KAMUDA ÇALIŞMAYI HAYAL BİLE ETMEDİM

AK Parti Milletvekili Adayı Bilgehan Doğru, “Okulların kapılarından kovulduk, ikna odalarına alındık. Hiçbir zaman kamuda çalışmayı hayal bile etmedim. Çünkü başörtülüydüm. AK Parti ile özgürlüğümüze kavuştuk” dedi

RÖPORTAJ 29.05.2015, 11:39 29.05.2015, 11:39
KAMUDA ÇALIŞMAYI HAYAL BİLE ETMEDİM

DEPREMDE EŞİMİ KAYBETTİM

Bilgehan Doğru Kimdir?

AK Parti Sakarya Milletvekili 7. sıra adayıyım. 1993 yılında Sakarya’ya diş hekimi olarak geldim. 1993 yılından bugüne kadar Sakarya’da Sakaryalılarla beraber oldum.  1995 yılında Sakarya’dan bir diş hekimi ile evlendim. Fakat maalesef eşimi 99 Marmara depreminde kaybettim. O zaman 9 aylık bir kızım vardı. Şimdi kızım 16 yaşında.  2007 yılına kadar Sakarya’da aktif diş hekimliğine devam ettim. 2007 yılından beride kamuda diş hekimi olarak çalışmaktayım. Şimdi seçimler sebebi ile istifa ettim. Allah nasip eder meclise gidersek meclisteki çalışmalarımıza devam edeceğiz.

ADAYLIK İÇİN UMUTLUYDUM

Milletvekilli aday listesinde olmayı bekliyormuydunuz?

Ben umutluydum. Çünkü Bilgehan Doğru o listede sadece diş hekimi olarak yoktu. Bilgehan Doğru’nun geçmişte yaptıklarıyla ve gelecekte yapmak istedikleriyle alakalı olarak genel merkezimizin değerlendirmede bulunduğuna inanıyorum. Böyle bir değerlendirmenin beni listede yer almama sebep olacağını biliyordum. O yüzden umutluydum. Uzun yıllardır bu camianın içerisinde çeşitli görevlerde bulunmuş biriydim.

550 KİŞİ İÇİNDE OLMAK ONUR VERİCİ

7. sıradan Milletvekilli Adayı gösterilmeniz sizde bir burukluk hissettirdi mi?

Hayır. AK Parti’nin 7. sırasında olmak bile çok önemli diye düşünüyorum.  Yaklaşık 6 bin 300 kişi başvuru yaptı. Bunların 550’si listelerde yer alacaktı. Bu 550 kişinin içinde olmakta bana göre onur verici.  O yüzden burukluk değil biz ilk günden beri birinci sıradaymış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Benim için bir burukluk değil heyecan oldu. İnşallahyedincisıra adayının seçilmesi bizim için başarı olacak. Allah’ın izniyle bu Sakarya’nın da genel merkezimize ve Başbakanımıza bir hediyesi olacak.

SAKARYA BENİM İÇİN ÖNEMLİ

Siyaset yaparken neden Sakarya’yı tercih ettiniz?

Çünkü meslek hayatıma Sakarya’da başladım. İnsanların dostlukları çocukluk düzeyinde gelişir. Üniversitedeki arkadaşlıklarınız kalıcıdır. Fakat arkadaşlarınız her bir yere dağıldığı için sık sık görüşme imkânınız olmaz. Ben Sakarya’ya geldiğimde 23 yaşındaydım. Bütün dostluklarım, iş arkadaşlıklarım hepsi burada kuruldu. O yüzden Sakarya benim için önemlidir. Aslında ben Sakaryalı oldum.  Bütün Sakarya’nın birçoğunun dışarıdan Sakarya’ya gelip Sakaryalı olduğu gibi bende Sakaryalı oldum. Çünkü benim dostlarım, bağlantılarım Sakarya’da. Bana Balıkesir’den bir tek yönetici ismi sayın deseniz ben sayamam. Balıkesir’de hiçbir bağlantım olmadı. Gönen’den lisedeyken ayrıldım. Sonraki süreçte Sakarya’daydım.  O yüzden benim Sakarya’dan başvurmamdan daha doğal bir şey olamaz.

