İNSANLAR BENDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

AK Parti Milletvekili Aday Adayı İnci, “İnsanların benden beklentisi büyük. İnşaAllah milletvekilliği nasip olursa bu beklentileri boşa çıkarmayacağım” dedi

RÖPORTAJ 23.03.2015, 09:20 23.03.2015, 09:20
İNSANLAR BENDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

BENİ DİYARBAKIR’A SÜRDÜLER

Ali İnci’yi herkes tanıyor. Ama biz yine de adettendir diyerek kısa bir özgeçmiş alalım sizden…

1959 yılında Hendek’in Aksu Köyü’nde doğdum. İlk ve ortaokulu Hendek’te okuduktan sonra 1980 senesinde Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldum. 1984’te Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünü bitirdim. Bu arada Güreş Milli Takımı’na kadar yükseldim. Türkiye’de çeşitli dereceler elde ettim. Beden Eğitimi bölümünü bitirdikten sonra Mardin Kızıltepe, Hendek ve Diyarbakır liselerinde öğretmenlik yaptım. Bu dönemde güreş hocalığı da yaptım ve birçok sporcu yetiştirdim. Diyarbakır’daki sürgün hayatından sonra memurluktan ayrılarak ticarete atıldım. 1990-1999 arası ticaret yaptıktan sonra 1999 senesinde Hendek Belediye başkanlığına seçildim. Böylelikle beni Hendek’ten kovup Diyarbakır’a sürenlerden belediyeyi almış oldum. Daha sonraki dönemlerde yapılan seçimleri de kazandım ve 16 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptım. Şimdi de milletvekilliği yoluna çıktım.

ÇAĞRILIRSAM GİDERİM DEMİŞTİM

4. kez belediye başkanı seçilmiş ve henüz bir yılı dahi doldurmamışken neden milletvekili aday adayı oldunuz?

Türkiye genelinde bir tek Kayseri ve Hendek belediye başkanlarının istifa edip aday adayı olmasına izin verildi. Bunun hem benim için, hem Hendek için, hem de Sakarya için büyük bir şeref olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka hiç kimsenin adaylığı kabul edilmedi, müracaatı dahi alınmadı. Ben yerel seçimlerden hemen üç gün sonra balkon konuşması yapmış ve “Başbakanımız yarın bizi çağırırsa çeker gideriz” demiştim. Seçim zamanında verdiğimiz sözler ise bizim şerefimizdir, namusumuzdur. O sözlerimizin hepsi yerine gelecek.

MKYK’DAN ONAY ÇIKTI

Aday adaylığı öncesi Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan veya kabine üyelerinden telefon geldi mi? “Sizi ihtiyacımız var, aday olun” gibi bir telkin oldu mu?

Başbakanımızla Sakarya’ya geldiğinde görüştük. Daha sonra adaylığımız partimizin en üst organlarından olan MKYK’da tartışıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye başkanı ve şahsıma onay çıktı.

GÜÇLÜ RAKİPLERİM OLSUN

Bu dönem AK Parti’ye yoğun bir ilgi gösterildi, 73 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu. Çok donanımlı ve kaliteli aday adayları var. İsimlerin kalitesi gözünüzü korkutuyor mu?

Gerçekten çok kaliteli aday adayları var. Değil 7 kişilik, 27 kişilik bir liste dahi yapılabilir bu isimlerle. Ben güreşçi iken sahaya çıktığımda zayıf insanları görünce bu durumdan hoşlanmazdım ve de güçlü ve kuvvetli rakiplerim olsun isterdim. Partimizin aday adaylarına baktığımızda da çok değerli ve güçlü isimler görmek beni memnun ediyor.

AKSİ SONUÇ SÜRPRİZ OLURDU

Temayül sonuçları her ne kadar doğrulanmasa da bir şekilde basına sızdı. Sizin de temayülden birinci çıktığınızı gördük. Beklediğiniz bir sonuç muydu bu?

Ben çok uzun süredir siyaset yapıyorum. 16 senelik belediye başkanlığım süresince teşkilatlarımız ne istediyse yerine getirmeye çalıştım. Sadece Hendek değil, Sakarya’nın her bölgesine ulaşmaya çalıştım. Başka bir sonuç çıkması sürpriz olurdu herhalde.

VATANDAŞ ARAYIP BİLGİLENDİRİYOR

Listenin belli bir seviyeye düşürüldüğü söyleniyor. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Bilgim yok ama bizi arayanlar oluyor. Vatandaşların, “Anket yapılıyor, ben senin ismini yazdım” şeklinde dönüşleri oluyor. Sakarya’nın her bölgesinden arıyorlar. Ankette başka kimlerin olduğunu sorduğumuzda da basına yansıyan kişilerin ismini sayıyorlar. Demek ki anket böyle yapıldığına göre sayı düşürülmüş. Ancak elimde kesin bir bilgi yok.

