‘SAKARYA’DA İKİ PARTİ VAR’

MHP Milletvekili Aday Adayı Orhan Ünver, “Seçim MHP ile AK Parti arasında geçecek. CHP’nin milletvekili çıkarabileceğini sanmıyorum” dedi

RÖPORTAJ 30.03.2015, 11:57 30.03.2015, 11:57
‘SAKARYA’DA İKİ PARTİ VAR’

Hür FM’de yayınlanan Hür Meydan programında Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtlayan MHP Milletvekili Aday Adayı Orhan Ünver, Sakarya’da iki partinin yarıştığını söyledi. Ünver, “Seçim MHP ile AK Parti arasında geçecek. CHP’nin milletvekili çıkarabileceğini sanmıyorum. Son seçimde 175 bin oy alan partimizin hedefi Sakarya’da birinci olmaktır” dedi

BİRÇOK PROJEYE İMZA ATTIM

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

41 yıldır Sakarya’nın sosyal, kültürel, sportif, siyasi ve ticari hayatında olan bir insanım. Bugüne kadar MHP’nin Adapazarı ve Büyükşehir belediye başkan adaylığını yaptım. Bunun yanında il başkanlığı, il disiplin ve yönetim kurulu üyeliği, daha da geriye gidersek üniversite yıllarında Ülkü Ocakları yöneticiliği gibi görevlerim oldu. 1979 yılında Sakarya Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldum. Bu yıldan itibaren de kendi firmamda proje mühendisliği yaptım, daha sonra firmamı geliştirerek inşaat müteahhitliği seviyesine taşıdım. Kamuda ve özel sektörde birçok projeye imza attım. Konut sektöründe iş hayatına devam ediyorum.

SAKARYA’YA VERECEK ÇOK ŞEYİM VAR

Neden milletvekili aday adayı oldunuz?

Siyasi tecrübenin önemli olduğuna ve Sakarya’nın sorunlarını iyi bildiğime inanıyorum. Sakarya’ya verebileceğim çok şey olduğunu düşünüyorum. Bu şehir bugüne kadar bana çok şey verdi, ben de bunun karşılığı olarak Sakarya için bir şeyler yapmak istiyorum. İnşaAllah milletvekili olursam Sakarya için faydalı olacağım ve tüm bilgi birikimimi bu şehir için kullanacağım. En büyük idealim budur. Bu manada önümüzdeki seçimler ülkemiz için çok önemlidir. Ülke bir rejim tartışmasıyla çalkalanıyor. Partim bu seçimde iktidar olacağına inanıyorum. Ben de bu süreçte ülkeme, şehrime ve partime katkı sağlamak istiyorum.

MİLLİYETÇİ HAREKET ÇOCUKLUK AŞKIMIZ

Siyasi parti tercihinizin MHP olmasının sebebi nedir?

Milliyetçi, ülkücü hareket bizim çocukluk aşkımız. Çocuk yaşlarımızdan itibaren bu hareketin içindeyiz. Partimiz bu yıl 46. kuruluş yıldönümünü kutluyor, ben de bunun 40 küsur yılında varım çok şükür. Çok şükrediyorum ki bütün siyasi yaşantım Sakarya’da geçti. Bunun da benim için bir avantaj olduğunu düşünüyorum. MHP, gerçekten bu ülkenin geleceği açısından, ülkenin yeniden yapılanması açısından önemli bir mihenk taşıdır. Memleketin MHP’nin düşüncelerine ihtiyacı var. Şu dağınıklıkta ve şu kutuplaşma ortamında MHP’nin “Türk Milleti” başlığı artındaki birleştirici ve bütünleştirici yapısına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bunun için siyasi hayatımız MHP’de devam ediyor.

TABİİ Kİ 1. SIRAYI İSTERİM

Partinizden 15 civarında aday adayı var… Şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Birbirinden değerli isimler MHP’ye başvuruda bulundu. Listede bu değerli şahsiyetlerden 7 tanesi yer bulacak. Bir kere MHP’ye aday adayı olarak kabul edilmek benim için çok büyük bir şeref. İnşaAllah bu onur milletvekili adayı olarak da yaşarım. Şans deyince tabii ki iddialı bir insanım. İsterim ki sıralamanın 1. sırasında yer alayım. Bu ekibin lideri ve başı ben olayım. Buna bilgimin ve birikimimin yeteceğine inanıyorum. İsterim ki 1. olayım ama başka bir sırada olsam veya listede hiç olmasam da partim için çalışmaya devam ederim. Bugüne kadar partimin bana verdiği her görevi yerine getirmiş bir kişi olarak partinin kararlarına saygı duyarım.

