ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 1705 kez okundu
30 Ağustos 2013, Cuma - 11.59

ORTAK AKLIN ADAYI OLURUM

İsmi MHP’nin muhtemel Adapazarı Belediye başkan adayları arasında geçen Zafer Adalet, “Birlikte siyaset yaptığım arkadaşlarla ve şehir eşrafını oluşturan insanlarla istişarelerim sürüyor. Tabanları bütünleştirip ortak aklı ortaya koyabilirsek aday olabili

ORTAK AKLIN ADAYI OLURUM

MHP’den Adapazarı Belediye başkan adaylığı için teklifi aldığınız doğru mu? Bu teklif sizi şaşırttı mı?
Evet, böyle bir talep var ama henüz olgunlaşmış ve resmiyet kazanmış değil. Ben nihayetinde MHP kadrolarında görev yapan bir insan olmadığım için öncelikle bu güne kadar birlikte siyaset yaptığım arkadaşların fikrini almak istiyorum. Şu an istişarelerim devam ediyor, herkesle birebir görüşüyorum. Tüm mahalle ve köylerde geçmişte birlikte siyaset yaptığım arkadaşlarımla görüşmeler yapıyorum. Daha önce bu şehre hizmet etmiş; parlamenterlik, belediye başkanlığı, meclis üyeliği, il başkanlığı yapmış arkadaşlarımla görüşmeler yapıyorum. Bu temaslar neticesinde birlikte siyaset yaptığımız arkadaşlarımızla MHP tabanını bir havuzda toplayabilirsek ve de bu heyecan ve birlikteliği reye dönüştürebileceğimize inanırsak birtakım kararlar alabiliriz. Ben belediye başkan adaylığına sosyal sorumluluk projesi gibi bakıyorum. Hem partilerin bütünleşmesi, hem de Adapazarı’na hizmet noktasında sorumluluk almaktan kaçınmam. Geçmişteki siyasi birikimlerimi ortaya koyarak Adapazarı’nı yönetmeye talip olabilirim ama şu an için netleşmiş bir şey yok. Ayrıca MHP’den 2009 yılında da milletvekili adaylığı için teklif almıştım ama o dönem kabul etmemiştim. O yüzden bu teklif beni şaşırttı diyemem.
BEN DAHA İYİ YÖNETİRİM
Mevcut Adapazarı Belediyesi yönetimini nasıl buluyorsunuz? Sizce Süleyman Dişli başarılı mı?
Ben siyasi hayatım boyunca kişisel eleştiriler yapmadım. Kişileri eleştirmenin kimseye bir faydası olmaz. Adapazarı Belediyesi’nde bu güne kadar belediye başkanlığı yapmış herkesin bu şehre hizmeti vardır, hepsine de teşekkür ederim. Ama siyaset de bir iddia işidir. Belediye başkanı olmam halinde Adapazarı’nı daha iyi yöneteceğime olan inancımı da açıkça ifade etmekte bir sakınca görmüyorum.
YENİKENT BÖLGESİ ÖTEKİLEŞTİRİLDİ
Adapazarı ilçesinde şu an için gördüğünüz problemler, eksikler neler?
Adapazarı makûs talihini yenememiş bir kent. Özellikle depremle birlikte 5 kat imarın 2 kata düşmesiyle dikey olarak değil yatay olarak gelişen bir şehir olduk. Adapazarı’nda bir arsa stoku da olmadığı için komşu ilçeler daha da büyüdü ve gelişti. Baktığımızda Adapazarı’nın tek büyüme noktası Karaman, Camili ve Korucuk bölgesi… O zaman Adapazarı’nı bu eksen üzerine oturtup gelişmeyi bu yönde sağlamak lazımdı. Ama bu bölge adeta ötekileştirildi! Oradaki insanların mutlu yaşamalarını sağlamak için hiçbir şey yapılmadı. Adapazarı’yla ilgili önemli projelerim var benim. Aday olmam halinde hepsini paylaşacağım. Zaten Adapazarlılar bizi de yakından tanıyor, kendimizi kabul ettirmemiz ve derdimizi anlatmamız çok zor olmayacaktır.
