UZUNCARŞI'NIN SAĞ YANINI ANLATTI

Geçen hafta Uzunçarşı’nın sol tarafını anlatan Gaga Erol (Girişken), bugün çarşının sağ yanında anı tazeledi.

RÖPORTAJ 03.10.2012, 11:32 03.10.2012, 11:32
UZUNCARŞI'NIN SAĞ YANINI ANLATTI

1- Abdurrahman’ın Fırını? Abrdurrahman Fescioğlu’nun sahibi olduğu fırın. Adapazarı’nda ilk francala ekmeği üreten fırındır. Oğlu Fadıl Fesçioğlu da fırında bulunurdu. Ancak 1970’li yılların başında İstanbul’a taşındı. Sultanhamam’da Hacopulo Hanı’nın büfesini uzun yıllar işletti. Şu anda Serbesler Kuyumcusu’nun bulunduğu yer ve bitişiğiydi.
2- Özgönül Tekel Bayii? Fikret Özgönül’ün sigara ve tekel bayii.
3- Güven Kırtasiye? Ziya Aktuna, Kenan Amasya ve Muammer ağabeylerin ortaklığında uzun yıllar kırtasiye üzerine faaliyet gösterdi. Üç katlı ve çok zengin çeşidi olan bir yerdi. Şimdi yerinde Koşucuoğlu Kuyumcusu vardı.
4- Saray Pastanesi? Eczacı Önder Yurttutan’ın babasının işyeriydi. İki katlı bir pastaneydi. Saray Pastanesi olmadan önce, arkası Çakar Lokantası’na bakan bahçesi olan bir kıraathane solarak hizmet vermiştir.
5- Fesçioğlu Saatçilik? Süleyman Fescioğlu’nun, sonradan da oğlu Necati Fesçioğlu’nun işlettiği saatçi dükkânı vardı. Şu andaki Pierre Cardin mağazasıdır.
6- İzzet Beyin İşyeri? Eski belediye başkanlarından ve ÇEK kurucu başkanı İzzet Şükrü Enez’in üç katlı işyeri. Giriş kat Naimann marka dikiş makinesi acentesi, ikinci kat yine İzzet Beyin Güven Sigorta acentesi, en üst kat Mehmet Haftacı’nın terzi dükkânıydı.
7- Triko Küçükpaker? İzzet Beyin binasının giriş katına 1960’lı yılların başında Triko Küçükpaker açılmıştı. Sahipleri Ali Paker amcamız ve oğulları Sabri ve Saldıray Paker ağabeylerle beraber uzun yıllar trikoda gündem oluşturdular. Şu anda Koşucuoğlular’ın ikinci kuyumcu dükkânıdır.
8- Barut Bisiklet ve Radyo Acentesi? Keramettin Barut amcamızın Rudge marka, zamanın en meşhur bisikletlerinin satıldığı acenteydi. Şu ada orada Ömür Eczanesi bulunmaktadır.
9- Aziz Tuhafiye? Uzunçarşı sağ baştan ilk köşede Aziz Amcamızın işlettiği, Adapazarı’nın en iyi işleyen bayan tuhafiye dükkânı vardı. Sonraları orada Hidayet Uluç ağbi, Uluç Optik adıyla optik ve saat üzerine uzun yıllar hizmet verdi. Şu anda Ahmet Elbirlik arkadaşımızın saatçilik yaptığı yerdir.
10- Zenit Saatçisi? Karşı köşede Selahattin Ayaz ağabeyin saatçi dükkânı vardı. Selahattin Ayaz, Nedim Kurtiç’in de kayınpederidir. Daha sonra Fesçioğlu Saatçilik oraya geçti. Şu anda hâlen devam ediyor. Üst kat hikâyeci Sait Faik’in amcaoğlu Avukat Mustafa Raşit Abasıyanık’ın yazıhanesiydi.
11- Devrekli Manifatura? İsimlerini hatırlayamadığım Zonguldak Devrekli iki kardeşin manifatura dükkânı vardı. Daha sonra Hasan Savaş’ın sahibi olduğu Savaş Manifatura uzun yıllar orada bulundu. Şimdi baharatçı olarak hizmet vermektedir.
