'MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT'

AK Parti Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa İsen, muhalefet partilerinin vaatlerinin vatandaş tarafından gerçekçi bulunmadığını söyleyerek, “Bu vaatlerin ne kadar absürt şeyler olduğunu vatandaş görüyor ve okuyor” dedi

RÖPORTAJ 20.05.2015, 12:01 20.05.2015, 12:01
'MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT'

NALKÖY’DE 3 SINIFLI OKULDAN ÇANKAYA’YA UZANAN HİKÂYE

Ferizli’nin Nalköyü’nde dünyaya gelen Mustafa İsen’in tam anlamıyla ibret alınacak bir hikâyesi var. Eğitim hayatına 3 sınıftan oluşan bir okulda başlayan İsen, şu anda yurtiçi ve yurtdışında binlerce öğrenci yetiştiren bir profesör. Ve İsen İstanbul’da öğretmen olarak başladığı iş hayatında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne kadar yükselmiş bir Anadolu evladı. Şimdi ise doğduğu topraklara hizmet etmek için AK Parti milletvekili adayı… İsen Hür FM canlı yayınında gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtladı…

BAŞARILARLA DOLU BİR ÖZGEÇMİŞ

Mustafa İsen kimdir?

Ferizli’nin Nalköyü’nde doğdum. Yeni nesiller belki tam olarak hatırlamayabilir ama Sakarya 1954 yılında il oldu, ben ise 1953 doğumluyum. Doğduğum zaman köyümüz Kandıra’ya bağlıydı. Sakarya’nın il olmasıyla bazı değişiklikler oldu. Değişen Türkiye çerçevesinde bazı şeylere vurgu yapmak istiyorum. Köyümüz küçük bir köy değildi. 100 hanenin üzerinde bir köydü. İlkokula başladığımda köyümüzde 3 sınıflı bir okul vardı. Yatılı okul sınavlarına girdim. Yatılı okullarda okudum. Çorum İmam Hatip Okulu’nu bitirdim. Atatürk Üniversitesi’ne Edebiyat Fakültesi’ne gittim, Türkoloji bölümünü okudum. Yüksek öğrenimin ardından kısa bir süre İstanbul’da öğretmenlik yaptım. Daha sonra mezun olduğum bölüme öğretim görevlisi oldum. Doktoramı tamamladım. Bu süreçte önüme bir fırsat çıktı ve Belgrad Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak gittim. O yıllarda Türkiye çok içe kapalı bir ülkeydi. O dönemde yurtdışı imkânı büyük bir fırsattı. Hayatı Belgrad öncesi ve sonrası diye ikiye ayırabilirim. Benim hayatımda önemli bir aşamaydı. Türkiye’ye döndükten sonra doçent oldum ve Ankara’da Gazi Üniversitesi’ne geldim. Bir taraftanda bürokrasiye bulaştım. O zamanlar Milli Eğitim Bakanlığı’nda müşavir olarak görev aldım. SSCB’nin dağılmasıyla Türkiye ile Kazakistan arasında Uluslararası Ahmet YeseviÜniversitesi kuruldu. Bu üniversitenin bazı çalışmalarında yer aldım. Akademide birçok idari görevde bulundum. 2002 yılında tüm bu görevlerimden ayrılarak bürokrasiye geçtim. Turizm Bakanlığı’nda müsteşar oldum. 5 yıl boyunca sürdürdüğüm bu görevin ardından Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasıyla Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine atandım. 7 yıl bu görevde çalıştım. 12. Cumhurbaşkanımızın göreve başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine tayin edildim. Aday adaylığı sürecine kadar bu görevim devam etti. 20’ye yakın yayımlanmış kitabım var.

KADERİN ROLÜNÜ BİLİRİM

Listede yer almanıza kesin gözüyle bakılıyordu ve neticede ikinci sırada yer aldınız. Acaba listeye girmehususunda hiç tereddüdünüz oldu mu?

Ben Nalköy’den çıkıp Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği makamına kadar ulaşmış biri olarak kaderin insan hayatındaki rolünü çok iyi bilen birisiyim. Ve buna samimi olarak inanan biriyim. Bazı mesele için 100 ayrı parametrenin bir araya gelmesi lazım tablonun ortaya çıkabilmesi için. 99’da da kalabilir. Ben bunu kendi hayatımda gördüm. Onun için bir endişe içinde değildim. Daima hayırlısı neyse o olsun dedim. Samimi bir tevekkül içerisindeydim. Şimdi milletvekilli içinde aynı şeyi söyleyebilirim.