UZUNÇARŞI RESTORASYONU ŞART
Adaylığınız kesinleşmesiyle birçok proje açıklayacaksınız muhakkak ama içinde yaşadığınız için en azından Uzunçarşı’yla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Sadece Uzunçarşı olarak bakmamalıyız. Aynalıkavak, Ayakkabıcılar Çarşısı; yani Orhan Camii ila Ağa ve Tozlu camileri arasında kalan tüm alan sit alanı. Çarşının şu anki halini beğenmek mümkün değil elbette. Bence buraya tek elden bir proje çizilmeli, belediyeler bu işe öncülük etmeli, yurt dışından uzun vadeli, düşük faizli ve devlet garantili bir kredi temin edilmeli. Daha sonra bu durum esnafa da yansıtılabilir ve oturup bir anlaşma zemini aranabilir. Ayrıca çarşının üstünün kapalı olarak kalmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Doğru bir projeyle bu noktada bir iyileştirme ve restorasyon çalışmasının mutlaka yapılması gerektiğine inanıyorum.
ARKADAŞLARIN RIZASINI İSTEYECEĞİZ
Siyasi hayatınız boyunca kulvar değiştirmediniz. Hep aynı çizgide gittiniz. Şimdi parti değiştirmek zor olmayacak mı?
Biz aile olarak Adalet Partisi kökeninden geliyoruz. Benim çocukluk, gençlik ve üniversite dönemlerim de aynı siyasi çizgide seyretti. Türkiye’de yaşanan ihtilallerle birlikti siyasi partilerin var olması ve demokrasi mücadelesine inandığımız için safımızı terk etmedik. DYP’de ilk siyasete başladığımda şöyle bir ifade kullanmıştım: “Doğru Yol Partisi’nin ilk sahibi biziz, son sahibi de biz olacağız…” Tabii ondan dolayı hiç kulvar değiştirmeden bu güne kadar geldik. Bu gün de dava arkadaşlarımızla, birlikte siyaset yaptığımız arkadaşlarımızla ve tabanımızla istişare ederek bir karar verecek, bir nevi onların rızasını isteyeceğiz.
ONLAR SİYASETİ BİLİNÇLİ YAPTILAR
Köklü bir geleneği olan Demokrat Parti tabanından AK Parti’ye çok fazla kayma olmadı. Belki oy anlamında olmuştur ama siyaset yapma anlamında AK Parti tercih edilmedi. Neden?
Demokrat Parti bu günkü konumunu hiç mi hiç hak etmiyor aslında. Sakarya özelinde baktığımızda, bu partide mücadele eden arkadaşlarımız hakikaten bu şehre çok hizmet etmiş, emeği geçmiş ve her anlamda değerli arkadaşlar. Onlar bir şekilde atıl bir vaziyette bir kenarda duruyor. Ben siyaset yaptığım dönemlerde de parti içi demokrasiyi ön planda tutmuş bir insandım. Ama maalesef Türkiye’de parti içi demokrasi olmadığından dolayı halk kendi temsilcilerini seçemiyor. Genelde partilerde bu durumun sancıları yaşanıyor. Demokrat Parti ve Anavatan kökenli arkadaşlar gerçekten siyaseti bilinçli olarak yapan insanlardı. Bu arkadaşlarımızın çoğunluğu kendi siyasi misyonları doğrultusunda devam etmeyi tercih etti. Biz bu arkadaşların tamamıyla temas halindeyiz. Birlikte neler yapabileceğimizi istişare ediyoruz.
EŞRAFI İŞİN İÇİNE DÂHİL ETMELİYİZ
Adapazarı’nın giderek yabancılaştığını ve şehir eşrafının yönetimden uzaklaştığını düşünüyor musunuz?
