KÜLTÜR HABERLERİ Bu haber 1898 kez okundu
26 Haziran 2011, Pazar - 10.45

Şiirli akşamlar bitti

Sapanca Kaymakamlığının düzenlediği ''11. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'' sona erdi.

Şiirli akşamlar bitti

 Sapanca Gölü kıyısında düzenlenen şiir gecesinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, etkinliğe katkı yapmaya çalıştığını ifade etti.
Sakarya'nın temel taşlarının büyük ölçüde Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan ve Anadolu'dan gelen insanlardan oluştuğuna dikkati çeken İsen, etkinliği her yıl bir Balkan ülkesi eksenli yapmayı ve bu çerçeveyi genişletmek istediklerini anlattı.
İsen, Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'nın 10 yılı geride bıraktığını hatırlatarak, ''Sakarya'yı yönetenlere bir açılım teklifini gündeme getirmek ve bunu 'birlikte destekleyelim' talebinde bulunmak istiyorum. 10 yılda Türkiye de çok değişti. Artık biz 10 yıl öncesi Sapanca Şiir Akşamları noktasında değiliz. Sakarya o noktada değil, Türkiye o noktada değil. Bu gün çok değerli dostumuz Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın girişimi ile benzer özellikler ve benzer insan malzemesine sahip olan Eskişehir, 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edildi. Bence bunu Sakarya fazlasıyla hak ediyor. Önümüzdeki yıl bir açılım, bir vizyon gerçekleştirelim Sakarya'yı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edelim.'' dedi.
Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise etkinliğin uluslararası niteliği ile herkesi kucakladığını belirterek, ''Şiir bir düşüncenin, fikrin, anlatımı değil. Belki söz ipliğine inci dizmek gibi farklı bir şey, sanatçılar ise bize hangi alanda olursa olsun çok şey veren insanlardır. Bu etkinlik Sakarya için bir tohum olacak ve buranın bir sanat merkezi de olmasını sağlayacaktır'' dedi.
Yerli ve yabancı 20 şairin şiirleriyle renk kattığı etkinliğe, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, eski Mardin Valisi Hasan Duruer ve davetliler katıldı.

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...