ERENLER GÜÇLÜ BELEDİYE HALİNE GELDİ

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, “2004'te görevi devraldığımızdan bugüne önemli işler yaptığımıza inanıyorum. Erenler Belediyesi olarak yaklaşık 200 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. Mali olarak da güçlü bir belediye haline geldik.”

RÖPORTAJ 02.10.2018, 12:32 02.10.2018, 12:32
ERENLER GÜÇLÜ BELEDİYE HALİNE GELDİ

ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK

Erenler Belediyesi’nde üçüncü döneminiz. Şöyle bir geriye dönüp bakarsak 15 senede neler değişti Erenler’de?

Biz 2004 yılında görevi devraldığımız günden bu güne önemli işler yaptığımıza inanıyorum. Görev geldiğimizde belediyemizin ciddi borçları vardı. Belde belediyesi olarak 840 hektar hizmet alanımıza 290 personel ile hizmet vermeye çalışırken bütçemizin % 81’i personel maaşlarına gidiyordu, bütçe gerçekleşmemiz % 50’ler civarlarındaydı. Bugün ise ilçe belediyesi olarak 16 kat büyüdük hizmet alanımız 13.400 hektar alana çıktı ve personel sayımız 227’e düştü. Personel maaşlarına bütçemizden ayrılan miktar % 21 bütçe gerçekleşmemiz ise 5 98’lere çıktı. 2004 yılında görevi devraldığımızda bugünkü parayla 30 milyon lira borç vardı. Bu borcun önemli bir kısmını ödemiş geriye 4,5 milyon lira eski borç kalmış iken bizim dönemimize ait borcumuz bulunmamaktadır. Gelir artırıcı ve gider azaltıcı tedbirlerimiz ile hem eski borçları ödedik, hem % 100 hurda olan makine parkımızı yeniledik hem de ilçemize Erenler Belediyesi olarak yaklaşık 200 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

Sakarya’da kentsel dönüşüm yapan üç belediyeden birisiniz. Dönüşüm çalışmaları ne aşamada şu an?

Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kentsel Dönüşüm Protokolü imzalayan ilk belediyeyiz. Şehrin giriş kapılarının birisinde değişim ve dönüşüm yapıyoruz. Vatandaşın gayrimenkul değerini üçe, beşe katlayan proje aynı zamanda şehrin yeni vitrini olacak. Net ifade etmeliyim. Erenler Kentsel Dönüşüm vatandaşa parasal rant kazandırırken belediye başkanına da başarılı bir projeyi tamamlama mutluluğu kazandırdı. Dönüşüm projesi ile bölgede ki emlak fiyatları katladı. Her etapta gayrimenkuller daha da değerlenecek. Dönüşüm hem vatandaşa kazandırdı hem de bölgeyi şehrin vitrini yapmamıza olanak tanıdı. 1. Etap 280 konut 2 işyeri ve 2. Etap 144 konut projeleri tamamlandı toplamda 666 dönüm alanda 9 etaptan oluşacak olan Kentsel Dönüşüm Projemizin ikinci etabını tamamen kendi öz kaynaklarımız ile tamamladık. 3. Etap projemiz ile ilgili projelendirme ve vatandaşlarımız ile görüşmelerimiz devam ediyor en kısa sürede gerekli çalışmalarımız tamamlayarak 3. Etap 1071 konut projemizi de ihale aşamasına getireceğiz.

MEYDAN 54 GÜZEL OLDU

Meydan 54 projesi Erenler’in prestij projelerinden. Vatandaş beğendi mi projeyi? Bütün eksikler tamamlandı mı?

Toplam arazi 27 dönüm. Uzun süredir o bölgede ne yapılabilir diye düşünüyorduk, mal sahipleri gelir giderdi. Mal sahipleri ile beraber çalıştık. Açıkçası ben bu kadar güzel olacağını düşünmüyordum. Harika bir yapılaşma oldu. Markalar geldi, ticaret başladı. Bilhassa ülkenin önemli markalarından Köfteci Yusuf’un oraya gelmesi ciddi bir katkı sağladı, değerini de artırdı. Bir günde 6 bin kişinin yemek yemeye geldiğini öğrendim ayrıca bölgede bir özel hastane planlaması da var tüm çalışmalar tamamlandığında son derece güzel nezih bir mekan daha ortaya çıkmış olacak.

