İNSANIN KENDİNE YOLCULUĞU

2 Şubat 2020, Pazar - 12.54

MUHAMMED KORKMAZ

Kelimelerin etkisi bir rüzgar gibidir duyguları savurur. İnsan kalbine yolculuk yapmaya başlar. Bu yolculuk ile insan hep bir var olma çabası içine girer. Bu varoluş zıtlıklarla vücut bulur. İnsan kendi ile savaşmaya başlar. Yazar Jose Saramago "Bilinmeyen Adanın Öyküsü" adlı kitabında diyor ki: "Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu bilemezsin". İnsanda kim olduğunu keşfetmesi, bu savaşı kazanması için kendinden dışarı çıkması ve kendisini keşfetmesi gerekir.
 Evrende her şey zıtlıkların çatışmasıyla kurulmuştur. Hep düşünürüm gece olmasaydı gündüzün aydınlığını göremezdik diye. Bir şeyi var eden şey onun zıttı olmasıdır. İyiyi bilmek için kötünün de var olması gerekiyor. bir varlığın etkisi zıttının varlığı ile ortaya çıkar. evrende bu zıt varlıkların birbirini belirlemesi ile kurulmuştur.
Herman Hesse’nin “Narziss ve Goldmund romanında Narziss Yunan mitolojisindeki Narcisus gibi çevresinden ilgi gören kendini beğenmiş bir tiptir. Goldmund tam tersi sezgi ve tutkunun etkisiyle sade bir yaşam sürmektedir. Yazar kitapta bu farklı  karakterli iki insanı dost kılar iki zıt kutubu aynı bedende buluşturur. Demek ki dostluk iki kişinin birbirini dengelemesidir. Birinin açığını diğeri kapatmasıdır. İnsanın bu hayattaki kendini arama yolculuğunda, kimlik bunalımında ya da zorluklar karşısında ona da doğru yolu gösterecek kişi dostudur. Bu yolculukta iyi dostlar ile de karşılaşacağımız gibi iyi maskesi takmış kötü insanlarla da karşılaşabiliriz. Kötü ve iyi olan şeyler bir birini ayırt ettirecektir. 
Hayat bir denize benzer, belki en derine batacağız suyun yüzeyinde sadece parmak ucumuz kalsa bile yükseğe çıkacağımıza dair umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Çünkü kazananlar en yükseğe çıkanlar değil en dibe batanlardır.İnsan en dibe batsa bile umudunu kaybetmeyip mücadeleyi bırakmayıp tekrar suyun yüzeyine çıkmasını bilendir. En dibe batacağız ki en yükseğe çıkmamızın bir anlamı olsun.
Aslında başarıya hangi pencereden baktığımız önemlidir. En büyük başarı verdiğimiz mücadelede kararlı olmaktır. Yolumuzdan hiçbir zorluğa rağmen geri dönmemektir. Ama insanlar senin ne kadar çaba harcadığına bakmaz sonuca bakarlar. Belki de dünyadaki her şeye gönülden baktığımız zaman gerçek başarıya ulaşacağız. İnsanın kendi ile olan mücadelesinde başarıya ulaşması için kendisinden dışarı çıkıp evren ile bütünleşmesi gerekir.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...