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YAPILIYOR

Listeyi belirleyecek ya da makul bir sayıya indirecek olan komisyonun adil olacağına inanıyor musunuz? Dışardan birtakım telkinlerle hareket edeceklerine dair endişeniz var mı?

AK Parti’de geçmişte de gördük ancak şu anda görmüş olduğumuz titizliği takdir etmemek mümkün değil. Aday belirleme çalışmaları büyük bir titizlik içerisinde devam ediyor. Yapılan temayül yoklaması ve anketler, bunun yanında sivil toplum kuruluşlarının bilgisine başvurma gibi yöntemler ne kadar titiz çalışıldığını gösteriyor.

İNSANLARIN BEKLENTİSİ BÜYÜK

Sivil toplum kuruluşlarını ve esnafı ziyaret ediyor, vatandaşlarla sohbet ediyorsunuz. Ne diyor insanlar? Sakarya’ya ve siyasete dair beklentileri neler? Adaylığınıza nasıl bakıyorlar?

İsmimizin Sakarya’nın her köşesinde insanlara ayrı bir şevk getirdiğini söyleyebilirim. Bir umut ve farklılık getirdi aday adaylığımız. Herkesin çok büyük bir beklentisi var benden. “Ali İnci şöyle yapar, Ali İnci böyle yapar” diye her yerde söyleniyor. Gittiğim her yerde sevgi gösterileri ile karşılanıyorum. Sakarya’nın bize dair büyük beklentileri var. İnşaAllah ben de bu beklentileri karşılayacağımı ifade ediyorum.

EĞİTİMİN MERKEZİ OLMALIYIZ

Milletvekili olursanız Sakarya’nın hangi yönünü daha fazla ön plana çıkaracaksınız?

Sakarya’yı sanayiden koparmamız mümkün değil. Sanayi şehri konumunda bir şehir hedefliyoruz. Sakarya denizleri, gölleri ve yaylalarıyla iç ve dış turizmde de anılan bir şehir olmalı. Çokça yağmur alan bir bölge olarak tarımın ayrı bir önemi olduğunu düşünüyorum. İstanbul ve Ankara arasında olması da göz önünde bulundurularak eğitim konusunda da hamleler yapılmalı. Eğitimin merkezi Sakarya olmalıdır. Şehrimiz güzel bir şehir. Çok daha farklı vizyonlar ortaya koyarak şehirciliği daha da geliştirmeyi hedefliyorum.

ZEKİ BAŞKAN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bir tek sizin adaylık açıklamanıza katıldı. Kendisinin bu desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zeki başkan bizim imam hatipten ağabeyimiz. Kendisine saygımızı her zaman koruduk. Belediyecilikteki başarıları ortada olan bir insan. Kendisine yağcılık yaptığımı düşünmesin, gerçekleri konuşuyorum. Benim kendisiyle uzun süredir bir birlikteliğim var. Diğer aday adaylarının bu kadar uzun süreli bir birlikteliği yok kendisiyle. Zaman zaman konuşurken seslerimizi birbirimize yükseltmiş de olsak birbirimizi tanıyan, ortak çalışmalar yapabilecek insanlarız. Milletvekilliğimde benden en çok yararlanacak olan insan Zeki başkandır. Beni arayacak, böyle böyle bir konumuz var diyecek, biz de takibini yapacağız. Elbette 17 belediye başkanı arasından biri milletvekilliğine gidiyorsa doğru olan diğer tüm başkanların onun yanında durmasıdır. Sağ olsun Zeki başkan, kendisine düşen adamlığı yapmış ve büyüklüğünü ortaya koymuştur.

PARALEL ÖRGÜT İÇİN HENDEK ÖNEMLİYDİ

En çok eleştirildiğiniz husus Paralel Yapı’ya yönelik söylemleriniz… “Bana odunla vurana demirle vururum” söylemi biraz sert bir söylem değil miydi?

Ben sadece gerçekleri söyledim. Biri size bir şey yaparsa misliyle mukabele edin diye ayette de söylüyor. Bunda alınacak bir olay yok. Sakarya’daki F yapılanmada Hendek çok önemliydi. Paralel örgütün içerisinde, daha doğrusu cemaatin içerisinde olup ötelenecek insanlara benim milletvekilliğim kar getirir. Çünkü iyiyi kötüden ayıracak güç ve irade var bizde. Hizmet hareketine en çok yardım eden insanlardan birisi bendim. Ama 17 ve 25 Aralık olaylarından sonra Hendek bölge imamının konuşmalarını duyunca biz de işin iç yüzünü anlamış olduk. Bu ülkeyi savaş alanına dönüştürecek insanlara aman vermem. Aldanmış ve kandırılmış insanların en büyük yardımcısı da yine ben olurum.

YENİ ANAYASA ŞART

Hükümetin yeni anayasa ve başkanlık sistemi hedefleri ülke açısından olmazsa olmaz hedefler mi sizce?