YAŞAM MERKEZİ’NDE SONA DOĞRU

İlçeye kazandırmayı planladığınız Yaşam Merkezi’nin inşaatı ne aşamada?

Yaşam ve Eğlence Merkezi olacak olan projemiz sadece Sakarya’da değil civar iller arasında da ilk ve tek olacak. 10 bin m2’nin üzerinde bir kullanım alanı olacak olan Yaşam Merkezi içerisinde yüzme havuzu, sauna, hamam, fitnes salonu, buz pisti, tırmanma duvarı, tenis kortu, kafeterya ve çocuk oyun alanları ile vatandaşlarımızın huzur içerisinde aileleri ile vakit geçirebileceği spor yapabileceği sağlıklı bir mekânlar olacak. İnşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Yaşam Merkezimizi Allah nasip ederse bu yıl sonu vatandaşlarımızın hizmetine girmesini sağlayacağız.

ADA AVM DAHA İYİ İŞLETİLEBİLİR

Sakarya’nın ilk alışveriş merkezi olan Ada Alışveriş Merkezi eski görüntüsünden uzak. AVM yönetimi ile bu konuyu hiç

görüştünüz mü?

Sakarya’nın ilk AVM’si yoğun gayretlerimiz ile Erenlerde yapıldı. Burayı ilk işletmeye açan alışveriş merkezini yapan firmaydı. Oldukça da başarılıydı. Sonra Hollandalı bir firma aldı, biraz zayıflık başladı. Bu arada Serdivan AVM de açıldı. Orası da ölü doğmuştu ama ticaret erbabı bir insan olan Orhan Kocabıyık orayı şahlandırdı. Hollandalı firma satışa çıkardı bu sefer, Fransız bir firma aldı ama bunlar daha da başarısız çıktı. Ben CEO’ları ile görüştüm, benden beklentileri varsa elimden geleni yapabileceğimi söyledim. Şu anda idare ediyor ancak ADA AVM’nin ülkemiz şartlarına uygun yönetebilecek iyi bir işletmeci tarafından yönetilmesi gerek.

ÇARŞAMBA PAZARI KALKMAYACAK

Erenler’in en gözde mekânlarından biri de Çarşamba Pazarı. Bir ara pazarın taşınması gündemdeydi. Hala gündemde mi?

Pazarı kurduğumuzdan bu yana sürekli kapandı kapanacak, taşındı taşınacak söylentileri dolaşıyor ama gündemimizde hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. Çarşamba pazarının ünü Sakarya’yı aşmış ülkemizin birçok ilinden belediyelerce buraya turlar düzenlenen bir Pazar yeri haline gelmiştir. Çarşamba pazarının kaldırılması söz konusu değil ve olmayacakta. Vatandaşın memnun olduğu bu pazarı neden kaldıralım ki?

SÖZLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK

2014 seçimlerinde verdiğiniz sözlerin tamamını yerine getirebildiniz mi?

2014 yılı belediyemizin 50. Kuruluş yılıydı buna istinaden 50. Yılda 50 proje sloganı ile yola çıkmıştık. Ancak bu proje sayısı daha sonra 73 civarına çıktı projelerin önemli bir kısmı da zaten Kentsel Dönüşüm kapsamında yürüttüğümüz projelerdi. 50 projenin 43 tanesini tamamladık. Diğer kalan kısımları ise yine Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız kapsamında devam ediyor. Sadece bir kapalı pazar yeri ve festival alanı projelerimiz vardı bunları da elimizde olmayan nedenlerden dolayı iptal etmek durumunda kaldık.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MEMNUNUZ

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun musunuz? SASKİ’nin altyapı çalışmaları yolları köstebek yuvasına çevirmişti. Tamamlandı mı çalışmalar?

