DÜNYA HABERLERİ Bu haber 31529 kez okundu
16 Mart 2013, Cumartesi - 10.43

NEVRUZ ATEŞİ HENDEK’TE YAKILACAK

Türk Dünyası, Hendek Belediyesi’nin davetlisi olarak Uluslararası Nevruz Şenliği’nde ilçede buluşacak. Hendek’te ateş yakılacak, demir dövülecek.

 NEVRUZ ATEŞİ HENDEK’TE YAKILACAK

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Türk dünyasının ve tüm Sakaryalılar’ın Hendek’te düzenlenecek Uluslar arası Nevruz Şenliği’nde ilçede buluşacağını söyledi. Bayraktepe Tesisleri’nde gerçekleşecek şenliğe Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Altay, Başkurdistan, Gagavuz Yeri, Hakas, Saha-Yakut, Tataristan, Tıva, Kırım (Ukrayna), Irak Kerkük Türkmenleri ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden kutlamalara katılacak 250’ye yakın sanatçı, geleneksel kıyafetleri, muhteşem performanslarıyla izleyenleri bir kez daha büyüleyecek.
DAVET
Hendek Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Ali İnci 2009 yılında, UNESCO nezdinde “Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi”ne dahil edilen 19 Mart’ta düzenlenecek şenliğe tüm Sakaryalılar’ı davet ederek, “Nevruz, Birleşmiş Milletler tarafından resmen tanınmaktadır. BM Genel Kurulu’nun 2 Aralık 2009 tarihli oturumunda 21 Mart tarihi “Uluslararası Nevruz Günü” olarak ilan edilmiştir. Genel Kurul bu kararında Nevruz kutlayan ülkeleri, başta UNESCO olmak üzere diğer hükümetlerarası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını Nevruz’un tanıtılması ve kutlanması konusunda işbirliği yapmaya davet etmektedir. Bizde tüm Sakaryalılar’ı 19 Mart’ta Hendek’e bekliyoruz” dedi.
17-30 Mart
2013 yılı Nevruz kutlamaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği başta olmak üzere bir çok belediye ve üniversitenin ortaklığında gerçekleştirilecek. 17 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da yakılacak Nevruz ateşi ile başlayacak kutlamalar Hendek, Eskişehir, Ankara, Manisa, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Amasya, Denizli, Develi, Balıkesir, Talas, Karaman, Kahramanmaraş ve Nevşehir’de gerçekleştirilecek şölenlerle devam edecek.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...