12- Silahçı Hacıbeyler? Ural Ailesinin sahibi olduğu, silah, Dunlop ve Micheline lastikleri acentesiydi. Çıracılar caddesinde otururlardı. 1960’lı yılların başında İstanbul’a taşındılar. Oğulları Halil, Sirkeci’de fotoğraf makineleri acenteciliği yapıyor.
13- Narin Mithat Mağazası? Hacıbey’den sonra Süleyman Aldinç ve oğulları İsmet, Fikret, Mithat ve Özer Aldinç’in işyerleriydi. Ancak Fikret Aldinç ağabey, futbol yaşantısı uzun sürdüğünden ve uzun yıllar Ankara’da bulunduğundan mağazada pek bulunmazdı. Triko, manifatura ve kumaş ağırlıklı bir mağazaydı. Karaca mamullerini Adapazarı’na ilk getiren firmadır. Halen Hatemoğlu Konfeksiyonun olduğu yerdir.
14- Kolunsağ Manifatura? Vahit Kolunsağ ağbimiz uzun yıllar o dükkânda manifaturacılık yaptı. Hâlen Kolunsağ Manifatura olarak devam ediyor.
15- Aldinç Kumaş? Az önce bahsettiğimiz Narin Mithat Mağazası sahibi Süleyman Aldinç büyüğümüzün kumaş mağazasıydı. Kaleci Fikret (Aldinç) ağbimizin Süper Lig’de Ankara Demirspor’da oynadığı yıllarda devre arası tatillerinde vitrin yaptığını hatırlarım.
16- Kuzulu Mağaza-1? Sabri ve Fethi Girişken yani babam ve amcamın kurduğu müesseseydi. Daha sonra büyük amcamın oğlu Faruk Girişken ile beraber oldular. Çift kapılı bir mağazaydı, bir kapısı Uzunçarşı’da, arka kapısı Ayakkabıcılar Çarşısındaydı. 1970 yılında burayı Faruk ağbiye bıraktık, daha ilerideki ikinci Kuzulu Mağazaya taşındık. Şu anda rahmetli Faruk Girişken’in oğlu Safa Girişken’in sahibi olduğu Balıklı Sümer’in olduğu yerdir.
17- Çantacı Gafur? Gafur Durat ağbimiz, bu küçük dükkânda uzun yıllar bayan çantası ve kemeri üzerine faaliyette bulundu. Şu andaki Yüksel Kuruyemiş’in bulunduğu yerdir. Yüksel Kuruyemiş’in sahibi Yüksel Ayanoğlu da, Faruk Girişken ağbimizin kız kardeşinin oğludur.
18- Dilek Manifatura? Halil Özdilek amcamız ve ortağı Cevat ağabeyin ipekli manifatura dükkânı. Halil amca şu andaki Zobar Kuyumcusu Ahmet Özdilek’in babasıdır. Bu dükkân şu anda Adam Mağazası’dır.
19- Terzi Selahattin? Selahattin Güvençer ve oğlu Ayhan Güvençer ortaklığında tüccar- terzi işyerleri vardı. Şu anda Potin Ayakkabı’nın olduğu dükkândır.
20- Emniyet Eczanesi? 1960’lı yılların başına kadar Eczacı Ali Beyin bulunduğu yerdi. 1960’lı yılların başında işyerini İstanbul Fatih Çarşamba’ya taşıdı.
21- Hamza Ali Uzel’in Manifatura dükkânı? Kapalı Çarşıya dönen köşede Hamza Ali Uzel’in sahibi bulunduğu manifatura dükkânı vardı. Uzun yıllar oğlu Behçet Uzel ağabey devam ettirdi. Bir ara Uzunçarşı’nın spor-toto bayii oldu. En son totocuydu.
22- Kafkas Eczanesi? Totocudan sonra 1980’lerin başlarında bu dükkân, Sakaryaspor’un kurucu kadrosunda yer alan solbek Hüsnü Taşdemir’in açtığı Kafkas Eczanesi oldu. Daha sonra Selami Atioğlu’nun sahibi olduğu Atioğlu Kuyumcusu olarak devam etti. Çok yakın zamanda baharat dükkânı açıldı.
