MHP’NİN HEDEFİ 1. PARTİ OLMAK

MHP Milletvekili Adayı Zihni Açba, “Biz Sakarya’da 1. parti olmayı hedefliyoruz. Bu olursa, milletvekili sayımız 3’den 7’ye kadar gider. Bunun için biz 1. olmak için çalışıyoruz” dedi...

RÖPORTAJ 04.06.2015, 14:17 04.06.2015, 14:17
MHP’NİN HEDEFİ 1. PARTİ OLMAK

MHP 1. sıra milletvekili adayı Zihni Açba,Büyükşehir Yasası’nı iptal edeceklerini söyledi. Açba, “Vatandaşın kendi imkânları ile yıllar önce dağlardan getirdikleri suya saat bağladılar. Hayvanların içtiği su bile paralı hale geldi. Kanalizasyonu bile olmayan yerlerden atık su bedeli talep ediliyor. Daha önce köyün ortak mülkü olan araziler ihaleyle satılıyor. Bu tür uygulamalar köy kültürünü ortadan kaldırdı. Oysa köylülük bu toplumun değerlerinin mayasıdır. Köylerimizi eski statülerine kavuşturacağız” dedi

İNSANLARDAN GÜZEL TEPKİLER ALIYORUM
Seçim çalışmalarınız devam ediyor, gittiğiniz yerlerde nasıl karşılıyor insanlar sizi?
Hiçbir olumsuz tepkiyle karşılaşmadım. Sahada gezerken rastladığım diğer siyasi partilerin seçim bürolarına da gidiyorum, hal hatır soruyorum. Ben sadece MHP’li seçmenin oylarına talip değilim. Ben hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun, hangi partinin mensubu veya yöneticisi olursa olsun bütün vatandaşlarımızın bu seçimde MHP’ye oy vermesi için bir sebep oluşturmaya çalışıyorum. Bu sebep bir sıcak temas olabilir, birlikte bir çay içme olabilir, ülkenin haline ve geleceğine yönelik birtakım değerlendirmelerde aynı noktada buluşmak da olabilir. Şimdiye kadar hiç kimseden olumsuz bir tepki almadığım gibi, aksine çok olumlu mesajlar alıyorum insanlardan.

VATANDAŞ İLGİSİZLİKTEN ŞİKÂYETÇİ
En çok şikâyet edilen konular neler? Vatandaş en çok hangi hususlarda dertli?
Vatandaş en çok, “Seçildikten sonra bir daha gelecek misiniz” diye soruyor. İnanın bu seçim döneminin revaçta olan sorusu bu. Sakarya siyasetinde ne yazık ki vatandaşın şikâyeti, seçip kendi adına vekâlet yüklediği insanların bir daha kendilerine dönmemesi ve kendilerine ulaşamaması. Şehir merkezinde de, köylerde de vatandaşlarımız ilgisizlikten şikâyetçi. Ayrıca Sakarya’nın geri kaldığını, mevcut potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini düşünüyorlar. Düşünün Sakarya 70 bini aşkın üniversite öğrencinin bulunduğu bir şehir ancak hafta sonları bu öğrencileri şehirde tutamıyorsunuz. Üniversite öğrencisinin vakit geçirebileceği bir sosyal düzey yok şehrimizde.  Ne yazık ki eğitimde, sağlıkta ve aklınıza gelecek her alanda şehrimiz çok geride.

