BİR OYUN BİLE HESABI YAPIYORUZ

Sakarya’da 7-0 hedefine kilitlendiklerini söyleyen Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Biz bir oy’un bile hesabını yapıyoruz. 7-0 hedefine çok yakınız” dedi

RÖPORTAJ 26.05.2015, 11:48 26.05.2015, 11:48
BİR OYUN BİLE HESABI YAPIYORUZ

HERKES SAHADA

AK Parti seçimlere nasıl hazırlanıyor?

AK Parti tüm unsurları ve kuvvetleri ile çalışıyor. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, milletvekilli adaylarımız, teşkilatlarımız, kadın ve gençlik kollarımız, sandık üyelerimize kadar herkes sahada çalışmalarını sürdürüyor. Herkesin ayrı bir katkısı var. Saha hâkimiyeti sağlamış durumdayız. Sahadaki hâkimiyetimiz teşkilatlarımıza güven verdiği gibi seçmenlerimize de güven veriyor. Seçim tarihine kadar AK Parti’de olan güven artarak devam edecek. AK Parti bütün enstrümanları kullanıyor. AK Parti olarak medya ile de ilişkilerimiz son derecede iyi konumda. Hazırlamış olduğumuz hizmet broşürlerimizle de Sakarya’da yapmış olduğumuz yatırımları hemşerilerimize tanıtıyoruz. Bunun dışında seçim irtibat bürolarımızı her mahallemizde açıyoruz. Seçim irtibat bürolarımız açmamızın amacı kadın kolları, gençlik kolları kullanımına sunuyoruz. Milletvekilli adaylarımız açıklandığı dünden itibaren saha çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Gençlik kollarımız gençlik şölenleri yapıyor. Kadın kollarımız ev toplantıları yapıyor. Büyükşehir Belediyemiz projelerini açıklıyor. Siyasette kullanabileceğimiz tüm enstrümanları kullanıyoruz. STK, muhtarlarımızla ve oda başkanlarımızla toplantılar yapıyoruz. Toplantılarımıza yoğun talep ederek de geliyorlar. Toplantılarımızda sektörlerin sorunlarını konuşuyoruz.

BİR OY’UN HESABINI YAPIYORUZ

Teşkilatlarla milletvekilleri arasında sorun olduğu söylentileri var. AK Parti’de birlik ve beraberlik havası bozuldu mu?

Böyle bir şey dedikodudan ibarettir. Kesinlikle AK Parti de birlik ve beraberlik havası bozulmaz. Özellikle Sakarya’da hiçbir zaman bozulmaz. Çünkü geçmişten bugüne kurumsal bir yapı oluşturduk. Milletvekilliği aday adaylığı süreci yaşandı o süreç biraz sert geçmiş olabilir. Bu aday adaylık sürecinin kırgınlıkları olabilir. Bu Milletvekilliği aday adaylığı sürecini en az zararlar geçiren şehir Sakarya’dır. Şuanda da görüyoruz, milletvekillerimiz, teşkilatımızın tüm kademeleri, milletvekilli adaylarımız ve belediye başkanlarımız birlik beraberlik içerisinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Biz en fazla milletvekilli çıkarmanın ve en fazla oy almanın derdindeyiz. Bir saha çalışmalarımızda bir oy fazla almak için çalışıyoruz. Biz bir oy’un hesabını yapıyoruz.

7-0 HEDEFİNE YAKINIZ

Genel seçimlerde 7-0 hedefi ile yola çıkıldı. AK Parti şuan da bu hedefin neresinde?

AK Parti 7-0 hedefine yakın duruyor. Seçimlere az bir süre kaldı. Son viraja girmiş durumdayız.  Kararsız seçmenlerinin oyunu alarak bu hedefe ulaşmak istiyoruz. Tabi hedeflerde küçük sapmalarda olabilir. AK Parti Sakarya’da sıfıra karşı sonuçlar aldı. Yerel seçimlerde 17-0 yaptık. 2002 yılında genel seçimlerde 6-0 yaptık. Biz yapılmamış bir şeyi konuşmuyor, yapılmış bir şeyi konuşuyoruz. Hedefimizde 7-0 diyoruz.

AK PARTİ İSTERSE YAPAR

Vatandaşlar sizleri nasıl karşılıyor?

Üç dönem milletvekili yaptım. Siyasetin getirdiği yıpranmalar olabilir. Halk tarafından tepkiler olabilir. Allaha hamd olsun saha çalışmalarımızda vatandaşlarımızdan hiç tepki almadım. Tepki almamak bizi bireysel olarak mutlu ediyor. Alnımızın akı ile bu şehirde gezebilmek bizim için en büyük kazançtır. İnsanlarımız saha çalışmalarımızda bizi bağırlarına basıyorlar. Halkımız şehirlerimize yapmış olduğumuz hizmetlerimizden dolayı teşekkür ediyorlar. 2002 yılında saha çalışmalarımız rozetleri ile saha bile çıkamazlardı. Siyasete çok büyük bir tepki vardı. Şimdi ise siyasete ve siyasetçiye bir güven var. Bunun en büyük öncüsü AK Parti’nin olduğunu düşünüyorum. Dedikleri şu, AK Parti isterse yapar. Bu da güzel bir algıdır. AK Parti iktidar olması algısı oluşmuş.

