyor. Bir de sektör çok dağınık, bireysel olarak hareket ediliyor. Yurt dışından birisi buraya fidan almaya gelse, belki aradığı fidanlar var ama nerede bulacak? Seçimden sonra İtalya’ya gidip bu merkezin örneklerini de göreceğiz. Önce bir tesis yapılacak ve bu tesiste gelen misafirlerin ihtiyacını karşılayacak sosyal alanlar ve bu işi yapan üreticilerin büroları olacak. Ondan sonra da üreticilerin kendi ürettikleri ürünleri yerinde görme şansları olacak. Üreticiler kapasitelerine göre orada yetiştiricilik de yapacak. Ya da orada bürosu olan bir adam gelen müşteriyi fidanları yetiştirdiği yere götürecek. Başka bir şey daha olacak: Burayı bir botanik bahçesi olarak da değerlendireceğiz. Vatandaşlarımızın boş zamanlarında gelip oraları gezebilecekleri ve vakit geçirebilecekleri bir hale getireceğiz. Ama esas hedefimiz bu konudaki rantı canlandırmak, üretim ve istihdama katkı sağlamak ve Sakarya’yı bu anlamda da ulusal ve uluslararası bir merkez yapmak.
İLÇELERİN TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ
Her ilçeye meydan sözü vermişsiniz. Meydan haricinde bir şey yapılmayacak mı ilçelere?
İmkânlarımız ölçüsünde ilçe belediye başkanlarının bizden talep ettikleri hizmetlere de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Örneğin her ilçemizin bir meydanı olsun istiyoruz. Yine mesela Hendek’in meydan talebi yok, otopark istiyorlar, onlara bir otopark yapmayı düşünüyoruz. Geyve’de meydan, Pamukova’da kapalı pazar yeri talepleri var. İlçede yaptığımız anketlerde de vatandaşın meydan istediğini görüyoruz.
PARKOMAT UYGULAMASI SÜRECEK
Katlı otoparklar yapacağınızı söylüyorsunuz. Sanırım bu konuda yer sıkıntısı vardı, nerelere yapılacak bu otoparklar? Ayrıca parkomat uygulaması devam edecek mi?
Parkomat uygulamasına devam edeceğiz. Şehir merkezinde çok park yapılmasını istemiyoruz, dolayısıyla bunu bir disiplin altında tutmamız lazım. Yeni dönemde katlı otoparklar yapıp bu eksiği ortadan kaldırmaya çalışacağız:
YENİ BULVARLA
TRAFİĞE NEFES
Uzunçarşı’yı da içine alan tarihi adayla ilgili bir projeniz olacaktı ama kitapçıkta yok. Vaz mı geçtiniz bu projeden?
Uzunçarşı’yı bir ada olarak proje kitapçığına almayı ve kendimizi bağlamayı düşünüyorduk, arkadaşlarımız da bu konuda ısrarcı oldu. Ancak mülkiyeti vatandaşa ait olan yerlerde bir konsensüs sağlanamazsa adım atmak zor oluyor. Onun için ben esnafa tek kelime söyledim: Bana deyin ki “Başkanım biz bu adayı sana teslim ediyoruz. Burayı güzelleştirip bize teslim et”. Böyle bir irade olmazsa adım atamayız. Çünkü fazla katlar var, ilaveler var, kaçak birtakım yapılar var, bunların yıkılması lazım. Yapacaksak bir iş bunu en güzel şekliyle yapalım.
Kültür ve Kongre Merkezi ve yeni açacağınız bulvarla ilgili de detay alabilir miyiz?
Şehir merkezinde artık büyük toplantı ve etkinliklerin yapılacağı salonlara ihtiyacımız var. Bin 200 kişilik bir salon ve sahne, yanında da daha küçük etkinliklerin yapılacağı butik konferans salonları yapacağız. Erenler Küpçüler’den Deveoğlu Caddesi’ne kadar, Yağcılar’dan da geçen 30 metrelik bir arter açacağız. Kamulaştırmaları da büyük ölçüde tamamladık. Yalnız 70 civarında bina var güzergâhta, bunların da kamulaştırmasını yaptıktan sonra bulvarı açacağız. Artık şehir merkeze doğru çok yayıldı, o bölgeden de böyle bir arter açarak hem o bölgeye bir canlılık getirmeyi, hem de şehrin içerisinde trafiğe nefes aldırmayı planlıyoruz.
BORÇ KOLAY KOLAY ERİMEZ
Belediyenin mali yapısı ne durumda? Borç gözünüzü korkutuyor mu?
Belediyenin borçları bir türlü sabitlenemiyor. Şimdi biliyorsunuz 6 ilçe daha sınırlarımıza dâhil olacak. Örneğin Karasu’dan bize devredilen borç 150 milyon TL civarında. Biz bütün bu olumsuz şartlara rağmen bu çarkı çevirmeye çalışıyoruz. Geçen dönem de benzer sıkıntıları yaşadık ama bunu hissettirmemeye çalışıyoruz.
