SAKARYA BİZİ HİÇ MAHCUP ETMEDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Sakarya bizi hiç mahcup etmedi. Seçmenlerden istirhamım, herkesin sandığa gitmesi ve 13 yıldır olduğu gibi partimizin yanında olmalarıdır” dedi

RÖPORTAJ 05.06.2015, 12:15 05.06.2015, 12:15
SAKARYA BİZİ HİÇ MAHCUP ETMEDİ

DİYALOĞUMUZ ÇOK GÜZEL

Hemen her gün seçim ziyaretleri gerçekleştiriyorsunuz. İnsanlar isiz nasıl karşılıyor? Vatandaşların istek ve talepleri neler?

Her gittiğimiz yerde çok güzel karşılanıyoruz. Çok güzel bir iletişim kurduk insanlarla. Halkımızla çok güzel bir diyaloğumuz var. Gönülden gönüle akan bir sevgi bağı oluştu aramızda. Bazen esnaf ziyaretlerinde partimize oy vermeyeceğini deklare eden insanlarla da karşılaşıyoruz. Ama onlardan bile o kadar büyük bir zerafet ve sevgi görüyoruz ki bu bizi çok memnun ediyor. Bu durumdan çok hoşnutuz açıkçası.

VATANDAŞ BİZE GÜVENİYOR

atandaşlar muhalefet partilerinin vaatlerine değiniyor mu? Asgari ücret, emekli maaşları, mazotun litre fiyatı gibi hususlar ziyaretlerinizde gündeme geliyor mu?

Evet karşılaşıyoruz. Vatandaşımız bize o vaatleri hatırlatıyor ve bunları ancak bizim yapabileceğimizi söylüyorlar. “Buna ihtiyacımız var, bunu yapın” diyorlar. Oylarını bize vereceklerini ve bize güvendiklerini söylüyor ancak bu tür beklentilerini de dile getiriyorlar.

13 YILDA 11 MİLYAR TL YATIRIM

Bakan olduktan sonra somut olarak Sakarya’ya ne gibi faydalarınız oldu?

Sakarya’ya bakan verilmesi konusu hep konuşulurdu, bu çok istenen bir şeydi. Bu gerçekleşince de çok büyük destek gördük. Biz de o desteğe elimizden geldiği kadar olumlu karşılık vermeye çalışıyoruz. Bakan seçilirken elbette bakan olacak kişinin kendi kazanımları, kendi bilgi birikimi ve idarecilik kabiliyeti çok önemlidir. Ama bunların ötesinde ilgili partiye şehirden gelen destek ve teveccüh de bakan tercihinde rol oynar. O açıdan Sakaryalı hemşerilerimizin AK Parti’ye gösterdiği teveccühün buradan bir bakan çıkmasına çok büyük katkısı oldu. Bu açıdan hemşerilerime şükran borçluyum. Sakarya benim memleketim ve burayı çok seviyorum. Bu imkânı Sakarya açısından çok iyi değerlendirmeyi arzu ediyorum. Bunun için de milletvekili olmamızla birlikte başlayan çalışmalarımız devam ediyor, bundan sonra da inşallah devam edecek.

