EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 616 kez okundu
6 Nisan 2015, Pazartesi - 12.01

ON BİNLERCE ÇİFTÇİ EĞİTİM GÖRDÜ

TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla yaptıkları işbirliğiyle 2013-2014 yıllarında düzenledikleri kadın çiftçi, genç çiftçi, güvenli traktör gibi eğitimlere çiftçilerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

ON BİNLERCE ÇİFTÇİ EĞİTİM GÖRDÜ

Bayraktar, “bu yıl eğitimlere tüm hızıyla devam edeceğiz. 81 ilde eğitim vermeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimizin eğitimlerini her şeyin üzerinde tutuyoruz. Eğitim, tarımda verimliliği artıran en başta gelen unsur” dedi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımsal eğitim çalışmalarının, teknik elemanların eğitimi ve çiftçilere yönelik tarımsal mesleki eğitim olarak iki boyutu bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, her iki eğitimin de hedef kitle olan çiftçilerde davranış değişiklikleri oluşturarak onlara pratik beceriler kazandırmayı amaçladığına dikkati çekti.
TARIMSAL ÜRETİM
Ziraat Odalarının, Avrupa Birliği standartlarında örnek işletme oluşturulmasına, tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılmasına, işletmelerin kapasitelerinin, insan kaynaklarının ve istihdamın, girişimciliğe yönelik yaklaşımların, tarımsal üretim tekniklerinin, yerel ürünlerin pazarlanmasının geliştirilmesine önem verdiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
TEKNİK ELEMANLAR
“Gelir getirici faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, ürünlerin kalitesinin artırılması, çevre dostu uygulamaların ve teknolojilerin tanıtılması gibi yararlar sağlanarak çiftçilerimizin ekonomik aktiviteleri ve yaşam kalitelerinin artırılmasında eğitim çalışmalarının öneminin idraki içindeyiz. Çiftçilerimizin eğitimlerini her şeyin üzerinde tutuyoruz. Eğitim, tarımda verimliliği artıran en başta gelen unsur. Bundan dolayı, Ziraat Odalarımızdaki teknik elemanların eğitimini de çok önemsiyoruz”
ODALAR ARACILIĞIYLA
“Türkiye Ziraat Odaları Birliği, bu amaçla Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gibi kurumlarla işbirliği yapmaktadır. Çiftçilerimizin özellikle de kırsal kesimde çalışan kadınlarımızın sorunlarına sahip çıkmak ve kadın çiftçilerimizin örgütlenmelerini sağlayabilmek amacıyla, tüm Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren odalarımız aracılığıyla, tarımın değişik konularında eğitimler vermekteyiz.”

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...