İNSANLARIN UMUDU CHP

CHP Milletvekili ve 1. sıra adayı Engin Özkoç, partisinin insanların umudu haline geldiğini söyledi.

RÖPORTAJ 25.05.2015, 11:19 25.05.2015, 11:19
İNSANLARIN UMUDU CHP

İNSANLARIN UMUDU CHP

CHP Milletvekili ve 1. sıra adayı Engin Özkoç, “Emekliler, taşeronda çalışan işçiler, 950 TL’ye çalıştırılan asgari ücretliler, yoksullar, işsizler, korkuyla ve baskı altında yaşamak zorunda bırakılanlar, atanamayan öğretmenler… Toplumun her kesimi CHP’yi umut olarak görüyor. CHP iktidarında yaşanacak bir Türkiye geliyor” ifadelerini kullandı

PARTİMİZE İLGİ BÜYÜK

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Sürekli sahadasınız. Partinizin Sakarya’daki durumunu nasıl görüyorsunuz?

Partimizin programının açıklandığı günden itibaren hem programa, hem de partimize büyük bir ilgi olduğunu görüyorum. CHP 2015 seçimlerine en hazır siyasi partidir. Çünkü hazırladığımız program her kesimin ihtiyacına cevap veren bir program olmuştur. İnsanlarımıza olabildiğince ulaşan, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini sağlayan, kadınımızın sorunlarına çözüm bulan, yaşlımızın sorunlarına değinen, emeklimizin sıkıntısını çözecek olan, taşeron işçiliği ortadan kaldıracak olan, sanayiciyi ve çiftçiyi tekrar üretime teşvik edecek olan müthiş bir programdır. Bu yönüyle Türkiye’yi tekrar ayağa kaldıracak bir programdır. Her gittiğimiz yerde esnafımızı sıkıntılı görüyoruz. Üretmeyen bir Türkiye’de tüketim de durmuş durumda, bunun Sakarya’da büyük örneklerini görüyoruz. Yüzde 50’si tarımla uğraşan Sakarya’da şu anda mısır, pancar, kabak ve patates üretilmiyor. Ülkemiz mısır, buğday ve hayvan ithalat ediyor. İnsanlar tarım alanlarını terk ediyor. Çiftçi artık yoksullaşmış, çocuklarını okutamaz ve esnaftan da alışveriş yapamaz duruma gelmiş. O yüzden insanlarımız CHP’ye bir umut olarak bakıyor. CHP programına kendi gelecekleri olarak bakıyorlar. Emekliler de böyle bakıyor. İki maaş ikramiye alırsa kurbanını rahat kesebileceğini, borçsuz bir bayram geçirebileceğini ve torunlarına harçlık verebileceğini düşünüyor. Evde çalışanı olmayan aileler720 TL, emekli olmayan yaşlılar da 3 ayda bir 900 TL para alacaklar, onlar da kimseye muhtaç olmadan yaşamayı bekliyor. Taşeron sınıfı kölelikten kurtulmayı bekliyor. Gittiğimiz her yerde insanlar bize umut olarak bakıyor. Biz sadece umut değil, geleceği vaat ediyoruz. Bizim söylediğimiz şeyler olmazsa olmaz şeylerdir. Yaşayabilmek için olmazsa olmaz şeylerdir. Bin 500 TL asgari ücret bir insanın yaşayabilmesi için olmazsa olmaz bir ücrettir artık. Emekliye iki maaş ikramiye de öyledir. Bizim söylediklerimiz Türkiye için olmazsa olmaz şeylerdir. Umut ediyorum ki vaatlerimizi gerçekleştirecek bir iktidarı milletimiz bize verir.

İNSANLAR TIKANMIŞ DURUMDA

Gittiğiniz yerlerde insanlar sizi nasıl karşılıyor? Mitinglerde ve halk buluşmalarında en çok hangi konulardan şikâyet ediyorlar?

Birincisi işsizlik… İkincisi kredi kartı ve banka borçları… Esnaf da iş olmayışından şikâyet ediyor. Sakarya’da yaklaşık 240 bine yakın insanımız icralık. 2013 yılında 5 bin çocuk karakola düşmüş. Bonzai ve Marok kullanan çocukların yaş sınırı 11’e inmiş. Bonzai’de Türkiye’de 10 il arasında gösteriliyoruz. Sakarya böyle bir bunalım yaşıyor. İşsizlik, yoksulluk ve tüketimin olmayışından dolayı insanlar artık tıkanmış durumda. Sanayide de katma değeri yüksek ürünler üretmediğimiz için insanlarımız borçlanmış, doların inişi çıkışı insanımızı mahvetmiş. Burada da büyük sıkıntılar var. İşte bütün bu kaos çemberi insanlarımızı bunaltmış durumda.