1980 Anayasası vatandaşa dipçikle dayatılan bir anayasadır. Yamalı bohça gibi olmaz bu iş, yeniden bir anayasa yazmamız gerekiyor. Anayasadaki tanımlar açık ve net olmalı. Başkanlık sistemi de mutlaka gelmeli. Biz bütün dünyayı geziyoruz. İki başlılık yok gelişmiş ülkelerde. Geleceği şimdiden kurmamız lazım. Ak Parti bu ülkeyi dedelerimizin mirası olarak değil torunlarımızın emaneti olarak görüyor. Biz bu düşünceyle birlikte yolumuza devam edeceğiz.

SORUNUN ADI KÜRT SORUNU DEĞİL

Çözüm Süreci’ne bakışınız nasıl?

Bu konu bizim olmazsa olmazımızdır. Afrika’ya, Avrupa’ya, Orta Asya’ya, Ortadoğu’ya yatırım yapılırken Diyarbakır’a, Mardin’e, Hakkâri’ye niye yatırım yapılmasın? Gidip o bölgeye yatırım yapamıyorsan orada bir problem var demektir. Bunun adı Kürt sorunu değil. Öyle olsa Kürtler’in Cumhurbaşkanı, Başbakan, milletvekili, belediye başkanı, devlet memuru, avukat, doktor, öğretmen olamaması lazımdı. Burada farklı bir problem var ve çözülmesi gerekiyor. Birileri bizim topraklarımıza göz dikmiş ve bölgenin tüm doğal kaynaklarını kendileri kullanmanın derdinde. Ülkemizin doğusunda imkân çok. Ben 2009’da Sakarya’daki basın mensuplarını Diyarbakır’a götürdüm. O gezi sonrası birçok kişinin önyargıları kırıldı. Sayın Erdoğan’ın talimatıyla taşın altına biz de elimizi koyduk o dönem.Biz o geziden beri Diyarbakır’la sıcak ilişkilerimizi sürdürüyoruz, kardeşlik projelerimize devam ediyoruz. Analar ağladı, gencecik yavrular mezara girdi, ayaklarını kaybeden gazilerimiz oldu, milyarlarca dolar para harcandı. Biz bu sorunu Allah’ın izniyle çözeceğiz. Bu ülke hepimizin, hepimiz elimizden geleni yapacağız bu hususta.

BİR BİLDİKLERİ VARDIR

6 veya 7. sıraya konulursanız tepkiniz ne olur? Listede yer alamazsanız siyaset defterini kapatır mısınız?

Hiç fark etmez. Genel Merkezimizin, Başbakanımızın teveccühleri olur. Türkiye’de çağrılmış olan iki belediye başkanından biriyim. Herhalde bir bildikleri vardır diye düşünüyorum.

HER YERE EŞİT HİZMET

Milletvekili seçilmeniz halinde Hendek’i asil, diğer ilçeleri üvey evlat olarak görme gibi bir durum söz konusu olur mu?

Şu anda Serdivan ÇubukluKur’an Kursu’nun önündeki kilitli parkeyi Hendek Belediyesi yapmışsa, Sapanca’daki gölün kenarındaki bayrak direğini Ali İnci dikmişse, Adapazarı’nda görme engelliler için bilişim sınıfı açmışsa, Taraklı’nın, Karasu’nun, Kocaali’nin köylerine bile hizmet götürmüş, her yere akülü araç hediye etmişse böyle bir şeyden söz edebilir misiniz? Bize İnci Grup olarak baktığınızda da Sakarya’nın hemen her ilçesinde bir yatırımımızın olduğunu görürsünüz.

5 MİLLETVEKİLLİĞİ BAŞARI DEĞİL

AK Parti’nin 7-0 hedefi, bilhassa muhalefet partilerinin temsilcileri tarafından “Rüya görüyorlar” şeklinde yorumlanıyor. Size gerçekçi geliyor mu bu hedef?

Bizim şu anda 5 milletvekilimiz var. Bu seçimde de 5 milletvekili kazanırsak kendimizi başarılı sayamayız. Bunun için hedefimizi 7-0 olarak koyduk, bu konuda da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İstanbul’da Bizanslılar zamanında “Meleklerin kanatlı olup olmadığı” ile ilgileniyorlardı. Muhalefet partileri de bizim 7-0 yapıp yapamayacağımıza kafa yormaya devam etsinler.

BAKANLIĞI KİM İSTEMEZ

“Ali İnci’yi milletvekilliği kesmez... Mutlaka bakanlık ister” yorumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bize bakanlık verilse rahatsız mı olacak insanlar? Böyle bir şey varsa bilelim. Elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı olmayı arzu ederim. Hangi milletvekili böylesi bir şeyi arzu etmez? Böyle bir görev verildiği takdirde en iyi şekilde yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Birileri de önüme kesmek için “Ali İnci bakanlık ister” şeklinde bilerek konuşmalar yapıyor. Onlara da buradan selam gönderiyorum.

 

 

 

Yorumlar (0)
banner35
4
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 27 46
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20