BÜYÜKŞEHİR YASASI İPTAL EDİLECEK
En önemli vaatleriniz arasında Büyükşehir Yasası’nı iptal etmek ve kapanan belediyeleri yeniden açmak geliyor. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz?
Sayın genel başkanımızın bu konuda bir taahhüdü var. MHP iktidarında ilk iptal edilecek yasa Büyükşehir Yasası’dır. Eskiden köy statüsünde olup şimdi mahalle olan yerlere gittiğimizde, “Bundan yıllar yıllar evvel babalarımızın, dedelerimizin kendi elleriyle kazıp su tesisatı döşedikleri suyumuza saat bağladılar. Ayrıca bizde fosseptik çukurları olmasına, kanalizasyon diye bir şey olmamasına rağmen bizden atık su bedeli alıyorlar” diyerek serzenişte bulunuyor. Ayrıca daha önce köy tüzel kişiliğine ait araziler ihaleyle satılıyor. Nereyi sattıklarını bile bilmiyorlar, öyle ki köy mezarlıkları bile satışa çıkarılıyor. Bunun yanındaköy okulları da kapatılıp taşımalı sisteme geçildi. Bu tür uygulamalar köy kültürünü de ortadan kaldırmıştır.Köylülük bu toplumun değerlerinin mayasıdır. Eğer o değer yargıları ortadan kalkarsa bu toplum Orta Amerika ülkelerinden farksız bir hala gelir, en küçük bir sıkıntıda insanlar birbiriyle boğuşur.

HDP’YE BAKIŞIMIZ FAALİYETLERİNE BAĞLI
MHP’lilerin HDP’ye bakış açısı nasıl? Bazı MHP’lilerin HDP barajı geçsin diye uğraştığı iddia ediliyor… Barajı geçmesini arzuluyor musunuz HDP’nin?
Benim için HDP’nin barajı geçmesi ile geçmemesi arasında hiçbir fark yoktur. MHP için de durum böyledir. Eğer HDP bir siyasi parti kimliğiyle, siyasi parti olmanın gerektirdiği faaliyetlerle faaliyetlerini sınarlarsa bir siyasi partidir ve hiçbir problem yoktur. Siyasi iktidar adına ekranlarda konuşanların beyanı gibi terör örgütleriyle işbirliği içerisinde bulunmaları halinde MHP tarafından hiçbir hoşgörü ve müsamaha ile karşılanmayacaklardır. Terörist gibi davranırlarsa terörist muamelesi görürler, siyasi parti gibi davranırlarsa, üslup veifadelerine dikkat ederlerse siyasi parti kimliğiyle kabul edilirler.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN

banner76
Hemen herkes oyuna sahip çıkılmasını istiyor ve açıkça söylemek gerekirse bazı insanlar sandıkta bir şeyler olmasından endişe ediyor… MHP sandık güvenliği ile ilgili tedbirlerini aldı mı?
Bu çok önemli bir konu. Katıldığım her toplantıda bu konuyu önemle dile getiriyorum. Daha önceki seçimlerde ağırlıklı olarak Adliye personeli görev alırdı, ayrıca sandık kurulu başkanı olmak için memuriyet şartı aranırdı. Seçim öncesi yayınlanan genelgeyle artık sandık başkanı olmak için okur yazar olmak yeterli. Ayrıca ek bir şart daha ilave edildi; o da civarda iyi namlı bilinmek… Ben latife olsun diye, “İyi namlı olmak AKP’li olmak mı” diye sorarak bilhassa AKP’li arkadaşlara takılıyorum. Bu seçimlerde Adliye personelinden bir tek kişi dahi yok. Başvurulara rağmen bir tek Adliye personeline dahi görev verilmemesi ilginç geliyor bana. Her seçim döneminde birtakım usulsüzlükler yaşandığına dair duyumlar alıyoruz. Örneğin son yerel seçimde Akyazı’nın bir mahallesinde bir sandıkta MHP’ye 1 oy çıkmış, oysa biliyorum ki birinciyiz o mahallede. Sonra ortaya çıktı ki bize ait 187 oy BBP’ye, BBP’nin aldığı 1 oy da MHP’ye yazılmış. Klavyeye bir kere bastığınız vakit oy kayması yaşanabiliyor. İktidar partisinin seçim kaybetmeyi adeta ölmekle eş tutması gibi bir ruh haliyle karşı karşıyayız. Şeytanın bile aklına gelmeyecek sandık hilelerine başvurulacağı hususunda endişeliyim. Sandık görevlilerinin sandığa sahip çıkma konusunda hassas olmalarını istiyorum.