KAYNAĞIMIZ ÜRETMEK

CHP’nin vaatleri bazı kesimlerce inandırıcı bulunmuyor. Özellikle iktidar kanadı, “Bekâra hanım boşamak kolay” yorumunda bulunuyor. CHP bunca vaadin kaynağını nasıl bulacak?

Türkiye’deki bütün milli servetimizin yüzde 54’üne Türkiye’nin yüzde 1’lik kesimi, yani 800 bin kişi sahip. Biz bütün vaatlerimizi milli gelirin sadece 2,9’unu harcayarak gerçekleştirebiliyoruz. Bize gelişi 1,23 TL olan mazotu çiftçimize 1,5 TL’den verirsek çiftçimiz mısır, buğday edecek, bunlar ithal olmayacak, üretince satacak ve gelir elde edecek ve esnaftan alış veriş yapacak. Esnaf kazanınca vergisini ödeyecek. Esnaf kazanacak, çiftçi kazanacak, millet kazanacak, devlet kazanacak. Üreten, tüketen, devleti kazanan bütün ülkelerinyöntemi budur. Üretmeyen bir ülke, yok olan bir ülkedir. Konya büyüklüğündeki Hollanda’nın dış tarım ihracatı 125 milyar dolardır, Türkiye’nin dış tarım ihracatı ise 12,5 milyar dolardır. Toprağımız var, suyumuz var, çalışacak insanımız var. Girdilerimizin üzerindeki vergileri kaldıracağız, üreteceğiz, satacağız, vergimizi ödeyeceğiz, milletimiz ve devletimiz kazanacak. Kaynağımız üretmektir. Emekli Fonu’ndan kesilen paraları emekli için harcayacağız, ikramiyelerinin kaynağı da budur. Emeklimiz ikramiyesini alır almaz harcama yapacak ve kısa zamanda bu para devlete dönecek. Milli geliri yüzde 1’e değil tüm Türkiye’ye paylaştıran, adil ve hakça paylaştıran bir hale getireceğiz ülkemizi.

GURURLU VE ONURLU BİR YAŞAM

Emekliye iki maaş vermek, asgari ücreti bin 500 TL’ye çıkarmak, mazotu 1,5 TL’ye indirmek gibi vaatler siyasi rüşvet değil mi? AK Parti’nin makarna-kömür dağıtması ile CHP’nin iki maaş ikramiye vermesi arasında ne fark var?

Birincisi yoksul insana gidip, “Sen yoksul kal, ben sana sadaka vereyim” mantığıdır. Diğeri ise “Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşısın, 25 yıl çalışmışsın, bunun karşılığı hakça hak ettiğin gibi bir yaşamdır çünkü ben senin paranı kestim, sana geriye döndürmeliyim, sen gururlu ve onurlu yaşamalısın” demektir. Yatlara, gemilere 1.5 TL’den mazot vermeye yüzü olan devletin çiftçisine de aynı ücretten vermesi demektir. Belirlediğimiz asgari ücret bu ülkenin açlık sınırıdır. Bizim verdiklerimiz bir siyasi rüşvet olamaz, olsa olsa onurlu bir yaşam için gerekli ücret olur.

İKTİDARA EN YAKIN PARTİYİZ

CHP’nin milletvekilliği üzerine spekülasyonlar yapılıyor, senaryolar yazılıyor. Sakarya’da vekil çıkaramayacağınız ileri sürülüyor. Neden başka bir parti değil de CHP’nin üzerine gidiliyor?

