'MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT'

AK Parti Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa İsen, muhalefet partilerinin vaatlerinin vatandaş tarafından gerçekçi bulunmadığını söyleyerek, “Bu vaatlerin ne kadar absürt şeyler olduğunu vatandaş görüyor ve okuyor” dedi

RÖPORTAJ 20.05.2015, 12:01 20.05.2015, 12:01
'MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT'

NALKÖY’DE 3 SINIFLI OKULDAN ÇANKAYA’YA UZANAN HİKÂYE

Ferizli’nin Nalköyü’nde dünyaya gelen Mustafa İsen’in tam anlamıyla ibret alınacak bir hikâyesi var. Eğitim hayatına 3 sınıftan oluşan bir okulda başlayan İsen, şu anda yurtiçi ve yurtdışında binlerce öğrenci yetiştiren bir profesör. Ve İsen İstanbul’da öğretmen olarak başladığı iş hayatında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne kadar yükselmiş bir Anadolu evladı. Şimdi ise doğduğu topraklara hizmet etmek için AK Parti milletvekili adayı… İsen Hür FM canlı yayınında gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtladı…

BAŞARILARLA DOLU BİR ÖZGEÇMİŞ

Mustafa İsen kimdir?

Ferizli’nin Nalköyü’nde doğdum. Yeni nesiller belki tam olarak hatırlamayabilir ama Sakarya 1954 yılında il oldu, ben ise 1953 doğumluyum. Doğduğum zaman köyümüz Kandıra’ya bağlıydı. Sakarya’nın il olmasıyla bazı değişiklikler oldu. Değişen Türkiye çerçevesinde bazı şeylere vurgu yapmak istiyorum. Köyümüz küçük bir köy değildi. 100 hanenin üzerinde bir köydü. İlkokula başladığımda köyümüzde 3 sınıflı bir okul vardı. Yatılı okul sınavlarına girdim. Yatılı okullarda okudum. Çorum İmam Hatip Okulu’nu bitirdim. Atatürk Üniversitesi’ne Edebiyat Fakültesi’ne gittim, Türkoloji bölümünü okudum. Yüksek öğrenimin ardından kısa bir süre İstanbul’da öğretmenlik yaptım. Daha sonra mezun olduğum bölüme öğretim görevlisi oldum. Doktoramı tamamladım. Bu süreçte önüme bir fırsat çıktı ve Belgrad Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak gittim. O yıllarda Türkiye çok içe kapalı bir ülkeydi. O dönemde yurtdışı imkânı büyük bir fırsattı. Hayatı Belgrad öncesi ve sonrası diye ikiye ayırabilirim. Benim hayatımda önemli bir aşamaydı. Türkiye’ye döndükten sonra doçent oldum ve Ankara’da Gazi Üniversitesi’ne geldim. Bir taraftanda bürokrasiye bulaştım. O zamanlar Milli Eğitim Bakanlığı’nda müşavir olarak görev aldım. SSCB’nin dağılmasıyla Türkiye ile Kazakistan arasında Uluslararası Ahmet YeseviÜniversitesi kuruldu. Bu üniversitenin bazı çalışmalarında yer aldım. Akademide birçok idari görevde bulundum. 2002 yılında tüm bu görevlerimden ayrılarak bürokrasiye geçtim. Turizm Bakanlığı’nda müsteşar oldum. 5 yıl boyunca sürdürdüğüm bu görevin ardından Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasıyla Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine atandım. 7 yıl bu görevde çalıştım. 12. Cumhurbaşkanımızın göreve başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine tayin edildim. Aday adaylığı sürecine kadar bu görevim devam etti. 20’ye yakın yayımlanmış kitabım var.

KADERİN ROLÜNÜ BİLİRİM

Listede yer almanıza kesin gözüyle bakılıyordu ve neticede ikinci sırada yer aldınız. Acaba listeye girmehususunda hiç tereddüdünüz oldu mu?

Ben Nalköy’den çıkıp Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği makamına kadar ulaşmış biri olarak kaderin insan hayatındaki rolünü çok iyi bilen birisiyim. Ve buna samimi olarak inanan biriyim. Bazı mesele için 100 ayrı parametrenin bir araya gelmesi lazım tablonun ortaya çıkabilmesi için. 99’da da kalabilir. Ben bunu kendi hayatımda gördüm. Onun için bir endişe içinde değildim. Daima hayırlısı neyse o olsun dedim. Samimi bir tevekkül içerisindeydim. Şimdi milletvekilli içinde aynı şeyi söyleyebilirim.