23- Atasoy Manifatura? Uzunçarşı’dan Kapalıçarşı’ya dönen karşı köşede Ziya Atasoy’un sahibi olduğu manifatura dükkânı vardı. Üstünde meşhur çocuk doktoru Kazım Ertürk’ün muayenehanesi vardı. Daha sonra manifatura dükkânının olduğu yer Merkez Eczanesi oldu. Uzun yıllardan sonra Merkez Eczanesi karşı sıraya taşınınca, yakın zamanda burası Merkez Optik adıyla gözlükçü dükkânı oldu.
24- Altınoklar? Bedri Altınok ve kardeşleri Turgut ve Erkut Altınok kardeşlerin beyaz eşya dükkânı vardı. Uzun yıllar önce İstanbul Karaköy yer altı geçidindeki işyerine taşındılar.
25- Prizren Kahvesi? Altınoklar’ın, işyerlerini İstanbul’a nakletmesinden sonra bu dükkân, İsmet Prizrenli ağabeyin kurukahveci dükkânı oldu. İsmet ağbi daha sonra İstanbul Bahçekapı’da Ege Lokantası’nı açtı. Çantacı Gafur’un ağabeyi Mehmet Durat, bu işyerinde çanta ve kemer üzerine ticaret yaptı.
26- Yünipek Mağazası? Kazım Berköz ve kardeşi Şakir Berköz’ün kurduğu eski bir müesseseydi. Şakir Beyin İstanbul’a taşınmasından sonra Kazım Bey amcamızın çocukları uzun yıllar manifatura, kumaş ve tuhafiye üzerine faaliyette bulundular.
27- Atlı Mağaza? Tahsin ve Nazım Kara ağabeylerin babadan kalma işyerleriydi. Manifatura ve kumaş üzerine yakın zamana kadar devam ettirdiler.
28- Baş Tuhafiye ve Kolonya? Ahmet Baş amcamız tuhafiye ve kolonya üzerine küçük bir dükkân işletirdi. Oğlu Süleyman Baş ilkokuldan sınıf arkadaşımdır. 1960’lı yılların başında İstanbul’a taşındılar.
29- Alican Kumaş? Orta camiye dönen sağ köşede, Cemal Alican amcamız ve oğlu Cavit Alican ağbinin birlikte işlettikleri büyük kumaş mağazası vardı. Uzun yıllar devam ettikten sonra Ziraat Bankası şubesine devredildi. Üzerinde Dr. Mahir Köprülü ve röntgen mütehassısı Dr. Ali Tüneyli’nin muayenehaneleri vardı.
30- Şapçıoğlu Manifatura? Uzunçarşı’dan Orta Camiiye dönüldüğünde karşı köşede Mustafa Şapçıoğlu amcamızın manifatura dükkânı vardı. Mustafa amcanın ölümünden sonra oğlu Nejat ağbi Almanya’dan dönünce züccaciye dükkânı açtı, ondan sonra da kız kardeşi Melek abla iç çamaşırı üzerine faaliyette bulundu. Şu anda telefon ve parfümeri dükkânının olduğu yerdir.
31- Toplan Manifatura? Özcan Toplan ağbimizin amcası olan Osman Nuri Toplan amcamızın sahibi olduğu manifatura dükkânında, daha sonraları Hakkı Yünüak büyüğümüz manifaturacı olarak bulundu.
32- Karagülleler Manifatura/Sarrafiye? Karapürçekli Kamil ve Cevdet Beylerin manifatura ve sarraf dükkânı vardı. Köklü bir müesseseydi. Kapalıçarşı olarak bilinen işhanını 1950’lerin sonlarında yaptırdılar.
33- Kuzulu Mağaza-2? 1960 İhtilâlinden on gün evvel Karagülleler’den babam Sabri Girişken ile amcam Fethi Girişken’in satın aldığı yerde Kuzulu Mağazanın ikinci yeri vardı. 1970 yılında eski binanın yerine dört katlı yeni bir bina yapıldı. Alt katları manifatura ve kumaş, üst katları İGS mamullerine aitti. 1994’e kadar devam etti.