MÜNİR BEY DEĞERLİ BİR İNSAN

Milletvekili Münir Kutluata’ya karşı açılan bir kampanya var… Kendisinin aday olmaması için uğraşan bir kesim mevcut… Sizce de Kutluata Sakarya’dan aday gösterilmemeli mi?

Münir Bey iki dönemdir Sakarya milletvekilliği görevini başarıyla yapan çok değerli bir bilim adamıdır. Partimizin çeşitli kademelerinde de çok önemli görevler üstlendi. Genel başkan yardımcılığı yaptı, Plan Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı, grup sözcülüğü yaptı. Önemli bir istatistik daha vereyim: Son dönemde Sakarya adına Meclis’te en çok konuşan milletvekilidir kendisi. Buna iktidar ve diğer muhalefet partisinin milletvekili de dahil. Sakarya’nın sorunlarını TBMM’de dillendiren bir insan. Bunun için bu kampanyaları doğru bulmuyorum. Tabii ki aday adayı olmuştur, takdir partimizindir. Münir Bey parti büyüklerimizin düşüncesi çerçevesinde listede olabilir de, olmayabilir de. Ama ben kesinlikle kendisine karşı açılan kampanyanın haksız olduğunu düşünüyorum.

HEDEFİMİZ BİRİNCİ PARTİ OLMAK

MHP’nin seçimlerdeki şansını nasıl görüyorsunuz? Sakarya’dan kaç vekil çıkarır MHP?

İl başkanımızın genel seçimler için koymuş olduğu bir hedef var. Biz yerel seçimlerde 175 bin civarında oy aldık. Bu oy 2,5 milletvekilliğine tekabül ediyor. Bunun üzerine 30 bin oy ekleyip 200 bin rakamına ulaştığımızda bu sayı 3’e çıkıyor. Oy oranımızı 250 bine taşıdığımız takdirde de 4 milletvekili çıkarıp Sakarya’da birinci parti oluyoruz. Bizim hedefimiz Sakarya’da birinci parti olmaktır. Sakarya’da birinci parti olmamız halinde Türkiye’de de iktidar olacağımızı düşünüyoruz. Hedeflerimiz budur.

ŞARTLAR ALEYHİMİZE DEĞİL

Yerel seçimde çok iyi oy aldınız ancak yerel seçimle genel seçim bir değildir yorumları yapılıyor. Katılıyor musunuz bu yorumlara?

Yerelle genel seçimin şartları farklı olabilir. Bunu kabul ediyorum. Ancak genel seçimde de yerel seçimlerde olmayan şartlar söz konusu. Bu sefer ülkenin genel şartları, ekonomik şartlar, terör belası, çözüm süreci, dış politika gibi enstrümanlar devreye girecek. Bunlar devreye girdiğinde de MHP’nin oy oranını daha da artıracağını düşünüyorum. Şartlar farklı ama bu şartlar MHP’nin aleyhine değil.

HALKTAN OLUMLU TEPKİ ALIYORUZ

Halkın içinde geziyorsunuz… İnsanlar neler söylüyor, size ve partinize bakışları nasıl?

Bir kere şunu söyleyeyim ki henüz insanlar seçim havasına girmiş değil. Ama MHP’nin aday adaylarına sempatiyle bakıyor insanımız. Zaten birçok aday adayımızın tanınırlığı var. Kendimizi tanıtma sıkıntısı çekmiyoruz. O bakımdan halk tarafından olumlu karşılanıyoruz. Hatta espriyle “İlk gelen biziz, oyunuzu bize verin” dediğimiz zaman da çoğu insandan söz alabiliyoruz.

DEĞİŞİK BİR SONUÇ BEKLİYORUZ

MHP içinde bir gruplaşma olduğu ve geçmişte partiye çok büyük emekleri olan insanların dışlandığı iddialarına katılıyor musunuz?

Ben böyle bir düşüncede değilim. Böyle bir düşüncenin doğru olduğu kanaatinde de değilim. MHP bir bütündür. Parti binası yerli yerinde. Aday tanıtım programlarımıza o kastedilen arkadaşlarımız da katıldı. MHP Sakarya’da tarihinde olmadığı kadar şans yakalamıştır. Genç ve çalışkan bir il başkanımız ve yönetimimiz var. MHP son seçimde Sakarya’da 175 bin oy almışsa ve önümüzdeki seçimde birinci parti olmayı hedefliyorsa şu anki teşkilat yapısının bunda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu seçimde değişik bir sonuç bekliyoruz. Ankara’da da bu fark edilmiş durumda. Sıralamamızın da Sakarya’nın istek ve arzuları dikkate alınarak yapılacağını düşünüyoruz.