TALİMAT ÜZERİNE ADAY OLDUM

Uzun yıllar akademik kadrolarda, bürokraside, devlet kademelerinde görev aldınız. Şimdi ise siyasete atıldınız. Siyaset yaparken zorlanıyor musunuz?

Partideki arkadaşlarımdan şöyle bir şey duyuyorum: “Mustafa bey bürokraside en üst düzey görevlerde bulundu, listeye ikinci sıradan girdi. Dolayısıyla biraz protokole dayalı bir seçim çalışması yürütür. Kendisinden ne kadar istifade ederiz seçim çalışmalarında” şeklinde bir endişeden söz edilmiş. Ancak çalışmalarımızı görünce arkadaşlarımız memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Hayatım boyunca, üstlendiğim görevlere hep misyon olarak baktım. Aday adaylığı sürecinde ben bunu söylemedim; o zaman çok doğru olmaz diye. Ben, ülkemizi en üst düzeyde yöneten isimlerin talimatı üzerine aday adayı oldum. Bunun sorumluluğunu biliyorum. Bir birim kendim için çalışıyorsam bir birimde onları mahcup etmemek için çalışıyorum. Müsteşarlığımı da, bürokratlığımı da, öğretim üyeliğimi de hep böyle yaptım. Sabah 8.30’de güne başlıyorum, görevim neyse onu yapıyorum. Dün iki kez Akyazı’ya gidip geldim. Bunlardan hiç şikâyetçi değilim. Memleketimden güzel insan manzaralarına şahit oluyorum. Bunlar benim için çok önemli.

MAKRO DÜZEYDE SORUNLAR YOK

Gittiğiniz yerlerde vatandaşlar size neler söylüyor? AK Parti’nin icraatlarından memnunlar mı, şikâyetleri var mı?

En başta şunu söyleyeyim: Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili olarak olağanüstü bir teveccüh var. Makro düzeyde insanların büyük bir problemi yok, bu çok önemli. Gittiğimiz yerlerde insanlar karşımıza çıkıp iş istiyoruz demiyorlar. Bizim şehrimiz ulusal bazda birçok parametrenin önünde. Bütün şehirler bu kadar şanslı değil. Sakarya dünyanın en güzel şehirlerinden, en güzel coğrafyalarındandır. Bazı insanlarda Sakarya’ya yeterince yatırım yapılmadığına dair bir kanaat oluşmuş. Ama bu çok doğru değil. Bunu da insanlara anlatıyoruz. Mesela köy yollarımızla ilgili bir sorun var. Nitekim Büyükşehir Belediyemiz asfalt çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyemiz su ile ilgili sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları çözüyor. Bu gibi detay sayılabilecek bazı talepler var. Bunun haricinde bu şehirde büyük sorunlarla ilgili bir şey gelmiyor.

MUHALEFETİN VAATLERİ ABSÜRT

“Mazot 1.5 TL olacak mı, asgari ücret bin 500 lira olacak” şeklinde sorular soran olmuyor mu?

Biz konuşmalarımızda muhalefetin bu vaatlerinin gerçekçi olmadığını anlatmaya çalıştığımızda insanların büyük bir kısmının “Bize bunları anlatmayın, biz zaten bunları gerçekçi bulmuyoruz” dediklerini anlıyoruz. Muhalefet partilerinin bütün seçim konuşmaları vaatlere dayalı ve bu vaatlerin ne kadar absürt şeyler olduğunu vatandaş görüyor ve okuyor.

DEĞERLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Görevleriniz boyunca Sakarya’ya çok yakın ilgi gösterdiniz. Fırsatını buldukça Sakarya’ya gelip gittiniz. Sakarya’nın turizm potansiyelini hareket geçirmek ve marka şehir çalışmaları gibi önemli hizmetlerde bulundunuz. Bundan sonra Sakarya’nın turizm potansiyelini geliştirmek için neler yapacaksınız?

Benim ailem burada oturuyor. Biz kısmı köyde, bir kısmı da Adapazarı’nda oturuyor. Benim her zaman burayla güçlü bir irtibatım oldu. Marka şehirle ilgili olarak şunu söyleyeyim: Bu çalışmalar esnasında şunu fark ettim ki Sakarya’nın artı değeri sayılacak özelliklerini önce biraz Sakaryalılara anlatmamız gerekiyor. Bizim kamuoyuna takdim edeceğimiz çok değerimiz var. Acarlar Longozu, Harmantepe Kalesi yine şehrimizin en önemli özelliklerinden birisi İpek yolu güzergâhı, Taraklı’daki Karagöl, yaylalarımız, göllerimiz var. Sapanca’mızda güzel gelişmeler yaşanıyor, Akyazı’nın termal kaynakları çok önemli.  Değerlerimizi teker teker ortaya çıkaracağız.