ASGARİ ÜCRET KANUNLA YÜKSELTİLMEZ

Muhalefet partilerinin “Mazot 1.5 TL, Asgari Ücret bin 500 TL olacak” gibi vaatleri ve emeklilere çift maaş ikramiye gibi sözleri gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkıyor mu?

Çalışmalarımızda emeklilerimizin talepleriyle karşılaşıyoruz.  Ama muhalefet partilerinin bu vaatlerini ciddiye almıyorlar. Biz 2002 yılında milletvekili seçildiğimizde bulunduğumuz yerden meclise taksi ile gittik. Emeklilerle karşılaşıyorduk. Emekliler o zaman maaşlarının alacakları mı diye düşünüyorlardı. Emeklilerimiz çok kuyruklarda bekledi. Şimdi ise emeklilerimiz maaşlarımızı ödenip ödenme konusunda hiçbir endişemiz kalmadı. Emeklilerimiz bugünleri yaşadıkları için AK Parti’den talepleri var. Ama kesinlikle emekliler muhalefet partilerin vaatlerine inanamıyorlar. Muhalefet partilerini bu vaatlerini yapamayacağını ve göstermelik söylediklerini emekliler de biliyor. Muhalefet partilerin bu söylemleri vatandaşlarımıza uçuk vaatler geliyor. Asgari ücret kanunla yükseltilmez. Veriyorum demekle verilmez. Asgari ücreti, ekonomiyi canlandırırsınız, yeni yatırım alanları ve hizmet alanları açarsınız ve daha da güçlü bir ekonomiye sahip olursunuz ve işçi talep edersiniz. İşçi bulamazsınız ve ücretler kendiliğinden yükselir. Türkiye’de artık güçlü ekonomiği sahip alana doğru gidiyor. AK Parti iktidara geldiğinde 1 tane OSB vardı. Şimdi ise 8 adet OSB var. Bu OSB’ler faaliyete girdikçe biz işçi bulamayacağız. Bu şekilde işçi bulamadıkça asgari ücretlerde de artış olacak.

MÜJDELER ÖNEMLİ

Başbakan Sakarya mitinginde müjdeler açıkladı, nasıl buluyorsunuz?

Başbakanımızın Sakarya için açıkladığı 1000 yataklı hastane sözü şehrimiz açısından çok önemli olmuştur. Şehrimiz adına önemli bir proje. Ayrıca demiryollarının yer altına alınması çalışması da çok önemli. İnşallah demiryollarının yer altına alınmasıyla Büyükşehir Belediyemiz burada güzel bir çalışma yapacak. Yine Sakarya Üniversitemize açılacak olan yeni fakültelerin de müjdesi verildi.

İKİ BAKAN NEDEN OLMASIN

Sakarya’nın iki bakanı olabilir mi?

Bizim bir bakanımız var.  Bakanımızı başarılı da buluyoruz. Mustafa İsen ve Ali İhsan Yavuz başta olmak üzere adaylarımız bakanlık yapabilecek kapasitedeler. Bir ilden iki bakan da olabilir. Ben özellikle Mustafa Bey’i kültür alanında çok ciddi donanıma sahip olması nedeniyle çok şanslı görüyorum. Bakan Ayşenur İslam’ın devam etmesini istiyoruz. Bu manada gönlümüzden geçen iki bakanımızın olmasıdır.

YEŞİL ALANLAR ÖNEMLİ

Ferizli’de bir proje açıkladınız. Bu proje ile ilgili detay alabilir miyiz?

Şehirlerimizde yeşil alanların geniş yer tutmasını istiyorum. Sakarya’da deprem sonrasında yeşil alanların genişletilmesi için adımlar atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu konuda önemli yatırımlar yapıyor. Fakat farklı bir kentsel yaşam tarzına geçmemiz lazım. Yüksek bina mantığını terk etmemiz lazım. Şehrimizde aldığımız kat sınırlaması ile şehir planını hem güzel inşa ediyoruz.  Hem de olası depremlere karşı tedbirler almış oluyoruz. Kat sınırlamasıyla şehrimizin estetiğine katkı sağlıyoruz. Fakat topluca bir alan oluşturamadık. Bin veya 2 bin konutluk bir mini şehir inşa edemedik.  Ferizli Belediye Başkanımız ile projeler hakkında görüştük. Ve Ferizli belediye başkanımız bu projeyi sahiplendi. İş yerlerinde şehir merkezlerinde yüksek binalar inşa edilsin. Ama insanların yaşacağı yerlerde iki katı geçmeyen bahçeli, geniş sokakların, çocukların rahat oynayabildiği alanların olması lazım. Bunu bir milletvekilli olarak kuramadığım için içimde bir uhde kalmıştı. Bunu da kurmanın çabası içerisindeyiz. İnşallah Sakarya şehri olarak bu projeyi hayata geçiririz. Bizim projede hiçbir menfaatimiz yok. Bu projemiz olursa diğer ilçelerimizde yaygınlaştırmak istiyoruz. Ferizli’de Bahçelişehir projemizi hayata geçirebilirsek Türkiye’ye örnek olacaktır.