Evet, düşünüyorum. Örneğin benim yıllardır esnaflık yaptığım Uzunçarşı’ya girdiğinizde ve en baştan sona doğru gittiğinizde hep Adapazarı eşrafını görürdünüz. Şimdi bakıyorsunuz müthiş bir dönüşüm oldu. Geçmişte Adapazarı’na hizmet etmiş insanları, aileleri bugün ortalarda görmek pek mümkün değil. Özlemimiz Adapazarı’nı idare etme noktasında tekrar bu insanları işin içine dâhil etmek ve şehrimizi layık olduğu o eski güzel günlerine döndürmektir.
BELEDİYE MECLİSİNDE LİYAKATLİ İNSANLAR OLMALI
Siyasi parti değiştirip belediye başkanı olan insanların en büyük sıkıntısı belediye meclisi listeleri oluşturulurken yaşanıyor. Şayet aday olursanız belediye meclis listesine müdahil olacak mısınız yoksa listenin oluşumunu tamamen parti yönetimine mi bırakacaksınız?
Ben hayatım boyunca parti disiplinine uyulmasını savunmuşumdur. Şayet bir parti şemsiyesi altındaysanız o partinin kural ve kaidelerine uyacaksınız. Adaylığım halinde parti teşkilatının ve o teşkilata bağlı insanların ön plana çıkması gerektiğinin doğru olduğunu düşünürüm. Tabii bu yapılırken ortak akıl ve istişare mekanizmalarının çalıştırılmasının gereğine de inanırım. Belediye meclisinin Adapazarı’nı idare edebilecek ve liyakatli insanlardan oluşmasını isterim. Sadece bir parti için değil, tüm siyasi partilerin belediye meclis listelerini oluştururken daha dikkatli ve özenli olmaları gerektiğini düşünüyorum.
BAŞBAKAN’DAN GÜÇ ALACAKLAR
AK Parti’nin çok güçlü bir lideri var. Hatta denilen o ki, AK Parti karşısında aday olan isimler belediye başkanlarından ziyade Tayyip Erdoğan ismiyle mücadele veriyor. Bu hayli güç bir yarış değil mi?
Ülkemizde siyasi partiler kurumsallaşamadığı için bütün partiler lider partisi konumunda. Yerel seçimlerde de mevcut belediyelerin Sayın Başbakan’dan güç alacakları bir gerçek. Ancak nihayetinde vatandaşlarımızın kendilerini yönetecek insanları seçerken daha hassas olacaklarına inanıyorum.
HENÜZ VAKİT VAR
Adaylık konusundaki kararınızı ne zaman vereceksiniz?
Bu noktada çok acelece etmiyorum. Bizim insanımız kendisine değer verilmesinden hoşlanır. O yüzden tüm arkadaşlarımı tek tek arıyorum ve fikirlerini alıyorum. Fikirlerini aldığım insanlardan da kendi çevreleriyle bir istişare daha yapmalarını istiyorum. Tüm bu görüşmelerin neticesine göre bir değerlendirme yapacağız. Siyaset kolay bir iş değildir, hizmet etme sanatıdır. Seçim süreci içerisinde çalışmaları bir ivmeyle yukarı çekmek ve insanları çok fazla yormamak lazım. Bizim yeterli tecrübemiz var, o yüzden herhangi bir sıkıntımız yok.
ZAFER ADALET KİMDİR?
1954 Adapazarı doğumlu. İlk ve ortaokulu Adapazarı’nda, liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra 1975 yılında inşaat mühendisliğinden mezun oldu. Evli ve 2 çocuk babası. 1983 yılında Doğru Yol Partisi’nde siyaset yapmaya başladı. Partide 5 dönem merkez ilçe başkanlığı ve il başkanlığı yaptı. Daha önce de Adapazarı Belediye başkan adayı ve milletvekili adayı oldu. 1975 yılından beri kendi mesleği olan inşaat mühendisliğini icra ediyor.

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...