AK PARTİ İLKLERİN PARTİSİ

AK Parti’yi tercih sebebiniz nedir?

Refah Partisi’nden sonra gelen gelenek Fazilet ve AK Parti olarak devam etti.  Refah Partisi döneminden beri siyasi çalışmaların içerisindeyiz. Sonraki süreçte AK Parti’yi destekledik. 2005 yılında ben kadın kolları yönetim kurulundaydım. Daha sonraki süreçte tabi bir kopukluk oldu. Benim bir HAS Parti adaylık sürecim oldu.AK Parti ile olan ilişkimiz, hatta bu camia ile olan ilişkimiz sadece bugüne dair bir mesele değil. Uzun bir geçmişe dayanan bir yol yürüyüşümüz söz konusu. Öncelikle AK Parti ilklerin partisi oldu. AK Parti kadınlara dönük birçok düzenlemeyi hayata geçirdi, mazlumların sesini duyuran bir parti oldu. 28 Şubat’ta mağdur olan kadınların mağduriyetini AK Parti giderdi. Bakın biz okulların kapılarından kovulduk, hırpalandık, ikna odalarına alındık. Ben hiçbir zaman kamuda çalışmayı hayal bile etmedim. Yaşadığınız bir ülkede kamuda çalışmanın hayalini bile kuramıyorsunuz.  Çünkü neden başörtülüsünüz. Zaten başta o yol size kapatılmış durumda. Hiç hayal kurmadım devlet memuru olabilirim diye. AK Parti bütün bu yolları başörtülü, başörtüsüz ayrımı yapmadan kimseyi ötekileştirmeden açmış bir partidir. Bizim artık mezun olduktan sonra ben kamuda çalışabilirmiyim başörtülü olarak diye böyle bir sorgulama yapmıyoruz. Biliyoruz eğer ki kamuda çalışmaya yeterliliğimiz varsa çalışabiliyoruz. Geçmiş yıllarda bu sıkıntıları çok fazla yaşadık. Üniversite eğitiminde, kamuda görev almada, katsayı probleminde bir sürü gencimiz kardeşimiz mağdur oldular. Hastaneler, okullar, yasakların kalkması, vesayetin son bulması, duble yollar, ülkemizin yaşam kalitesinin yükselmesi, işte bunlar AK Parti’de olmamızın sadece birkaç nedeni.

KADIN OLMAK AVANTAJ

Siyaset yaparken kadın olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Seçim çalışmaları yaparken kadın olmanın çok fazla avantajını görüyorum. Çünkü kadınlarımızın nüfusun yaklaşık yarısını oluşturuyor.  Bilgehan Doğru, kadınların içinden birisidir. Kadınların hayatları ile örtüşen bir kadın milletvekilli adayıyım.  Bu yüzden de kadınlarımız beni sahipleniyorlar.  Saha çalışmalarımızda sizi çok seviyoruz, bizim sevdiğimiz aday mı gelmiş diye söylemlerde buluyorlar.  Sahada kadın seçmenlerle bir sıkıntım yok.  Erkek seçmenlerlede bir sıkıntım yok.  Seçmenlerin yüzünde bir hoşnutsuzluk gördüğümde birebir görüşmeler yapıyorum.  Çözebileceğimiz bir sorun varsa orada çözüyorum, orada çözemezsek not alıp tekrardan seçmenimize dönüş yapıyorum. Not alıp da dönmediğim vatandaş yoktur.

HERKESE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

Seçimlere kısa bir süre kaldı, çalışmalarınız nasıl gidiyor, gittiğiniz ziyaretlerde nasıl karşılanıyorsunuz?

Seçim çalışmalarımız sabah saat 09.00’da başlayıp gece 24.00’a kadar sahada oluyoruz.  Ev toplantıları, açılışlar, esnaf ziyaretleri, fabrika ziyaretleri ve ulaşabileceğimiz her insana ulaşmaya çalışıyoruz.  

ADIM ADIM İLERLİYORUZ

Vatandaş AK Parti icraatlarından memnun mu? Takdir ettikleri ve şikâyet ettikleri konular neler?