34- Doğan Manifatura? Soyadları Doğan olan iki kardeşin sahibi olduğu manifatura dükkânıydı. 1960’ların ortalarında İstanbul’a taşınıp Sultanhamam’da triko toptancılığı yaptılar. Bu yere sonradan Zekai Başar Adam Mağazasını açtı.
35- Ferda Mağazası? Çark caddesinde ikamet eden ve lakapları Hendekliler olan Şevket ve Mehmet Kundakçıoğlu kardeşlerin kurucuları olduğu bu dükkânda, kumaş ve konfeksiyon ticareti yapılırdı. Daha sonra aynı aileden Lütfi ve Mükrim Kundakçıoğlu kardeşler devam ettirdiler.
36- Nalıncıoğlu Manifatura Giyim? Uzunçarşı’dan sağa giren dördüncü sokaktaki köşede Hüseyin ve Abdurrahim Nalıncıoğlu kardeşlerin sahibi olduğu manifatura ve hazır giyim dükkânı vardı. Köşede üst katta ise Dr. Kadri Kalfaoğlu, Dr. Şakir Kösemen, Sakaryapor’un kurucu başkanı tüccar-terzi Ethem Boran ve Avukat Zerrin Batmaz’ın büroları vardı. Sokak içinde Adapazarı’nın ilk konfeksiyoncularından Necmi Tuğcu, sonradan Mehmet Tuzlak, yanında Ahmet Ayhan amcamız ve oğlu İhsan Ayhan ağabeyin giyim mağazaları vardı.
37- Sarraf Mehmet Efendi? Sarraf olarak Adapazarı’nın en meşhur, bilinen yeriydi. Sahibi Mehmet Altınışık amcamız uzun yıllar işin başındaydı. Vefatından sonra oğulları Nurdoğan ve İsmail Altınışık devam ettirdiler. Mehmet amcamız sarraflıkta bir numaralı konpedandı.
38- Sakallıoğulları Mağazası? Mustafa, Sabri ve Kenan Sakallıoğlu büyüklerimizin uzun yıllar işlettiği bir aile şirketine ait mağazaydı. Manifatura ve konfeksiyon üzerine uzun yıllar devam ettiler. Aile daha sonraları otomotiv sektörüne geçti.
39- Berber Fehmi? Uzunçarşı’da sağa beşinci sokağın sağ köşesinde Fehmi Çubukçu ağabeyin berber dükkânı vardı. Fehmi ağabey uzun yıllar DP ve AP döneminden belediye meclis üyeliği yapmıştır. Sonradan çocukları Metin ve Mehmet Çubukçu ile beraber Kısmet Çeyiz dükkânını açtılar.
40- Yamanlar Mağazası? Uzunçarşı’dan sağa beşinci sokağın/küçük aralığın karşı köşesinde Mustafa Yaman ve Metin Yaman ağabeylerin birlikte işlettikleri beyaz eşya ve spor malzemeleri işyeri vardı. Üst katta da ortanca kardeşleri, spor camiasının yakından tanıdığı Güreş Ajanı Lütfi Yaman’ın diş protez atölyesi vardı.
41- Çorapçılar? Sakaryaspor’un yakın dönemde başkanlığını yapan Bülent Yılmaz’ın babası Selahattin Yılmaz ve amcası Halil Yılmaz’ın sahibi oldukları çorapçı dükkânı vardı. Sonradan burası Nihat Mutkan ve Kemal Tomor ortaklığından Ni-Ke Tuhafiye dükkânı oldu. Üst katında Dr. Ahmet Baytuz’un muayenehanesi vardı.
42. Özüseven Manifatura? Sokağın içinde Ahmet Özüseven ve kardeşi İsmail Özüseven’ın kumaş manifatura dükkânı vardı. Uzun yıllar burada bulundular. Daha sonra Uzunçarşı’da sol tarafta Gülseven Şekerleme’nin yanındaki şimdiki yerlerine taşındılar.