TALİMAT ÜZERİNE ADAY OLDUM

Uzun yıllar akademik kadrolarda, bürokraside, devlet kademelerinde görev aldınız. Şimdi ise siyasete atıldınız. Siyaset yaparken zorlanıyor musunuz?

Partideki arkadaşlarımdan şöyle bir şey duyuyorum: “Mustafa bey bürokraside en üst düzey görevlerde bulundu, listeye ikinci sıradan girdi. Dolayısıyla biraz protokole dayalı bir seçim çalışması yürütür. Kendisinden ne kadar istifade ederiz seçim çalışmalarında” şeklinde bir endişeden söz edilmiş. Ancak çalışmalarımızı görünce arkadaşlarımız memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Hayatım boyunca, üstlendiğim görevlere hep misyon olarak baktım. Aday adaylığı sürecinde ben bunu söylemedim; o zaman çok doğru olmaz diye. Ben, ülkemizi en üst düzeyde yöneten isimlerin talimatı üzerine aday adayı oldum. Bunun sorumluluğunu biliyorum. Bir birim kendim için çalışıyorsam bir birimde onları mahcup etmemek için çalışıyorum. Müsteşarlığımı da, bürokratlığımı da, öğretim üyeliğimi de hep böyle yaptım. Sabah 8.30’de güne başlıyorum, görevim neyse onu yapıyorum. Dün iki kez Akyazı’ya gidip geldim. Bunlardan hiç şikâyetçi değilim. Memleketimden güzel insan manzaralarına şahit oluyorum. Bunlar benim için çok önemli.

MAKRO DÜZEYDE SORUNLAR YOK

Gittiğiniz yerlerde vatandaşlar size neler söylüyor? AK Parti’nin icraatlarından memnunlar mı, şikâyetleri var mı?

En başta şunu söyleyeyim: Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili olarak olağanüstü bir teveccüh var. Makro düzeyde insanların büyük bir problemi yok, bu çok önemli. Gittiğimiz yerlerde insanlar karşımıza çıkıp iş istiyoruz demiyorlar. Bizim şehrimiz ulusal bazda birçok parametrenin önünde. Bütün şehirler bu kadar şanslı değil. Sakarya dünyanın en güzel şehirlerinden, en güzel coğrafyalarındandır. Bazı insanlarda Sakarya’ya yeterince yatırım yapılmadığına dair bir kanaat oluşmuş. Ama bu çok doğru değil. Bunu da insanlara anlatıyoruz. Mesela köy yollarımızla ilgili bir sorun var. Nitekim Büyükşehir Belediyemiz asfalt çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyemiz su ile ilgili sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları çözüyor. Bu gibi detay sayılabilecek bazı talepler var. Bunun haricinde bu şehirde büyük sorunlarla ilgili bir şey gelmiyor.

MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT

“Mazot 1.5 TL olacak mı, asgari ücret bin 500 lira olacak” şeklinde sorular soran olmuyor mu?

Biz konuşmalarımızda muhalefetin bu vaatlerinin gerçekçi olmadığını anlatmaya çalıştığımızda insanların büyük bir kısmının “Bize bunları anlatmayın, biz zaten bunları gerçekçi bulmuyoruz” dediklerini anlıyoruz. Muhalefet partilerinin bütün seçim konuşmaları vaatlere dayalı ve bu vaatlerin ne kadar absürt şeyler olduğunu vatandaş görüyor ve okuyor.

DEĞERLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Görevleriniz boyunca Sakarya’ya çok yakın ilgi gösterdiniz. Fırsatını buldukça Sakarya’ya gelip gittiniz. Sakarya’nın turizm potansiyelini hareket geçirmek ve marka şehir çalışmaları gibi önemli hizmetlerde bulundunuz. Bundan sonra Sakarya’nın turizm potansiyelini geliştirmek için neler yapacaksınız?

Benim ailem burada oturuyor. Biz kısmı köyde, bir kısmı da Adapazarı’nda oturuyor. Benim her zaman burayla güçlü bir irtibatım oldu. Marka şehirle ilgili olarak şunu söyleyeyim: Bu çalışmalar esnasında şunu fark ettim ki Sakarya’nın artı değeri sayılacak özelliklerini önce biraz Sakaryalılara anlatmamız gerekiyor. Bizim kamuoyuna takdim edeceğimiz çok değerimiz var. Acarlar Longozu, Harmantepe Kalesi yine şehrimizin en önemli özelliklerinden birisi İpek yolu güzergâhı, Taraklı’daki Karagöl, yaylalarımız, göllerimiz var. Sapanca’mızda güzel gelişmeler yaşanıyor, Akyazı’nın termal kaynakları çok önemli.  Değerlerimizi teker teker ortaya çıkaracağız.