Tabii ki memnunum. Özellikle SASKİ’nin ciddi çalışmaları var. Vatandaş altyapı çalışmasından çok üst yapıya bakıyor. Bu manada yolların tamiratının bir an önce yapılması gerekiyor. Biz yol işini çözmüştük. Gerek merkezde, gerekse kırsalda asfaltlanmamış bir tek yolumuz yoktu. Gerek AGDAŞ, gerekse SASKİ’nin çalışmaları sonucu yolların bir kısmı bozuldu, şimdi yeniden yapılıyor. Asfaltsız parkesiz bir tek sokağımız yok bizim.

MALİ SIKINTIMIZ YOK

Belediyenin borcu ne kadar? Sizden sonra gelecek başkana nasıl bir belediye bırakacaksınız?

Bizden önceki dönemden kalma tahminen 4,5 milyon lira borcumuz var yapılandırılmış ve ödemelerimiz devam ediyor. Bizim dönemimize ait borcumuz bulunmuyor vergi ve sigorta gibi kamu borçlarımız bulunmuyor. Mevcut devam eden projelerimizin ödemeleri var düzenli sorunsuz ödenmeye devam ediyor bununa birlikte her hangi bir mali sıkıntımız veya borcumuz bulunmamaktadır.

BİZ KADERİMİZE RAZIYIZ

3 dönem kuralı gereği MKYK kararı olmazsa yeniden aday olamayacaksınız… Başta Büyükşehir olmak üzere başka bir belediyeden adaylığınız gündeme gelebilir mi?

İmanın şartı altıdır, kaza ve kadere iman da bunlardan biridir. Biz kaderimize razıyız. Kesinlikle bir olmazsa olmazımız yok. Ben bir defa ne yapacağımla ilgili kararımı verdim. Ama kimseyle paylaşmadım bu kararı, paylaşmayacağım da. Zamanı gelince kararımı açıklayacağım inşallah. Ben bu partinin kurucusuyum ve 35 senedir aktif siyasetin içindeyim. Biz verilen her türlü karara saygı duyacağız ve uygulayacağız.

KIRATLI BANA BİR ŞEY SÖYLEMEDİ

Sizden sonra yerinize başkan yardımcısı Muhammet Kıratlı’yı hazırladığınız söyleniyor. Böyle bir niyet ve çabanız var mı?

Bununla ilgili ne benim ne de Muhammet Kıratlı’nın en ufak bir açıklaması olmadı. Kaldı ki Muhammet Kıratlı şu an benim başkan yardımcım ve aynı zamanda benim gibi partimizin kurucular kurulu üyesi. Ayrıca ilelebet sürecek olan dostluğumuz abi kardeş ilişkimiz var. Kendisinden adaylık ile ilgili her hangi bir açıklama duymadım. Kamuoyunda insanlar bir takım yakıştırmalar yapıyor Muhammet Kıratlı ismini telaffuz ediyor olabilir.  Zamanı gelirde böyle bir niyeti olursa eminim onu ilk önce benimle sonra da kamuoyu ile paylaşır. Ayrıca bizim parti disiplinimizin ve teşkilat terbiyemizin gereği benim adayım diye bir anlayışımız olamaz. Genel Merkezimiz kimi aday gösterirse göstersin o kişi bizim belediye başkan adayımız olur ve kendisine en büyük desteği veren kişide ben olurum.

YENİDEN 17-0 YAPACAĞIZ

Son olarak gazetemiz aracılığıyla yaklaşan yerel seçimler öncesi vatandaşlara, seçmenlerinize neler söylemek istersiniz?

Sakarya’da yeniden 17-0 yapacağımıza inanıyorum. Güçlü teşkilatlarımız var. Geçen hafta birçok genel başkan yardımcısı buradaydı. Sıkı bir şekilde çalışıyoruz. İdeal adaylar belirlenirse biz çok rahat 17-0 yaparız.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30