GÜNDEM HABERLERİ Bu haber 1563 kez okundu
16 Ekim 2020, Cuma - 15.22

SASTOP’tan Yavuz’a çağrı

SASTOP, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’a yeni adliyenin yeri hakkında çağrıda bulundu. Açıklamada; “Sizleri bu konuda tafsilatlı bilgilendirmek için randevu talep ediyoruz.” denildi

SASTOP’tan Yavuz’a çağrı

Sakarya Sivil Toplum Platformunun (SASTOP) yeni adliye sarayı konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı. “Sayın Ali İhsan Yavuz, yeni adliye nerede olmalı çağrınıza katkılarımızı sunmak istiyoruz.” çağrısıyla başlayan yazılı açıklamada yeni adliyenin yapılabileceği yerler hakkında bilgi ve fikir paylaşımında bulunuldu.

MERKEZE UZAK OLMASI
Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Sakarya gelişmeye devam etmektedir. Buna paralel, yeni bir adliye sarayına ihtiyaç olduğu ortadadır. İlimizin bu ihtiyacını karşılamaya mevcut bina yetmemektedir. İlimizin genel yapısı dikkate alındığında yapılacak adliye sarayının kolay ulaşılabilir ve fonksiyonel olabilmesi için şehir merkezinde yapılması uygun olacaktır. Şimdiki adliye sarayının merkeze uzaklığı hem vatandaşlarımızın hem de bu alanda hizmet eden görevlilerin büyük sıkıntılar yaşamasına sebep olduğu açıktır.

SASTOP RAPORU
Yeni yapılanma ile ilgili çalışmaları sürdüren ilgili Bakanlık birimlerinin yer tercihi ve tespiti konusunda bu hususa özellikle dikkat etmeleri yerinde olacaktır. SASTOP olarak gerek halkımız gerekse ilgili görevlilerle yaptığımız istişareler, binanın merkezde yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. 

Gerek şehrimizin yöneticileri, sivil toplum temsilcileri, milletvekilleri ve siyasiler ile yaptığımız görüşmeler de adalet sarayının merkezde yapılmasının elzem olduğunu göstermektedir. 2016 yılında yaptığımız incelemelerde Sakarya Adliyesi yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi Başkanımız ve Valimiz öncelikle halkın isteğinin önemini vurguladı.

SASTOP Komisyonu olarak bu konudaki bilgilenme çalışmalarımız tamamlanmış olup, ilgili mercilere hazırladığımız raporumuzu zamanın Müsteşarı Kenen İpek’e Ankara’da makamında sunduk.

NEREDE YAPILABİLİR?
Şu ana kadar çoğunluk özellikle ve öncelik, yeterli arsa olduğundan Ağır Bakım arazisi, Arifiye Otogar karşısı tohum ıslah arazisi ve Erenler Et ve balık kurumunun olduğu şehir merkezi girişi, Karasu yolu üzeri Sakarya Arena stadı civarı,  Serdivan çevresinde bir arsa, Kipa yakınında bir arsa ve Karaağaç Karakolu arkası Karaağaçdibi’nin kuzeyi kentsel dönüşüm imkanı nedeni ile öncelikli istek bulunan yerlerdir.

YENİKENT’İN GELİŞMESİ İÇİN
Yeni adliyenin merkezde yapılması her yönden yerinde olacaktır. Yenikent’teki mevcut adliyemiz, kuzey adliyesi olarak ve kaymakamlık olarak kullanılabilir. Merkez ve çevresinde arsalarımız mevcuttur. Bazı müsait yerler kamu kuruluşlarına aittir.  Yeni valilik sarayımız ve adliye sarayımız merkezde ve eskisi gibi halkımızla iç içe olmalıdır.

Camili, Karaman, Korucuk bölgesinin gelişmesi için öncelikle buraya bir fakülte ve meslek yüksekokulu yapımı gerçekleşirse (şu andakinden daha geniş) bu bölgede 2000 yılından bu yana geçen 20 yıl içinde gerçekleşmeyen sosyal yaşam alanları gerçekleşecektir. Ve akabinde sosyal tesisler, kafeler,  AVM’ler ile gerçek bir yaşam bölgesi oluşacak ve cazibe merkezi olacaktır. Adapazarı ile birleşmesi de hızlanacaktır.

RANDEVU İSTEDİLER
SASTOP Eş Başkanları Önder Döker, İhsan Mahmutoğlu, Hüseyin Balta, Oğuz Kalay, Oktay Ertem, Erdal Erdem, Dursun Bostancı, Gülsen Öziş, Kamuran Tan, Aytaç Güner, Muzaffer Başeri, Orhan Tanyel, Fikret Kükalp, Erdoğan Yetiş, Bingül Artan ve Haluk Akbay’dan oluşan Sakarya Sivil Toplum Platformu Yeni Adliye Sarayı Komisyonu, Yavuz’dan randevu talebinde bulundu. Açıklamanın son bölümünde şu ifadelere yer verildi; “Sayın vekilimiz, bu yazımızla ilgili olarak bakanlığı daha önce bilgilendirmiştik. Bizler deprem sonrası Sakarya’nın gelişmesi için 2005 yılından bu yana 222. genel toplantı gerçekleştirdik. 855 Komisyon çalışması buna dahil değildir. Sizleri bu konuda tafsilatlı bilgilendirmek için randevu talep ediyoruz.”

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...