DEVLET BEY BİLGE BİR LİDER

Genel Başkan Devlet Bahçeli de sıklıkla eleştiriliyor. Bu kadar seçim kaybeden bir insan hala nasıl oluyor da partinin başında kalabiliyor, deniliyor. Bu eleştirilere katılıyor musunuz?

Bunlar maksatlı yapılan eleştirilerdir. MHP içerisinde bir lider sıkıntısı yok. Eğer öyle olsaydı son kurultayda genel başkanımız delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden seçilmezdi. Biz de bu durumdan çok mutluyuz. Her şeyden önce bilge bir liderimiz var. Türkiye’nin şartları içerisinde, şu hassas ortam içerisinde MHP’ye ancak Devlet Bey gibi bilge bir lider hâkim olabilirdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ZORDA

Aynı zamanda müteahhitlik yapıyorsunuz. İnşaat sektörünün bugünkü durumu hakkında bilgi verir misiniz?

İnşaat sektörü son 1,5 yıldır zor günler geçiriyor. Belediye 3 kat kararını meclislerde planlar hazırlanmadan çok acemice aldı. Hiçbir altyapı ve hazırlık olmadan alınan bu karar sektörü durdurdu. 3 kat olumlu olabilir ama bu kararı altyapı olmadan açıklayınca Sakarya’da bir durgunluk yaşandı. Arsa sahipleri de, müteahhitler de, yatırımcı da 3 kat kararını bekleyince sektörde müthiş bir boşluk oluştu. Bu boşluk Sakarya’ya iyi yansımadı. İnşaat sektörü lokomotif olduğu için diğer sektörler de bu durumdan olumsuz yönde etkilendi. Böyle bir acemiliği oldu Zeki başkanın. Planlar hazırlandıktan sonra böyle bir yola başvurması gerekiyordu. Sakarya’yı ülke ekonomisinden soyutlamak da mümkün değil. Ülke ekonomisinde de bir durgunluk var. Piyasada adeta yaprak kımıldamıyor. Ülkenin gidişatı iyi değil. Sakarya’da da işler iyiye gitmiyor.

HER ŞEYDEN AZAR AZAR VAR

Sakarya’nın sorunları denilince ilk aklınıza gelenler neler?

Sakarya’nın birçok sorunu var. Sakarya, her şeyin azar azar olduğu, hiçbir şeyin tam olmadığı bir il. Sakarya’da birazcık ticaret var, birazcık turizm var, birazcık sanayi var, biraz spor var, biraz sosyal hayat var… Sakarya neyi ön plana çıkaracağına karar vermeli. Biz bunu yerel seçimlerde 3T olarak formüle etmiş ve ticaret, turizm ve tarımı ön plana çıkartmıştık. 3T düşüncesi Sakarya’ya vizyon olmalı, herkes bu düşünceye sahip çıkıp katkı sunmalı.

SAĞLIK VE EĞİTİM ÇOK KÖTÜ DURUMDA

Milletvekili seçilmeniz durumunda ilk el atacağınız konu hangisi olacak?

Sakarya’da şu anda acil çözüm bekleyen önemli bir sağlık sorunu var. Sakarya’da yatak kapasitesi çok düşük, Acil Servis’ler rezalet durumda. Doğumevi’nde bir odada 5 çocuk yatıyor. Yoğum bakım hastaları çevre illere yollanıyor. Bu Sakarya için çok acı bir durumdur. İktidar milletvekilleri hükümetin yatırım planlarında ne varsa onu kabullendi ve özellikle sağlık konusunda şehre bir şey kazandıramadı. Eğitimde de çok kötü durumdayız. Hala Sakarya’da prefabrik okul var. Bunlar Sakarya’nın acı gerçekleri ve acil çözüm bekleyen meseleleridir. Tabii bu konuda muhalefet milletvekillerinin çok fazla yapacak bir şeyi yok, o yüzden biz iktidara talibiz.

MİLLETVEKİLİ İRTİBAT OFİSİ AÇACAĞIM

Ulaşılabilir bir vekil mi olacaksınız yoksa telefonları dahi açmayan parlamenterler arasına mı katılacaksınız?

