EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 335 kez okundu
3 Ocak 2014, Cuma - 09.24

ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

MARKA ile TÜBİTAK arasında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında “Tüm Devre Tasarım ve Eğitim Laboratuarı Projesinin” mutabakat zaptı imzalandı.

ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında “Tüm Devre Tasarım ve Eğitim Laboratuarı Projesinin” mutabakat zaptı imzalandı.
İMZA TÖRENİ
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde mutabakat zaptını Doğu Marmara Kalkınma Ajansı adına MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut ve TUBİTAK Başkan yardımcısı Dr. Hasan Palaz imzaladı.
ÖNEMLİ PROJE
Projede Doğu Marmara Kalkınma Ajansı sorumluluk alanına giren illerden bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Japonya’da bulunan Tokyo Üniversitesi (The University of Tokyo / VLSI Design and Education Center) ve birçok özel sektör firması iştirakçi olarak yer almaktadır. MARKA tarafından desteklenecek proje ile Türkiye’de sadece TÜBİTAK’ta bulunan tüm devre üretim tesisi olan Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuarı’nın TÜBİTAK dışına kullanımına açılmasıyla Doğu Marmara bölgesindeki üniversitelerin ve firmaların tüm devre tasarım ve eğitim desteği alacağı bir merkezin kurulması amaçlanıyor. Söz konusu projenin 2023 milli hedefleri doğrultusunda bölgesel kümelenmelere (Bilişim Vadisi v.b.) hizmet etmesi ayrıca milli otomobil, helikopter, uçak, uydu vb. stratejik projelerde yüksek oranda yerlilik hedefine ulaşılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...