Güçlü olan CHP olduğu için, iktidara en yakın parti CHP olduğu için, iktidarda söz sahibi olabilecek tek parti CHP olduğu için bizim üstümüze geliniyor. CHP eğer iktidara gelirse yapacakları ve ülkesine kazandıracaklarıyla halkın sevgisini kazanacağı için, tekrar üreten ve ayağa kalkan bir Türkiye’yle yıllarca iktidarda kalacağı için CHP’nin üzerine geliyorlar. Ben 34 yıl sonra CHP’den seçilen bir milletvekiliyim. Seçildiğim süreç içerisinde bugün halkımın karşısına çıktığımda insanlar bana, “Sen mevcut milletvekilleri içinde Sakarya’da en çok olan insandın. Telefonlarını açan insandın. Derdimize çare olan, yanımıza gelen ve bizi kucaklayan insandın. Senin tekrar mecliste olman için dua ediyoruz” diyor. İnsanımızdan duyduğum bu sözlerden başka hiçbir makam bana bu onuru yaşatamaz. Eğer böyle bir iktidarı Allah bize nasip ederse biliyorlar ki uzun yıllar insanlarımıza hizmet edeceğiz. Biz yandaşlarımızın değil milletimizin çıkarlarıyla ilgileneceğiz. Bize bu yüzden saldırıyorlar ama biz kimseye saldırmıyoruz, kimseyle bir işimiz yok. Ne mevcut iktidarla, ne de muhalefet partileriyle uğraşmıyoruz. Bizim tek derdimiz millete hizmet etmek.

TÜM PARTİLER MECLİSE GİRSİN

HDP partinizden oy çalar mı ve de barajı geçebilir mi?

Bütün siyasi partilerin kendilerini TBMM’de ifade etmelerini çok arzu ediyoruz. Baraj sisteminin düşürülmesi için kanun teklifi verdik, kabul etmediler. Şimdi de bu teklifi programımıza koyduk. Sadece HDP değil bütün partiler meclise girsin istiyoruz. Gelsinler seslerini duyursunlar. Çünkü bu Türkiye’nin demokratik bir ülke olabilmesi için çok önemlidir. HDP’nin barajı geçip geçememesi milletimizin takdiridir. CHP meseleye “oy çalmak” olarak bakmıyor. Bu bir mal paylamışı değil ki bizden bir şey çalsınlar. Bu bizim milletimizin takdiri. Biz programımızla halkın karşısına çıkıp oy istiyoruz, şayet milletimiz uygun görürse oy verir, görmezse başka bir partiye verir.

MESELEYE ETNİK TEMELLİ BAKMADIK

Abhaz kökenli adayların sayısının fazlalığı alacağınız oyu etkiler mi?

Parti olarak meseleye hiçbir zaman etnik ve dini temelli, yaşam tarzı temelli bakmadık. Sakarya’da 17 farklı dil konuşuluyor, 22 farklı etnik kökenli insan yaşıyor. Her birine ayrı ayrı çok büyük saygımız var. Her birinin ayrı ayrı oylarına talibiz. Biz yüzyıllardan beri Sakarya’da kardeşçe yaşadık, iç içe yaşadık. Birbirimizle hiç meselemiz olmadı. Kız aldık, kız verdik, kültürel paylaşımda bulunduk. Biz bu ülkenin ayrılmaz bir parçasıyız. Bizim yüreğimizde Türkiye’de yaşayan insanlarımız var. Biz onların mutluluğu için bir hedef koyduk, herkes bizim hedef kitlemizdedir.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Bir tek Engin Özkoç çalışıyor, diğer milletvekili adayları ve örgütler seçime asılmıyor iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim her bölgede adaylarımız var ama onlar aynı zamanda tüm Sakarya’yı temsil ediyor. Kadınlarımız bugün kadar 55 bin eve girerek broşürlerimizi ve şekerlerimizi dağıttı. Gönüllü kadınlarımız var ve her gün değişiyorlar. Sapanca-Kırkpınar bölgesinde 12 bin eve girmişiz. Yani biz Sakarya’nın tamamında çalışıyoruz. Hendek’te Ayhan Bal gece gündüz deliler gibi çalışıyor. Geyve ve Pamukova’da Erdoğan Isır, Karasu ve Kocaali’de Hüseyin Avni Şahin çalışıyor. Karasu’da müthiş bir çalışma var. Akyazı’da Elif Başer çalışıyor. Toplu mitinglerde hepimiz bir araya geliyoruz. Bütün adaylarımızı davet eden yerlere, sivil toplum kuruluşlarına ortak olarak katılıyoruz. Yani CHP il ve ilçe örgütleriyle, kadın ve gençleriyle, adaylarıyla müthiş bir şekilde çalışıyor. Kamyon kamyon gelen broşürler tükendi, şimdi yeni broşürler bastırıyoruz. İnşaallah 29 Mayıs’ta yapacağımız mitingle gücümüzü göstereceğiz.

ÇİVİ DAHİ ÇAKANA ÖNÜMÜ İLİKLERİM

Şehir protokolü ile aranız çok iyi. AK Partili belediyelerin açılışlarına dahi katılıyorsunuz. Bu durum siyasetin doğasına aykırı bulunuyor. Sizin göreviniz muhataplarınızı eleştirmek değil mi?