Vatandaşlar AK Parti’nin icraatlarını kendi sayıyor.  Saha çalışmalarında gittiğimiz ziyaretlerde vatandaşlarımız hastaneler böyle miydi?  Sabah 5’te hastane kuyruklarını da bekliyorduk. Vatandaşlarımızın bize gelen talepleri yerel yönetimlerle ilgili.  Bir yıl oldu Büyükşehir Yasası’nın bir yıl içerisinde önemli çalışmalara imza attılar. 4 yıl içerisinde de verdikleri sözleri bir bir yerlerine getirecekler.  Yerel yönetimlere ulaştırdığımız talepleri anında çözüme ulaştırıyorlar.  AK Parti iktidara geldikten engelliler, yaşlılar, hastalar, dullar ve yetimler ile ilgili birçok çalışma yaptı. İnsanların evine sıcak yemek götürmekten tutun yaşlılarımızın evini temizlemeye kadar hizmet veriyoruz. Dezavantajlı gruplarımızın kaliteli yaşama alanları açıyoruz.  Şimdi ise AK Parti’nin yeni bir projesi var. Engelliler ve özürlüler kreşleri açılacak.  Engellilerimiz için iyileştirme ve eğitim merkezleri açıldı. Ücretsiz eğitim hizmetlerinden yararlanılıyor.  Bunların hepsini AK Parti başardı.  Biz AK Parti hükümeti olarak adım adım ilerliyoruz. Adım adım sorunları çözüyoruz.  İnşallah önümüzdeki süreçte emeklilerimize dönük yeni sürprizlerimiz olacak, emeklilerimizin hayatlarını daha konforlu geçirecek. Daha önceki genel seçimlerde 6-0 yaptık.  Bu seçimlerde de 7-0 yapabiliriz. Umudumuzu yitirmeden çok sıkı çalışıyoruz. İnşallah 7-0 olacak.

NEREDEN ÇIKIYOR BUNLAR?

AK Parti Teşkilat ve adayalar arasında sorun olduğunu doğru mu?

İl başkanlığımız ve adaylarımız arasında bir sorun olduğuna dair iddialar neden konuşuluyor anlayamıyorum. Nereden çıkıyor ki bunlar?

TEŞKİLAT NE GÖREV VERİRSE

Milletvekilli seçilemezseniz siyasette devam edecek misiniz? Yoksa mesleğinize geri dönecek misiniz?

Seçilemezsem önce görevime döneceğim. Teşkilatım ve genel merkez bana göre verirse büyük bir gururla yerine getirmeye çalışırım.

ANAYASAMIZ YENİLENMELİ

AK Parti’nin bu seçimlerde 4 temel hedefi var. Başkanlık, yeni anayasa, çözüm sürecinin devamı ve paralel yapı ile mücadele bu konu başlıkları ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. Sivil anayasadan başlayalım

Biz hala 82. Anayasasıyla yani bir darbe anayasası ile yönetiliyoruz. Biliyorsunuz birçok madde değiştirildi. Özellikle düşünce özgürlüğü konusunda birçok maddeyi biz aşamalı olarak değiştirdik. Sürekli değiştirilen bir anayasamız var. Bizim anayasal güvence altına almak istediğimiz birçok kazanmış olduğumuz hak ve özgürlüklerimiz var. Özellikle yüzde 90’nı Müslüman olan bir ülkede hala bizim mücadelesini verdiğimiz alanlar var. Bunların hepsi anayasal güvence altına alınmadığı sürece geri dönüşü olan özgürlüklerdir. Bunun yanında düşünce özgürlüğü daha demokratik bir Türkiye içinde yeni yasa diyoruz. Irk, din, dil ayrımı yapılmadan herkesin eşit haklara sahip olduğu biz kadınları pozitif ayrımcılık yaparak anayasa güvence altına aldık. Bakın bunlar güzel şeyler. Yeni anayasada bu hak ve özgürlüklerin daha geniş kapsamlı daha genişletilerek hayata geçirilmesini istiyoruz. Yeni Türkiye için. 2023 vizyonu için. 2071 Türkiye’si için anayasamızın yenilenmesi gerekiyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GELECEĞİMİZ

Başkanlık sistemi olmazsa olmaz mı?

