TEKNOLOJİ HABERLERİ Bu haber 1421 kez okundu
9 Aralık 2019, Pazartesi - 00.59

Plastiğe yürümeyi öğrettiler!

Finlandiya'nın Tampere Üniversitesi'nde yapılan ve 'Pavlov'un köpeği'nden ilham alınan bir deneyde bilim insanları ışığı kullanarak plastiği hareket ettirmeyi başardı.

Plastiğe yürümeyi öğrettiler!

Bböylece ilk defa cansız bir nesneye bilgisayar yardımı olmadan hareket ettirilmiş oldu.

Rus bilim insanı İvan Pavlov’un köpekler, yiyecek ve zil sesiyle yaptığı koşulsuz şartlanma deneyinden yola çıkılarak yapılan deneyde bilim insanları bir plastik parçasına 'yürümeyi' öğretmeyi başardı. Ancak Pavlov’un deneyindeki yemek yerine burada plastiği hareket ettirmek için ışık kullanıldı. Journal Matter'da yayımlanan araştırmaya göre Finlandiya'daki Tampere Üniversitesi'nden bilim insanları bilgisayar programı kullanmadan ilk defa cansız bir nesneye hareket etmeyi öğretilebildiğini söyledi.

BİR BAHÇE SALYANGOZUYLA AYNI HIZDA HAREKET EDEBİLDİ
Yapılan deneyde gelişmiş polimer (plastik) saniyede yaklaşık 1 mm mesafe kat ederek bir bahçe salyangozuyla aynı hızda hareket edebildi. Aalto Üniversitesi'nin kıdemli araştırmacısı Arri Priimägi maddelerin hareket etmesi için hafızasının olması gerektiğini belirterek, "Madde ısıya maruz kaldığında, normalde sıvı kristal polimer üzerinde olan boya maddenin içine nüfuz ediyor, bu da hafızayı oluşturuyor" dedi. Priimägi, "Farklı boyalar farklı ışık dalgalarına tepki veriyor, dolayısıyla maddenin vereceği ilk tepki üzerindeki boya tarafından kontrol ediliyor" diye devam etti.

77ş

AMACIMIZ ROBOTLARIN NESNELERE NAZİK DOKUNABİLMESİ
Profesör Olli Ikkala da şu ifadeleri kullandı: "Bildiğimiz türden mekanik bir robota çilek verirseniz ezer. Bu yüzden amacımız robotların nesnelere nazik biçimde dokunması. Aynı zamanda geleneksel robotların güç kablosu ya da büyük ve ağır bir pili olması gerekiyor. Yumuşak robotik çalışmaları ise (canlı organizmalarda bulunanlara benzeyen yüksek derecede uyumlu malzemelerden robotların yapılmasıyla uğraşan belirli bir robotik alt alanı) bu robotları dış kontrolle denetim altında tutmayı amaçlıyor. Mesela ışıkla."

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...