ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 2747 kez okundu
1 Ağustos 2011, Pazartesi - 12.26

Sakarya halkı her zaman yanımızda oldu

İHH Başkanı Bülent Yıldırım: “Mavi Marmara ile birlikte yeryüzünün her noktasında vicdan hareketi başladı. Sakaryalı kardeşlerimiz her zaman bizim yanımızda oldu”

Sakarya halkı her zaman yanımızda oldu

Birleşmiş Milletler’in Mavi Marmara Raporu üçüncü kez ertelendi. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

İsrail Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu bu erteletme kararıyla bir kez daha ortaya koymuş oldu. Demek ki Türkiye çok güçlü artık. Ama Türkiye’nin bu gücünü ortaya koyan tarihi ve inançlarıdır. Bu nedenle bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için, Türkiye’nin tüm kesimleriyle birlikte bu gücünün farkına varması gerekiyor. İnançlarıyla barışan, tarihini çok iyi okumuş bir halk Ortadoğu’daki siyonist virüsü izole edebilir, müslümanları ve tüm insanlığı kurtarabilir.

ABLUKA KALKMALIDIR

İsrail özür dileyecek mi sizce?

İsrail, bölge halklarının bu bilince ulaşmaması için özür dileyecek ve tazminat ödemeyi kabul edecektir. Hepimizi yeniden reel politikanın soğuk labirentlerine sıkıştırmak isteyecektir. Özür ve tazminatla bitmeyecek her şey. Asıl Filistin’e uygulanan ablukanın kalkması kaçınılmaz hale gelmelidir. İsrail’in yalnızlaşarak bütün İslam aleminin Filistin’in yanında olması gerekmektedir.

Peki Türkiye-İsrail ilişkileri?

BM’nin raporu ertelense bile Türkiye’nin İsrail ilişkileri hiçbir zaman eskisi gibi olamaz. Türkiye şunu çok iyi biliyor; Mavi Marmara’ya saldırı yapıldığı zaman, İskenderun’da askerlerimize yönelik saldırının arkasında Siyonizm vardı. Onun için artık Türkiye Devleti’nin, halkının gördüğü tartışılmaz bir gerçektir. İsrail Türkiye’yi kaybetmiştir.

Ortadoğu’da yaşanan değişim de İsrail’in yalnızlaşmasını sağlayacak…

Mavi Marmara’nın ardından sadece Türkiye’de değil, dünyanın bir çok ülkesinde büyük bir mücadele verilmeye başlandı. Doğal olarak İsrail panik halinde. Kontrol altında tutmaya çalıştığı ülkelerin bir çoğunda yaşanan değişimler bu paniği tetikliyor. Halklar, hükümetlerinin ve liderlerinin söylediklerinin gerçekçi olmadığının çok net farkında. Özgürlük için hareket etmekle birlikte, özgürlüğü Filistin’in, Mescidi Aksa’nın özgürlüğünde gördüler. Bu da doğal olarak İsrail’i yalnızlaştırdı. İsrail artık dost ülkeye muhtaç hale gelmiştir. Ama bütün kaleleri bir bir düşüyor.

İSRAİL HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYOR

Dünya kamuoyu hala Mavi Marmara’yı konuşmaya devam ediyor?

Bakın, Mavi Marmara saldırısında İsrail’in yanında olanlara Allah kriz vermeye devam ediyor. Yunanistan’ın ardından İtalya da krize sürükleniyor. Dünyada yaşanan değişimler sadece Arap Baharı olarak adlandırılamaz. Yeryüzünün her noktasında vicdan hareketi başlamıştır. Erdemler ittifakı kurulmuştur. Sermayeye karşı, adil olmak esas alınmaya başlanmıştır. Yeryüzü halkları sesini artık daha gür bir şekilde duyuruyor. Önümüzdeki süreçte Ortadoğu’nun ardından Avrupa’da dai, Orta Asya’da da benzer hareketleri göreceğiz.

Yetimler Buluşması için Sakarya’dasınız. Neler hissediyorsunuz?

Buraya Çeçen yetim çocuklarımız için geldik. Çocuklarımız bir süredir Sakarya’da bulunuyorlardı. Kamp yaptılar, Türkiyeli kardeşleriyle kaynaştılar. Çeçenlerin yalnız kalmadığını, unutulmadığını gösteriyoruz. Ama üzülerek söylüyorum; 70 milyon Türkiye vatandaşı savaşın başladığı zamanki hassasiyeti göstermiyor. Ama inanarak söylüyorum, Çeçenlerin özgürlük mücadelesine yönelik hassasiyet her geçen gün artacaktır. Bire bir mücadele edeceğiz. Şuanda Çeçenlerin içerisinde bulunduğu durum mazlumiyeti ifade eder. Ama görüyoruz ki; Ruslar yaptıkları her işte haklı gösteriyorlar kendilerini. Bunun için doğruları anlatmayı sürdüreceğiz.

SAKARYA YANIMIZDA OLDU

Son olarak Sakarya için neler söylersiniz?

İnsani Yardım Vakfı’nın kuruluşundan bugüne kadar Sakarya halkı bütün kampanyalarımıza desteklerini esirgemedi. Yeryüzündeki mazlum halkların mücadelesine destek verdi. Çeçenistan’da, Bosna’da, Filistin’de kardeşlerinin yanında oldu. Ben bütün Sakaryalı kardeşlerime yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Vicdan sahibi Sakaryalı kardeşlerime selam ediyorum. Her zaman bizim yanımızda olsunlar. Allah onlardan razı olsun.

Çeçen yetimleri ağırladık

Sakarya İHH Başkanı Ruhi Ademoğlu, “Çeçen yetimlerimizi üç hafta boyunca en güzel şekilde ağırladık. Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik” dedi.

İstanbul ve Yalova’dan gelen 41 Çeçen mülteci üç hafta boyunca Sakarya’da ağırlandı. Sakarya İHH Başkanı Ruhi Ademoğlu, “Çok zor dönemlerden geçen Çeçen kardeşlerimizin evlatlarını Sakarya’da ağırlamanın mutluluğunu yaşadık” dedi. İl Ormanı’nda gerçekleşen kamp sonu pikniğine, Çeçen yetimleri aileleriyle birlikte katılırken, Sakaryalılar da geniş bir katılımla piknikte bulundu. Pikniğe katılan İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, “Çeçen kardeşlerimizi Sakarya’da en iyi şekilde ağırlayan Sakarya İHH ekibine teşekkür ediyorum. Çeçenlerin özgürlük mücadelesine verdiğimiz desteği her geçen gün arttırmalıyız” diye konuştu

RAMAZAN KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

Ramazan ayı ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren İHH Sakarya Başkanı Ruhi Ademoğlu, “Sakarya’daki yoksul vatandaşlarımıza Ramazan ayı başına dek 500 koli erzak dağıttık. Bu mübarek ay içerisinde çalışmalarını sürdüreceğiz” diye konuştu. Sakaryalıların zekat, fitre ve sadakalarını İHH aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere ulaştırabileceklerinin altını çizen Ademoğlu, “Ramazan ayı içerisinde yoksulların yanında olmayı sürdüreceğiz. Bunun yanında Balkanlar ve Kafkasya’da iki ayrı proje yürüteceğiz” dedi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...