KORUMA VE KULLANMA DENGESİ

Sakarya birçok alanda potansiyele sahip. Kültürüyle, turizmiyle, sanayisiyle, tarımıyla… Ancak kültürle turizm, tarımla sanayi arasında çatışma olabilir mi? Mesela kültürel bir mekân turizm uğruna heba edilebilir mi? Tarımsal alanlar sanayiye açılabilir mi?

Bu şehrin ne kadar değerli bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade ettim. Ancak sözünü ettiğiniz bu hususlarda hayatın realitesi. İstanbul’daki sanayi tesislerinin buraya doğru bir hücumu var. Burada koruma ve kullanma dengesi kurmak durumundayız. İkisinden de vazgeçmeden bir formül geliştirmeliyiz.Bu coğrafyanın vahşi kapitalizme teslim olmayacağını özellikle belirtmek istiyorum. Buna özen göstereceğiz. Sanayi kuruluşları da buna dikkat edecek. Çevre kurallarına uyacak.

ÖNEMLİ PROJELER

Herkes AK Parti’den müjde bekliyor. İl Başkanı’nın açıklamasına bakarsak bu konuda müjdeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu Sakarya mitinginde verecek. Belki sizden bir ipucu alabiliriz…

Çok açıkçası bu gibi meselelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın açıklayacağı çok önemli mesajlar her zaman olmuştur. Karasu limanıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanacak. İkinci üniversitenin kurulması hususunda yine çok önemli gelişmelerin yaşanmasını bekliyoruz. Bu ikinci üniversitenin devlet üniversitesi değil bir vakıf üniversitesi olmasını bekliyoruz. Süs bitkiciliği alanında çok önemli projelerin hayata geçirileceğini söyleyebilirim.

BAKALIM MEVLA NEYLER

Olası bir AK Parti iktidarında Kültür ve Turizm Bakanı olabileceğiniz söyleniyor. Hatta buna kesin gözüyle bakanlar da var; bunlardan biri de benim. Bakanlık bekliyor musunuz?

Ben Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptım. 20 yaşından beri de profesyonel düzeyde kültür meselelerle ilgilenen birisiyim. Türkiye’de kültür politikalarının nasıl olması gerektiğini biliyorum. AK Parti iktidarının çeşitli seçim beyannamelerindeki, hükümet programlarındaki kültür politikalarıyla ilgili bölümlerinin yazılmasına katkıda bulundum. Ama bütün bunlar Bakanlık için yetmez. Milletvekilliği için nasıl “nasip” yorumunu yapmışsam, Bakanlık için haydi haydi bu yorumu yaparım. Bu işler talep etmekle, istemekle olmaz. Değişik parametreler var. Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız bunları değerlendirecektir. Ben misyon adamlığından söz ettim. Benim görevim 7 Haziran’a kadar en fazla katkıyı sağlayarak bitirtebilecek bir mücadelenin içerisinde olmaktır. Önemli olan budur. Ondan sonra “Bakalım Mevla neyler”, şiirin ikinci dizesini de biliyoruz: “Neylerse güzel eyler”

SEÇİM ÇALIŞMALARIYLA MEŞGULÜM

Edebiyatı, kitapları çok sevdiğinizi biliyoruz. Şu anda kitaplara vakit ayırabiliyor musunuz, yoksa siyaset sizi kitaplardan alı mı koyuyor?

Hem müsteşarlık zamanında hem de genel sekreterlik zamanında her yıl ortalama bir kitap yayınladım. Genel sekreterliğimin sok iki yılında ise şu anda web ortamında yayınlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü adı altında, Türkçenin zengin biyografi birikimini yayınladık. Burada 7 bin Türk edebiyatçısının bilgilerini yayınladık. Türk kültürünün zenginliğini dünyayla paylaştığımız bir çalışma oldu hamdolsun. Bu seçim çalışmalarında ise başka hiçbir şey ile meşgul olamıyorum. Sabahtan geceye kadar seçim çalışması yapıyoruz.

 

 

Yorumlar (0)
banner35
2
açık
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20