Milletvekili olunca hayatımızda bir değişiklik olmayacak. Yine Sakarya’da yaşamaya devam edeceğiz, evimizi Ankara’ya taşımayacağız. Bir milletvekili irtibat bürosu açmayı düşünüyorum. Bunun için fiziki mekânı şimdiden hazırlamış durumdayım. Vatandaşlarımız ben şehirde olmadığım zaman büroda bulunan sekretarya vasıtasıyla bana ulaşma imkânı bulacak. Ankara’da görev olmadığı sürece de zaten Sakarya’da olacağız. Bir Sakarya sevdalısı olarak buradan hiçbir yere gitmeyi düşünmüyorum.

CHP MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAZ

CHP’nin Sakarya’dan bu seçimde de milletvekili çıkaracağını düşünüyor musunuz?

Ben CHP’nin bu seçimde milletvekili çıkaracağını düşünmüyorum. Çünkü mahalli seçimlerde önemli bir oy kaybına uğradılar. CHP açısından 2011 yılındaki şartlar da yok bu seçimde. O zaman bir Kılıçdaroğlu rüzgârı vardı, şimdi yok böyle bir şey. CHP’nin 2011’deki performansını yeniden göstermesi çok zor. Parti içinde de sıkıntılar yaşıyorlar ve bu durum kamuoyuna da yansıyor. Burada iki parti var: MHP ve AK Parti.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZ TEHLİKEDE

Çözüm Süreci’ne en şiddetli muhalefeti MHP yapıyor… Neden karşısındasınız bu sürecin? Artık insanların ölmemesi sizi sevindirmiyor mu?

MHP insanların ölmemesinden, cenazelerin gelmemesinden rahatsız değil. Çözüm Süreci’ne karşı olduğunuzda vatandaşın üzerinde böyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Şehit cenazesi gelsin, kardeş kavgası olsun diye bir düşüncemiz asla yok. MHP, bu sözde çözüm süreciyle ülkenin bölünmez bütünlüğünün tehlikeye gireceği ve bin yıllık kardeşliğimizin bozulacağı kanaatinde. Biz bu sürece bu sebeplerden dolayı karşıyız. Toprak bütünlüğümüzden taviz verileceğini düşündüğümüz için bu sürece karşıyız.

BU ŞARKIYI BERABER SÖYLEDİLER

Paralel Yapı diye bir yapı olduğunu düşünüyor musunuz devlet içinde?

Paralel Yapı varsa bunu söyleyenler de bu yapının içindeler. Bu memleketi 12 yıl güle oynaya birlikte yönettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ne istediniz de vermedik” şeklinde çok önemli bir sözü var biliyorsunuz. Anadolu’nun tabiriyle öküz ölüp ortaklık bozuldu anlaşılan. Şimdi ülkenin bütün olumsuzluklarını bu yapının üstüne atıyorlar, bunu kabul etmek mümkün değil. Artık bu tür söylemler vatandaşa etki etmiyor. Bunlar dinledilerse seninle dinlediler, büyüdülerse seninle büyüdüler. Bu kadar masum insanın hakkını yediler, kanına girdiler bunların cezasını hep birlikte çekecekler. Zira bu şarkıyı beraber söylediler…

SAKARYASPOR’U SİYASALLAŞTIRDILAR

Sporla aranız nasıl? Sakaryaspor’u takip ediyor musunuz? Takımın bu sene şampiyon olacağına ihtimal veriyor musunuz?

Sakaryaspor’u maalesef belirli bir siyasi görüşün içine hapsettiler. Sakaryaspor bütün şehrin takımı olmaktan çıkmak üzere. Takımı belirli bir siyasi görüşe hapsettikleri için maçlara gitmeyen insanlar var, bunlardan biri de benim. Bu takımın asbaşkanlığını, ikinci başkanlığını yapmış bir insan olarak Şeref Tribünü’nde verdikleri görüntüden son derece rahatsızım. Maçlara gitmesek de Sakaryaspor’u takip etmeye devam ediyoruz. Şampiyonluğu canı gönülden arzuluyoruz.

SANDIĞA MUTLAKA GİDİN

Son olarak Hür FM aracılığıyla dinleyicilerimize neler söylemek istersiniz?

Sakaryalı hemşerilerimden mutlaka oylarını kullanmalarını ve ülkelerinin geleceği açısından oylarını MHP’ye vermelerini istiyorum.

 

 

Yorumlar (0)
banner35
4
sisli
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19