DÜNYA HABERLERİ Bu haber 1937 kez okundu
29 Mayıs 2011, Pazar - 00.19

Mucit öğrenciler Türkiye 3'üncüsü

Cevat Ayhan Fen Lisesi öğrencileri yüzlerce proje arasından seçilerek Tübitak Marmara bölgesi proje yarışması finalinde birinci oldu

Mucit öğrenciler Türkiye 3'üncüsü

Yüzlerce proje arasından seçilerek Tübitak Marmara bölgesi proje yarışması finalinde birinci olan Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi öğrencilerinin biyoloji alanındaki projeleri,Ankara Altınpark fuar ve sergi alanında 6 gün süren sergide ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmesinin yanında jüri tarafından da Türkiye’nin en iyi üçüncü projesi seçildi.

Türkiye çapında 864 projenin katıldığı katıldığı yarışmalarda Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencileri Ayşenur Kozlu ve Rabia Dilara Maden’in öğretmenleri Sevilay Kocabaş danışmanlığında gerçekleştirdikleri “Kompakt Floresanlı lambaların (tasarruflu ampüllerin) ortama yaydıkları radyasyonun ve canlılar üzerine etkilerinin araştırılması” projesi Türkiye finalinde hem İlimizi hem de Marmara Bölgesini temsil etti.

Projeyi gerçekleştiren öğrenciler, öğretmenleri Sevilay Kocabaş ve Okul Müdürleri Yunus Birincioğlu ile birlikte Adapazarı Kaymakamı Akın Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı’yı ayrı ayrı ziyaret ettiler. Adapazarı Kaymakamı Akın Yılmaz makamında kabul ettiği öğrencileri ve öğretmenlerini başarılarından dolayı tebrik etti.

Okul Müdürü Yunus Birincioğlu projeleri ile Türkiye üçüncüsü olan öğrencilerin aldıkları çeşitli ödüllerin yanı sıra üniversiteye girişte bu dereceleri sebebiyle ek puan alacaklarını ayrıca Tübitak bursuna da hak kazandıklarını söyleyerek, önümüzdeki yıllarda daha çok sayıda proje ile bu tür yarışmalara iştirak edeceklerini belirtti.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...