YAŞAM HABERLERİ Bu haber 451 kez okundu
12 Kasım 2013, Salı - 11.31

SAKİN KENT’TE BAĞ BOZUMU

“Sakin Kent” Taraklı’da, hasat edilen üzümler imece usulüyle pekmeze dönüştürülüyor. 7 kilo üzümden 1 kilo pekmez elde edilebiliyor. Pekmez, 7-15 lira arası fiyatlarla satılıyor.

SAKİN KENT’TE BAĞ BOZUMU

Bağ bozumuyla üzüm hasadına başlayan Hacıyakup köyü sakinlerini tatlı bir telaş sardı. Köy sakinleri, hasat ettikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmek amacıyla uzun ve yorucu bir uğraşın sonunda üzümleri pekmeze dönüştürüyor.
7-15 LİRA ARASINDA
Köy sakinlerinden İsmail Sepetçi, 7 kilo üzümden 1 kilo pekmez üretilebildiğini belirterek, kilosunun 7 ila 15 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi. Sepetçi, üzümün iki gün süren uğraşın ardından pekmeze dönüştürüldüğünü belirterek, "Bu iş için ortalama 2 gün emek veriliyor. Bağlardan toplanan üzümler temizlendikten sonra suyunun sıkılması için teknelere boşaltılıyor. Üzümün en koyu ve tatlı suyu çıkartılıyor. Kazanlara alınan üzüm suyu pekmeze has beyaz toprak ile karıştırılarak odun ateşinde yaklaşık 1-2 saat kaynatılıyor" diye konuştu.
BEYAZ TOPRAK
Toprağın kazanın dibine çökmesinin ardından üzüm suyunun başka bir kazana aktarıldığını ifade eden Sepetçi, "Ortalama 9-10 saat boyunca odun ateşinde kaynatılır. Beyaz topraktan başka bir toprak kullanılmaz. Bu toprak pekmezin acı olmamasını sağlar. Belli bir kıvama gelince pekmezin olduğu anlaşılır. Ateşten indirilen pekmez daha sonra içilir" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...