BAZI ARKADAŞLAR YANLIŞ YAPIYOR
Yeniden aday gösterilmeyen, listelere alınmayan ya da bir şekilde küsen bazı AK Partililerin aleyhine çalıştıkları söyleniyor. Bu gibi gelişmeler seçim sonuçlara etki eder mi?
Bunu biz de duyuyoruz tabii. Arkadaşlarımız böyle bir şey yapıyorsa çok yanlış bir yola girmişler demektir. Görev bugün bizlere, yarın başkalarına tevdi edilir, bu çok önemli bir şey değil. Kaldı ki bu gibi girişimlerin seçimlere etki edeceğini düşünmüyorum. Aday gösterilirken iyi de gösterilmeyince mi kötü bu parti?
OYLARIMIZ DA ARTIŞ OLDU
17 Aralık süreci ve akabinde gelişen olayların seçime etkisi ne yönde olur? AK Parti-Cemaat arasındaki gerginlik ve yapılan propaganda sizi ürkütmüyor mu?
Meydanları, yapılan anketleri görüyorsunuz. Vatandaşımız bu meselenin çok çabuk farkına vardı, ne olup bittiğini görüyorlar. Oylarımızda bir eksilme değil bir artma olduğunu söyleyebiliriz. Görüyorsunuz işte biz sadece MHP ve CHP ile mücadele etmiyoruz. Yeni türeyen beşinci kol faaliyetleri de bizimle mücadele ediyor. Birtakım dergiler, kitaplar, gazeteler, bildiriler yayınlayarak “AK Partililere oy vermeyin” deniliyor. Bunlar hoş şeyler değil. Biz Sakarya’da çalıştığımız süre içerisinde hiç kimseye zarar vermemiş insanlarız, hatta faydamız olmuştur. Ama sonuçta herkesin bir tercihi var, herkes yaptığı hareketin sonucuna da katlanır.
MECLİS LİSTELERİNE TAVSİYELERİM OLDU
Bütün ilçelerin belediye meclis aday listelerinin ilk sırasını sizin belirlediğiniz söyleniyor. Büyükşehir Meclisi’ni siz mi oluşturdunuz?
Doğru değil bu, hepsini ben belirlemedim. Yalnız bazı tavsiyelerim oldu. İlk sıralara daha çok genç ve kariyerleri arkadaşlar koyun ki Büyükşehir Meclisi’nde rahat çalışalım dedim arkadaşlara. Adapazarı Meclisi için bir iki arkadaşı tavsiye ettim. Onun dışında bazı ilkeler koydum sadece.
ENVER AĞABEY BİZİ DESTEKLİYOR
AK Parti bu dönem flaş transferler de yaptı. MHP’nin eski ilçe başkanı Hasan Pınarcı, geçen dönem Erenler adayı olan Ali Çiftçi gibi isimler partiye katıldı. Ahmet Gürsoy gibi merkez sağ kökenli güçlü siyasilerin oğulları listelere dahil edildi. Ve de en önemlisi geçen dönem rakibiniz olan Enver Toçoğlu bu dönem sizi ve partinizi destekliyor. Getirisi oluyor mu transferlerin?
Sonuçta biz büyük bir partiyiz. Bizimle çalışmak isteyen herkese kucak açarız. Burada artı eksi yapmam doğru değil. Bir insan “Ben AK Parti’de siyaset yapmak istiyorum” derse, gelme diyemeyiz kendisine. Enver ağabey resmi olarak AK Parti’ye geçmiş değil, destek veriyor bize bu dönem.
YEREL SİYASETİ SEVİYORUM
İlk seçildiğiniz dönemlerde bir meclis toplantısında şakayla karışık “Ben iki dönem daha buradayım” demiştiniz. En ciddi sözler şakayla karışık söylenir derler. Daha uzun seneler başkanlık yapmayı düşünüyor musunuz? Ankara siyasetini düşünmüyor musunuz?
Benim kendi tercihim yerel siyasetten yana, Ankara siyaseti düşünmüyorum. Ama siyaset bu, ne olacağı belli olmaz. Daha önce de Büyükşehir’i düşünmüyordum ama geldim Büyükşehir başkanı oldum. Kader bizi nereye götürür bilemeyiz. Ama ben yerel siyaseti seviyorum.
BİZE GÜVENMEYE DEVAM EDİN
Vatandaşlar yarın sandık başına gidecek. Kendilerine son olarak neler söylemek istersiniz?
Bize güvenmeye devam etsinler. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da onları mahcup etmeyeceğiz. Zaten Kent Meydanı’nda yapılan tarihi mitinge gösterdikleri ilgi bize bazı ipuçları verdi. Bu seçim sadece bizim ve Başbakanımız için değil, ülke için olacak.

 

 

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23