Bizimle beraber Sakarya’ya pek çok yatırım geldi. Sadece kendi bakanlığımız açısından değil diğer kamu kurum kuruluşları nezdinde, özel sektör nezdinde ilimizin gelişmesi için tüm imkânları kullanıyoruz şu anda. 13 yılda Sakarya’ya eğitim, sağlık, gençlik ve spor, çevre gibi alanlarda 11 milyar TL’lik yatırım yaparak şehrimizi çok iyi bir noktaya getirdik. Çok uzun yıllardır ilimiz fındık desteğinden kısmi yararlanıyordu, bu sorunu çözdük ve desteği tüm ilçelere yaydık. Sağlık sorunlarımız önemliydi, öncelikle doktor ve sağlık personeli istihdamında önemli gelişmeler yaşadık. 1000 yataklı hastanenin şehrimize kazandırılması noktasındaki pürüzleri hallettik. Kadın doğum hastanesinin işlerinin hızlanmasında gayret gösterdik, kısa bir sürede tamamlanacak. İlçe hastanelerimiz keza öyle. Bir iki ilçemiz kaldı, oralarda da sağlık teşkilatlanmamızı ivedilikle tamamlayacağız. Sanayi alanında önemli mesafeler kat ettik. Şehrimizin otomotiv ihtisas bölgesi ilan edilmesi çok önemli bir kazanımdır. Yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesine talibiz. Bu olsun ya da olmasın Sakarya önümüzdeki dönemde otomotiv endüstrisi bakımından Türkiye’nin bir numaralı şehridir. Biraz gecikmiş projelerimiz var onların takiplerini yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi Türkiye’nin ilk kano kürek parkurunun Sakarya’da yapılması, bir diğeri uluslararası atletizm pistinin yapılmasıdır. Sapanca’da bir geriatri merkezi açacağız ve inşallah bu merkezi uluslararası sisteme dâhil edeceğiz. Bu yatırım şehrimizin hem turizmini canlandıracak, hem de istihdam sağlayacak. Yine Alo 183 Çağrı Merkezi’ni Sakarya’mıza getirdik. Dışişleri Bakanlığı’mızla yurt dışına hitap eden bir çağrı merkezi kurma projemiz var, onu da inşallah Sakarya’da temellendirmeyi düşünüyoruz. Karasu limanıyla ilgili iş ve işlemlerin takibini tamamladık, yer teslimi yapılıp inşaat başladı. Limanın demiryoluyla bağlantısının aynı anda tamamlanması gerekiyor, bu konuda çalışıyoruz. Sakarya’mız için son edindiğimiz faydalardan bir tanesi de şehir merkezindeki tren hattının yeraltına alınmasıdır. Bununla alakalı Ulaştırma Bakanlığı’mızla anlaşmaya vardık. Bu da şehrimiz açısından çok önemli. Bir taraftan şehrimizi temiz ve estetik bir şehircilik anlayışına kavuşturacağız, bir taraftan da tren hattının şehir merkezine kadar gelmesini sağlamış olacağız. Geçen yıl bildiğimiz gibi iki fakülte kurduk şehrimize, bu yıl da spor ve turizm bilimleri fakültesi ile Ortadoğu Enstitüsü kuruyoruz. Bunun da bütün altyapısını hazırladık. Engelsiz yaşam bakım rehabilitasyon merkezi ile koruma bakım rehabilitasyon merkezi açıyoruz. Bakanlığımıza bağlı atıl halde bulunan binalarımızı Milli Eğitim Bakanlığı’na teklif ediyoruz. Örneğin Hızırtepe’deki binamızı liseye dönüştürmeyi düşünüyoruz. İhtiyacı olan bütün ilçelerimizde ortaöğrenim yurtları açıyoruz. Turizmle alakalı yeni bir hamle başlatacağız. Mustafa İsen hocamızın da milletvekili olacak olması bu konuda elimizi güçlendirecek.

SAKARYA’DA KÜMELENME YOK

Sakarya bilhassa cinsel istismar vakalarında sicili pek parlak bir il değil. Ulusal basına da yansıyan birçok hadise yaşandı şehrimizde. Bu konuda, Sakarya özelinde bir araştırmanız oldu mu bakanlık olarak?

Bunu sadece Sakarya üzerinde değil tüm Türkiye’de yapıyoruz. Bazen belirli illerimizde kümelenmiş birtakım sorunlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda o bölgede değişen şartlar mı var, bu durumu provoke eden farklı inanışlar mı var diye incelemeler yapıyor ve sorunları çözmeye çalışıyoruz. Sakarya’da bu tip bir kümelenme yok, zaman zaman ulusal basına da düşen münferit hadiselerimiz oluyor. O hadiselerin sebeplerini tabii ki araştırıyoruz.

CEZALAR TATMİN EDİCİ

Özgecan cinayeti sonrası “İdam cezası düşünülebilir” şeklinde bir çıkışınız olmuştu. Toplum genelinde de bu yönde bir talep olduğu biliniyor. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

Eğer halkımızda bu yönde çok ciddi bir talep oluşursa biz “Bu konu tartışılmaz” diyemeyiz demiştik. Nitekim o hadiseden sonra da bu konu geniş kitleler tarafından tartışıldı. Bu tür kamu vicdanını yaralayan hadiselerden sonra verilen cezaların insanların vicdanını tatmin eder mahiyette ve nitelikte olması gerekir. Şu anki yasalarımızın vicdanları tatmin eder nitelikte olduğunu görüyoruz. Çünkü cinayet hangi hisle, hangi saikle işlenirse işlensin bunun cezası ağırlaştırılmış müebbettir. Cezaların infazları da 4’te 3 uygulanır şeklinde düzenlendi. Bu tip caniler 39 yılla yargılanıyor ülkemizde. Bizimle aynı gelişme çizgisinde olan ülkelere baktığımızda onlarda da benzer bir ceza yöntemi olduğunu gördük.