Benim görevim Sakarya’ya hizmet veren herkese önümü ilikleyip saygı duymaktır. Eleştiri yapmam gerektiği zaman bunu sonuna kadar yaparım. Sakarya’da bir yanlışlık yapıldığı zaman bunun hesabını sonuna kadar sorarım. Ama Sakarya’ma birisi bir hizmet yapmışsa hangi siyasi partiden ve görüşten olursa olsun sonuna kadar arkasında olurum. Benim Sakarya’da yaşayan insanlarıma, benim şehrime her kim bir çivi dahi çakarsa ben Sakarya milletvekili olarak onun arkasındayım, yanındayım. Bu siyasetçi olabilir, işadamı olabilir, esnaf olabilir, sıradan bir vatandaş olabilir... Görüşü ne olursa olsun, sıfatı ne olursa olsun, ne yapıyor olursa olsun Sakarya’ya hizmet ediyorsa elimden gelen her şeyi yaparım. Sakarya’nın huzura ve barışa ihtiyacı var. Bunu sağlamak bir milletvekilinin görevidir. Saygısını kaybetmeyecek, onurunu ve güvenini kaybetmeyecek, muhataplarıyla saygın bir şekilde bir araya gelmesini bilecek ve de eleştirmeyi karşı tarafı yok etmek şeklinde yapmayacak.

İNSANLAR KORKUYLA YAŞIYOR

Gerek şehrimizde, gerekse ülkemizde geçmişe nazaran değerlendirdiğimizde bir seçim havası yok. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?

İnsanlarımız gerçekten artık söyledikleri her sözden yargılanabileceklerini, attıklarını tweet’ten, Facebook’ta yazdıkları yazılardan yargılanabileceklerini, makul bir şüpheli durumuna düşebileceklerini düşünür hale geldiler. Bu durum insanların bilinçaltına yerleşti. Bu ürkütücü ve korkutucu bir durumdur. Böyle bir olay farklı yöntemlerle yönetilen 3. Dünya ülkelerinde yaşanır ancak. İnsanlar artık acaba bir şey dersem denetlenir miyim, çocuğumu işe sokamaz mıyım, başıma bir iş gelir mi, yargılanır mıyım korkularıyla yaşıyor. Böyle olduğu için haliyle özgür ve demokratik bir seçim ortamını yaşayamıyorlar. Maalesef Türkiye böyle bir noktaya geldi. Bir an önce bu korkulardan arınmamız ve özgürleşmemiz lazım.

İRTİBAT BÜROSU AÇIK KALACAK

Tekrar seçilmeniz halinde milletvekili irtibat büronuz açık kalmaya devam edecek mi?

İrtibat bürosu benim milletime verdiğim sözümdür. Ben milletvekili olduğum müddetçe açık kalacak. Bugüne kadar bu büro aracılığıyla 20 bin kişiye ulaştık, dertlerine çare olduk. Bundan sonra da parti ayrımı yapmadan, başında da CHP ibaresi yer almadan Sakarya Milletvekili İrtibat Bürosu hizmet vermeye devam edecek.

SÖZLER TUTULMAZSA İSTİFA EDERİM

Seçimlere az bir süre kala gazetemiz aracılığıyla Sakaryalılara neler söylemek istersiniz?

4 yıllık milletvekilliğim boyunca hayatımda yaşayabileceğim en onurlu günleri yaşadım. Beni bu göreve layık gördükleri için Sakaryalılara çok teşekkür ediyorum. Bu 4 yıllık süreç içerisinde gördüklerim benim tekrar yola çıkmama nedenoldu. Onların gerçekten onurlu bir yaşam yaşayabilmeleri, korkmadan saygın bir hayat yaşayabilmeleri, muhtaç olmadan ve borçsuz bir hayat yaşayabilmeleri, sevgiyle bir hayat yaşayabilmeleri için mücadele ediyorum. Bu yolda onların dua ve desteklerine ihtiyacım var. Umut ediyorum ki partim iktidar, bizler de milletvekili oluruz. İktidar olduğumuzda genel başkanımız sözünü tutup emeklilerin ikramiyesini ödemez, mazotu çiftçiye1.5 TL’den vermezse Allah’ın huzurunda yemin ediyorum ki milletvekilliğinden ve partimden istifa edeceğim.

 

 

Yorumlar (0)
banner35
-2
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Ankara Keçiörengücü 24 39
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20