HER ŞEYİ KAFAMIZI ÇARPARAK ÖĞRENDİK
1980 darbe döneminde çok büyük acılar yaşadınız, büyük bedeller ödediniz. O günleri hatırlatıp size aynı acıları yaşatmak istemem lakin şu zamanki nesle ibret olması hasebiyle biraz o günlerden bahseder misiniz? Neler yaşadınız o dönem?
1980 darbe döneminde yaşananları sadece benim veya başkasının yaşadıkları olarak değerlendirmekten ziyade ülke insanının yaşadıkları ve daha sonra ortaya çıkan etkiler olarak değerlendirmek lazım. Ben kendi yaşadıklarımla ilgili sohbet etmeyi çok sevmem. Gençliğe özellikle tavsiyem şudur: Bizler her şeyi kafamızı duvarlara çarpa çarpa öğrendik. Kafamızı çarpmadan önümüzdeki hiçbir engeli göremedik. Gençlerin bu konudaki avantajı kafasını direklere çarpa çarpa bugünlere gelmiş ağabeyleri, amcaları veya bir yakınları olmasıdır. İdeolojik olarak ayırmadan o günleri yaşamış insanların tamamının bugünün gençlerine aktarabilecekleri tecrübesi vardır. Şunu da belirtmek istiyorum ki 1980 darbesi bugünkü Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçasıdır. Bugün gelinin noktada şahit olduğumuz birçok problemin de ilk ayağı 12 Eylül darbesidir. Türkiye’de düşünmeyen, dahası düşünemeyen, idealleri olmayan apolitik bir gençlik oluşturmaya yönelik bir darbedir 12 Eylül.

HERKESİN VEKİLİ OLACAĞIM
Zihni Açba milletvekili seçilmesi halinde nasıl bir vekil olacak? Telefonları açık olacak mı, insanlar kendisine ulaşabilecek mi? Şehre ne sıklıkla gelecek?
Eğer milletimiz teveccüh gösterir, Allah da nasip eder ve milletvekili seçilirsek sadece adı milletvekili olan bir insan olmayacağım. Hakikaten milletin vekili ve halkın yararına bir şeyler yapan bir insan olacağım. Milletvekili kimliğini sadece bana oy verenlerin temsil edildiği bir makam olarak görmüyorum. Ben seçilirsem siyasi görüşü ne olursa olsun her vatandaşımın milletvekili olacağım.

HADİSEYE ETNİK TEMELLİ BAKMIYORUM
Sakarya’da Kafkas kökenli adaylar diye bir kategorileşme yapılıyor. Sizce 3 partinin ilk sırasında Kafkas kökenli adayların olması seçime nasıl bir etki yapacak?
Ben bir tarif yapayım, daha doğrusu unutulmaya yüz tutan bir tarifi dile getireyim… Mustafa Kemal’in ilk anayasaya da koydurttuğu gibi, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iradenin adı Türk milletidir.” Benim mensubiyetim böyle bir mensubiyettir. Ben hadiseye etnik olarak, alt kimlik olarak bakmıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iradeden anladığım da Çanakkale’de, Kocatepe’de, Galiçya’da yan yana yatan, birlikte can vermiş insanların bir araya getirdiği bütündür. Ben hadiseyi böyle değerlendiren bir Türk milliyetçisiyim. Dolayısıyla insanların Kafkas veya başka bir kökenden olmasının seçim sonuçlarına etkisi olacağını düşünmüyorum.

HEDEFİMİZ BİRİNCİ PARTİ OLMAK
Seçimlere az bir süre kaldı. Tabloyu nasıl görüyorsunuz? MHP kaç milletvekili çıkaracak Sakarya’da?
Sayılarla konuşmak istemiyorum. Şu kadar vekil çıkaracağız şeklindeki tahminleri doğru ve sağlıklı da bulmuyorum. Tahminden ziyade hedefimiz var bizim. Biz Sakarya’da birinci parti olmayı hedefliyoruz. Birinci olmamız halinde çıkaracağımız milletvekili sayısı 3’ten başlayıp 7’ye kadar gidiyor. Hedefimiz sandıktan birinci çıkmaktır.
 

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23