AİLEYİ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Son zamanlarda boşanma vakalarında da artış gözleniyor. Bunun sebepleri üzerine bir çalışma yaptınız mı?

Bu süratli modernleşmenin ve küreselleşmenin, insanların giderek bireyselleşmesinin, biraz da giderek değer yargılarımızdan uzaklaşmanın, iletişim biçimlerin çok farklılaşmasının, insanın yalnızlaşmasının sonucu ortaya çıkan küresel bir durum. Bütün dünyada evlilikler azalıyor, boşanmalar artıyor, yalnız yaşayan ve yalnız yaşamayı tercih eden insanların sayısı artıyor. Türkiye bu manada henüz alarm çanlarının çaldığı bir ülke değil. Evlilik ve boşanma sayıları dengede. Ama bizim alışkın olduğumuz evlilik sayılarında yükseliş de görülmüyor. Bakanlığımız bu konuda çok uzun bir zamandır çalışma yapıyor. Türkiye’nin giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğunu gördük. Şu anda yaşlı sayımız 7 milyon civarında ama TÜİK’in yaptığı 2023 senaryoları bu rakamın 10 milyona doğru gittiğini gösteriyor. Bunun hem iktisadi, hem de sosyal gelişme açısından dengeli olması gerekiyor. Her 3 çalışana bir emekli düşmesi gerekir. Türkiye’ye baktığımız zaman 2 çalışana 1 emekli gibi bir durum var, bunun engellenmesi lazım. Dinamik genç nüfusu koruma yönünde politikalarımız var. Bu ister istemez ailenin korunması, sağlıklı tutulması ve aile olmaya teşvik etmeye yönelik politikaları beraberinde getiriyor. Yaptığımız bütün yardım ve destekler ailenin güçlendirilmesi, sorunlarının giderilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasını yöneliktir. Bu politikalara devam edeceğiz.

ELEŞTİRDİKLERİ YARDIMLARI VAAT EDİYORLAR

Sosyal yardımların iktidarınız döneminde arttığı kabul ediliyor ancak şöyle bir eleştiri var: AK Parti insanları fakirleştirdikten sonra maaşa bağlıyor ve kendisine muhtaç ediyor. Bu tür yardımlar insanımızı biraz da tembelliğe itiyor. Balık vermek yerine, bulak tutmayı öğreten politikalar geliştirmek gerekmez mi?

Bu prensip doğru bir prensiptir ve biz bunu uygulamaya çalışıyoruz. Eleştiri konusunda da çok dikkatli olmalıyız. Bizi bu konuda 2 ay öncesine kadar eleştiren, sosyal yardımlara çok fazla kaynak ayırdığımızı, insanlara makarna-kömür dağıttığımızı söyleyen muhalefet partileri tüm bunları şimdi kendi seçim vaatlerine koydular. “Halkı yardıma alıştırıyorsunuz” diyen partilerin tümü iktidara geldiklerinde dağıtacakları paraları konuşur oldular. Bir de trajikomik olan şu ki bizim zaten yapmakta olduğumuz ve kendilerinin yıllardır eleştirdikleri birtakım sosyal yardım ve destekleri hiç yokmuş ve kendileri yapacakmış gibi vaat etmeye başladılar. Yaşlı yardımları, engelli yardımları, kadın ve çocuk yardımları, yetim yardımlarını biz zaten yapıyoruz ama bütün bunları yok kabul ederek vaat etmeye başladılar. Dolayısıyla eleştirinin zemini kaydı. Eleştirdikleri yardımları yapmayı vaat ediyorlar. Muhalefet partilerinin geldiği noktayı takdirle karşılıyorum.

İnsanlara yardım yaparken bir taraftan da bu yardıma muhtaç olmayacakları ortamı hazırlamak gerekir. Biz bunu yardım politikalarımızın içinde uzun bir süredir önceliyoruz. Bizden yardım alan vatandaşlarımızı İş-Kur’a kaydedip bir iş sahibi olmalarına sağlamaya çalışıyoruz. İş bulma girişimleri sırasında maddi ödenek de sağlıyoruz onlara. İş bulduktan sonra da verdiğimiz sosyal yardımları aile biraz daha çabuk toparlansın diye 12 ay boyunca kesmiyoruz. Bu, tam da sizin söylediğiniz gibi balık tutmaya teşviktir.