Şimdi başkanlık sistemini herkes çok merak ediyor. Bana gittiğimiz en ücra köylerde bile teyzelerimiz, hanım kardeşlerimiz soruyorlar. Başkanlık sistemi olursa federasyon olur deniyor. Yani Türkiye bölünür. Federal bir yapıya bölünür deniyor. Bu doğru değil. Dünyada ülkeler farklı yönetimlerle yönetiliyor. Başkanlık sistemiyle yürütülen federatif bir yapıya sahip olan ülkeler var. Örnek Amerika. Başkanlık sistemiyle yönetilen ama bizim gibi üniter devlet yapısına sahip olan ülkeler var. Tek millet, tek devlet tek bayrak, tek vatan dediğimiz bunun gibi. Peru ve Şili buna örnektir. Fakat federal yapıya sahip olup başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler var. Şimdi federasyon yapısı hükümetlerin tercihi değildir. Ve başkanlık sisteminin sonucu değildir.Sadece devletlerin tercihidir. Amerika Birleşik Devletleri federasyonla yönetilmeyi kendisi tercih etmiştir. Devlet olarak hükümet olarak değil. Almanya hükümeti de değil Almanya devleti federasyonu tercih etmiştir. Zaten biliyorsunuz anayasamızda da üniter devlet yapımız güvence altına almış durumda. Şimdi ne Türk milletinin ne AK Parti hükümetinin üniter devletten vazgeçmeye niyeti yoktur. Böyle bir talebi yok. O yüzden ben özellikle halkımızdan başkanlık sistemi olduğunda ülkeyi bölünecek algısına inanmasınlar. Kesinlikle AK Partinin gündeminde de yok. Halkımızın gündeminde de yok. Diğer taraftan Tayyip Erdoğan’ın gücünün arttırılmasına dönük bazı eleştirilere gelirsek; şimdi bizim ülkemizde yetki dağılımı başbakanla cumhurbaşkanı arasında dağıtmış durumda. Başbakan mecliste karar çıkartıyor cumhurbaşkanına gönderiyor. Cumhurbaşkanı onaylarsa ancak hayata geçiyor. Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemini istemesindeki tek sebep Tayyip Erdoğan’da bir fani. Hepimiz bu dünyadan bir gün geçip gideceğiz. Fakat Türkiye’nin geleceğinin istikrarlı olması adına bunu istiyor. Çünkü başkanlık sisteminde koalisyon diye bir şey yok. Başkanlık sisteminde darbe diye bir şey yok. Başkanlık sisteminde gensoruyla hükümet düşürme diye bir şey yok. Başkanlık sisteminde başkan ancak sandıkta seçmen gönderir. Başkada kimse gönderemez. O yüzden başkanlık sistemi Türkiye’nin geleceğidir. Türkiye başkanlık sistemine Türk halkının hepsi sahip çıkmak zorundadır.

ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN

Peki çözüm süreci kardeşlik süreci mi yoksa ihanet projesi mi?

Tabi ki çözüm süreci bir kardeşlik projesi. İhanet süreci olabilir mi? Bunu telaffuz etmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor. Bir anne olarak cevap vermek istiyorum. Annelik duyguları hiçbir kadında değişmez. Almanya’da uçak düştüğünde çocukları ölen annelerin çığlığını bende hissediyorum, aynı şeyi hissetmek için aynı dili bilmeniz gerekmiyor. Almanya’da o kadınların hissettiklerinin aynısını ben hissediyorum. Çünkü ben bir anneyim. Çığlıklar aynı, feryatlar aynı yanan yer aynı. Yürek yanıyor çünkü. Onun için çözüm sürecine hayır diyecek bir anne, bir kadın olamaz. Biz artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Ne Kürt anneleri istiyor nede Türk anneleri. Bakın biz geçen gün gazimizi ziyaret ettik. Güneydoğu’da mayın patlaması sonucu yaralanmış. Ben çok onların görüşlerini merak ediyorum. Böyle bir şey nasip olunca da sordum. Dedim ki ne düşünüyorsunuz çözüm süreciyle ilgili. En çokta sizin fikrinizi merak ediyorum. Ben bunu yaşadım başka gençler yaşamasın diye destekliyorum. Annelerde bunun için bağırlarına taş basıyorlar. Bir evlada yanan kim olabilir en çok annedir. Onlar bile çözüm süreci başlamadan önce anneler nasıl feryat ediyorlardı gelen cenazelerde. Lütfen çözüm bulun artık başka analar ağlamasın. Bir ihanet süreci olarak asla algılamıyorum.

