YAŞAM HABERLERİ Bu haber 442 kez okundu
15 Kasım 2013, Cuma - 10.36

‘MÜSLÜMANLAR’A UYANIŞ GEREKLİ’

Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, “Fazlurrahman, ‘Müslümanlar derin bir uyku içerisinde, fikri olarak tamamen donuklaşmış. Uyandırabilmek için şok etkisine ihtiyaç var’ der” ifadelerini kullandı.

‘MÜSLÜMANLAR’A UYANIŞ GEREKLİ’

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı faaliyetleri kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç’in katıldığı ‘İslam Modernizm ve Gelenek–Fazlurrahman Tecrübesi’ konulu konferans, AKM’de gerçekleştirildi.
MODERNİZM BİZDEKİ İMAJI
Modernizmin toplumdaki imajından bahsederek konuşmasına başlayan Prof.Dr. Alparslan Açıkgenç, “Fazlurrahman’ın modernizm yönü en çok tartışılan yönüdür. Fazlurrahman’a modernist dedikleri zaman çok farklı bir şey anlamamız gerekiyor” diye konuştu. Günümüz meselelerinde İslamiyet ve Modernizm algısı, toplumun tutumları ve bu alanda olması gereken değişimlerden bahseden Açıkgenç, Fazlurrahman’ın düşüncelerini de açıklayarak,“Bugün Müslümanlar öyle bir durumdaki, bir çözüm üretmemiz gerekmektedir. Fazlurrahman, ‘Bazı şeyleri ifrata kaçacak şekilde söylüyorum ki bu sizde şok etkisi yapsın ve uyanın. Müslümanlar derin bir uyku içerisinde, fikri olarak tamamen donuklaşmış. Uyandırabilmek için şok etkisine ihtiyaç var’ der. Bu sebeple bir uyanışın gerçekleşmesi gerekli. Müslümanların bunu çözmesi için düzenli bir âlemin tasavvuruna ve inşasına gitmesi lazım. Fazlurrahman’ın ifade etmeye çalıştığı buydu” dedi.
Program sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...