KORUMA VE KULLANMA DENGESİ

Sakarya birçok alanda potansiyele sahip. Kültürüyle, turizmiyle, sanayisiyle, tarımıyla… Ancak kültürle turizm, tarımla sanayi arasında çatışma olabilir mi? Mesela kültürel bir mekân turizm uğruna heba edilebilir mi? Tarımsal alanlar sanayiye açılabilir mi?

Bu şehrin ne kadar değerli bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade ettim. Ancak sözünü ettiğiniz bu hususlarda hayatın realitesi. İstanbul’daki sanayi tesislerinin buraya doğru bir hücumu var. Burada koruma ve kullanma dengesi kurmak durumundayız. İkisinden de vazgeçmeden bir formül geliştirmeliyiz.Bu coğrafyanın vahşi kapitalizme teslim olmayacağını özellikle belirtmek istiyorum. Buna özen göstereceğiz. Sanayi kuruluşları da buna dikkat edecek. Çevre kurallarına uyacak.

ÖNEMLİ PROJELER

Herkes AK Parti’den müjde bekliyor. İl Başkanı’nın açıklamasına bakarsak bu konuda müjdeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu Sakarya mitinginde verecek. Belki sizden bir ipucu alabiliriz…

Çok açıkçası bu gibi meselelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın açıklayacağı çok önemli mesajlar her zaman olmuştur. Karasu limanıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanacak. İkinci üniversitenin kurulması hususunda yine çok önemli gelişmelerin yaşanmasını bekliyoruz. Bu ikinci üniversitenin devlet üniversitesi değil bir vakıf üniversitesi olmasını bekliyoruz. Süs bitkiciliği alanında çok önemli projelerin hayata geçirileceğini söyleyebilirim.

BAKALIM MEVLA NEYLER

Olası bir AK Parti iktidarında Kültür ve Turizm Bakanı olabileceğiniz söyleniyor. Hatta buna kesin gözüyle bakanlar da var; bunlardan biri de benim. Bakanlık bekliyor musunuz?

Ben Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptım. 20 yaşından beri de profesyonel düzeyde kültür meselelerle ilgilenen birisiyim. Türkiye’de kültür politikalarının nasıl olması gerektiğini biliyorum. AK Parti iktidarının çeşitli seçim beyannamelerindeki, hükümet programlarındaki kültür politikalarıyla ilgili bölümlerinin yazılmasına katkıda bulundum. Ama bütün bunlar Bakanlık için yetmez. Milletvekilliği için nasıl “nasip” yorumunu yapmışsam, Bakanlık için haydi haydi bu yorumu yaparım. Bu işler talep etmekle, istemekle olmaz. Değişik parametreler var. Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız bunları değerlendirecektir. Ben misyon adamlığından söz ettim. Benim görevim 7 Haziran’a kadar en fazla katkıyı sağlayarak bitirtebilecek bir mücadelenin içerisinde olmaktır. Önemli olan budur. Ondan sonra “Bakalım Mevla neyler”, şiirin ikinci dizesini de biliyoruz: “Neylerse güzel eyler”

SEÇİM ÇALIŞMALARIYLA MEŞGULÜM

Edebiyatı, kitapları çok sevdiğinizi biliyoruz. Şu anda kitaplara vakit ayırabiliyor musunuz, yoksa siyaset sizi kitaplardan alı mı koyuyor?

Hem müsteşarlık zamanında hem de genel sekreterlik zamanında her yıl ortalama bir kitap yayınladım. Genel sekreterliğimin sok iki yılında ise şu anda web ortamında yayınlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü adı altında, Türkçenin zengin biyografi birikimini yayınladık. Burada 7 bin Türk edebiyatçısının bilgilerini yayınladık. Türk kültürünün zenginliğini dünyayla paylaştığımız bir çalışma oldu hamdolsun. Bu seçim çalışmalarında ise başka hiçbir şey ile meşgul olamıyorum. Sabahtan geceye kadar seçim çalışması yapıyoruz.

 

 

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30