PARALEL YAPI’YLA MÜCADELE

Paralel yapı gerçekten var mı? Böyle bir yapı olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabi ki düşünüyorum. Bu yapı ile mücadeleyi Sayın Cumhurbaşkanımız da Başbakanımız da net bir dille ifade ediyorlar.Paralel yapıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.  Devletin içinde ayrı bir yapıya devletlerin böyle bir müsamahası olamaz. Çünkü devletlerin içinde devletler olduğu zaman sizin ciddi bir devlet oluşunuz biter. Bir noktadan sonra artık devlet kontrolünüzden çıkar. Paralel yapıyla mücadele de olmazsa olmazımız bu dönemde de devam edecek. Paralel yapı maalesef vardır ve biz bu varlığı devletten söküp atacağız. Bu hukuksuz yapıya göz yumamayız.

GÖNÜLLÜ FAALİYETLER

Peki siyaset dışında ilgi duyduğunuz alanlar nedir?

En çok siyaset dışında uğraştığım şeyler STK çalışmalarımız var. Bizim yetim çocuklarımız ile ilgili projelerimiz var.  Dünya Yetimler Vakfı Yönetim Kurulu üyesiyim. Bunun yanında şiddete uğrayan kadınlarımız var. Bununla ilgili çalışmalarımız var. İki milyon mülteci var. Mültecilerin barınma ve ihtiyaçlarının giderilmesiyle ilgili çalışmalarımız var. Sağlık gönüllüsü olarak yurt dışı faaliyetlerim var. En son 2 ay önce Nijer’deydim. Orada sağlık hizmeti veren ekibin içindeydim. Nijer’de hiçbir şey yok. Böyle bir yokluk kelimesi nasıl anlatılır bilmiyorum. Ben bu yokluğu anlatamıyorum.Yatak dışında birşey yok.  Yüzlerce çocuk AİDS, hepatit b, sıtma ve daha farklı hastalıklarla yaşam mücadelesi veriyor.

BİZE DESTEK OLUN

Son olarak Sakarya’daki seçmenlerinize neler söylemek istersiniz ?

Sakarya’nın, Sakaryalı’nın bize destek olmasını, ses vermesini istiyorum. Çünkü Sakarya’nın verdiği ses Bosna’da, Filistin’de, Afrika’da, Uzakdoğu’da her yerde yankı bulacak. Sakarya’nın verdiği oy sadece Sakarya ve Türk halkı için değil bütün dünya mazlumlarına ses verecek. Çünkü Türkiye sadece kendi içinde bir ülke değil artık. Türkiye dünyada söz sahibi. Suriye’de ki mazlumların hakkını savunan bir Türkiye. Filistin’e destek için gerektiğinde one minute diyebilen bir Türkiye. Somali’ye, Sudan’a her türlü desteği sağlık sektöründen tutun da diğer yardımlara kadar yapabilen bir Türkiye var. Güçlü Türkiye sadece Sakarya’nın ve Türkiye’nin değil bütün dünya mazlumlarının ihtiyacı olduğu bir Türkiye.  O yüzden diyorum ki 7 Haziran’da Sakarya’nın 7-0 yapmasını bekliyoruz.

 

 

 

Yorumlar (0)
banner59
11
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 33 67
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 34 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 33 52
9. Leeds United 35 50
10. Arsenal 34 49
11. Aston Villa 33 48
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 34 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 35 75
3. Real Madrid 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Athletic Bilbao 35 46
9. Granada 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Levante 35 39
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26