43. Babalıoğlu İplik-Yün? Karşı köşede Babalıoğlu Ailesinin sahibi olduğu iplik ve yün dükkânı vardı. Şu anda Uzunçarşı Eczanesinin olduğu yerdir. Üst kat tüccar-terzi Fahri Güneş’in işyeriydi. Fahri ağbi çok karizmatik, iyi giyinen ve sesi çok güzel olan birisiydi.
44. Aker Manifatura? Saadettin Aker ve oğlu Adnan Aker ağabeyin manifatura mağazası vardı. Saadettin amca, iri ayrı, hoşsohbet, nüktedan bir amcamızdı. Küçük oğlu Nuray’ı da iyi tanırım. Şimdi Aşçı Rahmi’nin olduğu dükkândır.
45. Kuleli Mağazası? Çocukluğumda Hüseyin Avni Kuleli’nin sahibi olduğu bir mağazaydı. 1960’lı yılların başında İstanbul’a taşındılar. Oğlu Zeki Kuleli ağabey, Dora, Derby Fabrikasının hissedarıdır.
46. Hun Manifatura? Kuleli’den sonra aynı yerde, Saadettin Hun, Zaman Hun ve Kerim Hun’un manifatura mağazası vardı. AP Sakarya Milletvekili Güngör Hun ile aynı ailedendirler.
47- Yaman Şekercisi? Çetin Yaman amcanın sahibi olduğu şekerleme dükkânıydı. Aynı zamanda İzmit caddesinde Kapalı Spor Salonuna gelmeden sol tarafta Güneş Şekerleme Fabrikası ve Güneş Düğün Salonunun sahibiydi. Şu anda Güneş Nişasta fabrikasının sahipleri Atilla Yaman ve Yavuz Yaman’ın da babalarıdır.
48- Aydın Ticaret? Yaman Şekerleme’nin bulunduğu dükkân, daha sonra Kocaali kökenli İmdat Aydın’ın da sahibi olduğu beyaz eşya dükkânına dönüştü.
49- Bahriyeli Şapka? Askerliğini bahriyeli yaptığı için bu lakapla anılan, uzun boylu birisi olan Ahmet amca, uzun yıllar şapkacılık yapmıştı. Halen de o işyeri şapkacı olarak devam etmektedir.
50- Şapkacı Harun? Çocukluğumun en meşhur şapkacısı olarak bilinirdi. Şu andaki yerinde yine şapkacı bulunuyor.
51- Lebip Kökçü? Şapkacıların üst katında sigorta acentesi sahibi olan Lebip Kökçü büyüğümüzün işyeri vardı. Lebip Kökçü amca, çok beyefendi, çok güzel giyinen, çok sevilen, Adapazarı’nın önemli simalarından bir büyüğümüzdü. (1837 yılında Tozlu Camiini yaptırıp vakfeden Gubarizade ailesinin devamıydı. F.T.)
52- İstanbul Eczanesi? Ragıp Günaltay amcanın sahibi olduğu bir yerdi. Uzun yıllar devam etti. Daha sonra kızı eczacılığa devam etti. Şu anda giyim mağazası bulunmaktadır.
53. Saatçi Burhan? Burhan Arıcı ağabeyin sahibi olduğu saatçi dükkânı, uzun yıllar bu işyerinde ticarete devam etti. Kullandığı Vespa motorsikletini iyi hatırlarım.
54- Salihoğlu Kurutemizleme? Selahattin ve Mehmet Salihoğlu kardeşlerin kuru temizleme dükkânı.
55- Muhtar Adnan? Kısa bir müddet Muhtar Adnan ağabeyin kontrplakçı dükkânı oldu. Şu anda iç çamaşırı satan bir dükkândır.
56- Çarıkçıoğlu Tuhafiye? Uzunçarşı’nın sağ kolda Kömürpazarı’na bakan en son dükkânı, Çarıkçıoğlu Ailesinin çorap ve çamaşır ağırlıklı dükkânıydı. Uzun müddet burada bulundu. Şimdiki kuruyemişçinin bulunduğu yerdir.

Hummel Online

Sakarya Halı Yıkama
Yorumlar (0)
banner35
15
açık
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20