HALK OTOBÜSLERİNE PARA ÖDENECEK

En çok şikâyet edilen konuların başında serbest kart kullanımında yaşanan sorunlar geliyor. Bilhassa 65 yaş üstü vatandaşlarımız özel halk otobüslerine binerken sıkıntı yaşıyor. Bu konu ne zaman çözüme kavuşacak?

2015 yılının başında bu sorunu hallettik, yasasını çıkardık ancak alt mevzuat henüz oluşmadı. Özel halk otobüsü sahipleri, yaşlılarımızı, engellilerimizi, şehit yakınları ve gazilerimizi taşıdıkları için otobüs başına devletten sübvansiyon alacaklar. Bunu sağlayabilmek için bakanlığımızla belediyelerimiz işbirliği içerisinde olacak. Şu an alt mevzuat çalışmaları sürüyor, seçim biter bitmez bu paralar ilgili otobüs sahiplerine aktarılacak ve bu şikâyetler ortadan kalkacak. Ben özel halk otobüsü işletmecilerinden istirhamda bulunuyorum; ödenekleri geliyor, lütfen bu konuda biraz daha sabırlı olsunlar ve de insanlarımıza yardımcı olsunlar.

NE SORUN VARSA BİZE ULAŞTIRIN

Bakan olmanız hasebiyle iğneden ipliğe bütün sorun ve sıkıntılar size arz ediliyor. Sorumluluk alanınızın dışındaki konularda dahi sizden yardım isteniyor. Bu durumdan rahatsız mısınız?

Hiç rahatsız değilim, hatta memnunum. Bakanlıkta bu konuyla ilgili bir çalışma ekibi oluşturduk. Malumunuz bütün Türkiye’yi dolaşmak zorundayım, istediğim sıklıkta Sakarya’ya gelemeyebilirim. Bu yüzden çalışma arkadaşlarım belediye meclisleriyle, başkanlarla, STK’larla, halkımızla ve diğer paydaşlarımızla sürekli toplantılar yapıyorlar. Takip edilmesi gereken yatırımları takip ediyor, talep ve sıkıntıları alıp gerekeni yapıyorlar. Bu konuda şikâyetçi değiliz aksine ne tür bir sorun varsa bir an önce tarafımıza ulaştırılmasını istiyoruz.

SAKARYA BİR DAHA BAKANSIZ KALMASIN

Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün, “Önümüzdeki dönem Sakarya’nın iki bakanı olabilir” şeklinde bir çıkışı oldu. Sizin bu konuda bir ön görünüz var mı?

Sayın milletvekilimizi tenzih ederim ama bizim siyasi terbiyemiz bu tür taleplerde bulunmamaktır. Biz böyle bir gelenekten geldik, yetiştik. Biz vazifemizi son anına kadar kemal-i ciddiyetle, en iyi biçimde yapmaya gayret ederiz. Vazife verildiği andan itibaren artılarıyla eksileriyle onun bütün sorumluluğu bizdedir. Bu manada vazife talep etmeyiz, diğer milletvekili arkadaşlarımız için de aynı şey söz konusudur. Ama benim arzum, niyetim, talebim ve Ankara’da bir baskı yapacaksam şayet bu baskının mahiyeti Sakarya’nın bir daha bakansız kalmaması yönünde olur. O bakanın kim olacağının ya da kaç tane olacağının benim indimde hiçbir önemi yoktur.

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Son olarak Sakaryalı seçmenlere neler söyleme istersiniz?

Sakarya seçmeni bizim açımızdan çok değerli. Birbirimizle muhabbetimiz var. AK Parti olarak da, kişisel olarak da muhabbetimiz var. Sadece AK Parti seçmeniyle değil, tüm Sakarya seçmeniyle gerçekten çok güzel bir gönül bağım var. Bunun için çok teşekkür ediyorum, şahsıma gösterdikleri teveccüh için çok teşekkür ediyorum, partime ve hükümetlerimize verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Sakarya bizi hiç mahcup etmedi, biz de Allah’ın izniyle Sakarya’yı hiç mahcup etmedik. Bundan sonra da iletişimimiz, ilişkimiz böyle devam edecektir. Benim seçmenimden istirhamım, herkesin ama herkesin sandığa gitmesidir. Onlardan özel istirhamım da 13 yıldır olduğu gibi partimizin yanında olmalarıdır.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
banner59
22
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26