 

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK

Başkanlık Sistemi ve Anayasa’nın değişimi bu ülke için olmazsa olmaz mı?

Anayasanın değişimi bu ülke için olmazsa olmaz. 1982 sayısını bile gördüğüm zaman darbeyi hatırlıyorum. Bu anayasayı değiştirmemiz lazım. AK Parti güçlü iktidar döneminde Türkiye’yi değiştirdi. Parlamenter sistemde böyle güçlü iktidarların çıkacağı garantisi yoktur. Her dönem koalisyonlar dönemi geliyor gibi bir hava oluşuyor. İtalya çöküşe geçmiş. Tek sebebi ise koalisyonlardır. Hükümet kurulamıyor. Hükümet kuruyor ama çalışamıyor. Biz de zaman zaman bunun acısını yaşadık. 2002 yılından önceki koalisyon hükümetinin bu memlekete yaptığı kötülükleri biliyoruz. Koalisyonların karşısında net çözüm olarak Başkanlık Sistemi duruyor. Başkanlık Sistemine geçtiğinizde güçlü bir meclis de kurmamız lazım. Başkanlık Sisteminde güçlü bir meclis de bulunacak.

MEMLEKETİ ATEŞE ATIYORLAR

Çözüm Süreci ve Paralel Yapı ile mücadele konusunda görüşleriniz nelerdir?

Çözüm Süreci bu memleketin birliği, devletin selameti açısından olmazsa olmazıdır. Ve bunu biz buraya elimizi değil gövdemizi koyduğumuzu söyledik. Buna karşı çıkanlar asıl bu işi memleketi en az bizim kadar sevdiğini düşündüğümüz Cumhuriyet Halk Partisi ve MHP’dir. Onlarda barış sürecine destek verseler çözüm süreci çok daha erken bir şekilde başarıya ulaşır. Ama karşı çıktıkları için siyaset uğruna memleketi ateşe atıyorlar. Bu sürece karşı geliyorlar. Bu süreç ülkemizin çimentosudur. Muhalefet partileri resmen bu konuda bize iftira atıyorlar. Bunun üzerinden memleketin selameti üzerinden politika yapmaya çalışıyorlar. Niye bunu yapıyorlar? 3-5 oy fazla almak için. Sorduğumuz zaman bir kısım ulusalcı diğer kesim milletçi. Memleketi tehlikeye atmaya çalışıyorlar. Çözüm sürecinin arkasındayız. Bu bir kardeşlik projesidir. Memleketin selameti adına, geleceği adına önemsiyoruz.

Bir cemaat hareketi sivil hareket, sivil hayatta kalmalı. Ama baktık ki bunu bir sivil hareket olmanın çok ötesindeymiş. Devleti ele geçirme hareketiymiş. Bu bir cemaat hareketi değilmiş. Uluslararası bir operasyonmuş. Devleti artık ele geçirmeye kadar varan hükümeti yıkmaya kadar varan paralel oluşumları tehlikeli gördük. Vatandaşımız da tehlikeli gördü. Devlette böyle bir yapılanmaya yer yok. Olmaması da gerekir. Bunlar sivil ve cemaatlikten çıkmıştır. Ben bütün cemaatlere bütün sivil oluşumlara derneklere vakıflara lütfen sivil hayatta kalın diyorum. Sonsuz bir sivil hayat var karşılarında. Hiçbir demokratik devlet böyle bir yapılanmaya izin vermez.

PARA KAZANMAK İÇİN İŞE GİRMEM

Ayhan Sefer Üstün bundan sonra ne yapacak?

Geleceği sadece Allah bilir. Ama Ayhan Sefer Üstün 2002 yılından önce dernek, vakıf faaliyetleriyle, siyasi parti faaliyetleriyle toplumun hizmetindeydi. Geçimini sağlamak için bir de avukatlık yapıyordu. Siyasete girdikten sonra avukatlık ofisimi de tamamen tasfiye ettim. Sadece maaşımla yaşadım. Çocuklarıma da bunu tembih ettim, biz sadece bu maaşla geçineceğiz diye.  Ona göre yaşayın dedim. Onlar da sağ olsunlar beni üzmediler. Ona göre yaşadılar. Ve bu bana büyük bir özgürlük sağladı. Yanlış yapana yanlış yapıyorsun diyebilme imkânı getirdi bana. Bu saatten sonra para kazanmak için bir işe girmem. Sadece kamunun hizmetinde olmak adına iş yaparım.

 

 

Yorumlar (0)
banner35
7
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19