YAŞAM HABERLERİ Bu haber 5349 kez okundu
25 Eylül 2020, Cuma - 13.26

Orhan Camii açıldı

Adapazarı Orhan Camii aylar sonra bugün yeniden ibadete açıldı. Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı. 

Orhan Camii açıldı


Adapazarı ilçesinde 1323'te inşa edilen ve aslına uygun yenilenen Orhan Gazi Camisi'nde düzenlenen törene katılan Ali Erbaş, burada yaptığı konuşmada, sadaka sahibi kimselerin ölse de amel defterinin açık kalacağını anlattı. 

 

Erbaş, Orhan Gazi'nin amel defterine meleklerin sevap yazdığını dile getirerek, "Neden? İşte bıraktığı bu eser sayesinde. İşte alacağımız ibret budur. Rabb'im hayırlara vesile eylesin. Nice çocukların, nice gençlerin bu camiyi mektep olarak kullanarak yetişmeyi nasip eylesin." diye konuştu. 

Konuşmanın ardından şehir protokolü ile açılış kurdelesini kesen Erbaş, onarımdan sonra camide kılınan ilk cuma namazında verdiği hutbede, Hazreti Muhammed'e gelen ilk vahiylerde okuma ve yazmanın anlatıldığını anımsattı. 

İslam'a göre, imanın ahlaktan, ibadetin edepten ve bilginin hikmetten ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Erbaş, "Cami, hayatın merkezi ve şehrin kalbi olduğu gibi, aynı zamanda ilim ve hidayet yuvasıdır. Alemlerin Rabb'ine kulluğumuzu arz ettiğimiz camilerimiz, aynı kubbe altında bizleri vahdet bilincine, birlik ve kardeşlik ruhuna eriştirir. Minareler tevhide, ezanlar ibadete davet ederek imanımızı ve umudumuzu pekiştirir." ifadesini kullandı. 

1/3
Orhan Camii açıldı
Orhan Camii açıldı
2/3
Orhan Camii açıldı
Orhan Camii açıldı
3/3
Orhan Camii açıldı
Orhan Camii açıldı

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...