YAŞAM HABERLERİ Bu haber 1177 kez okundu
3 Aralık 2019, Salı - 01.32

Mor ekmeğe ilgi artıyor

Türkiye'de ilk kez Malatya'da üretilen mor ekmeğe ilgi artıyor.

Mor ekmeğe ilgi artıyor

Japonya'da zorunlu olarak tüketilen ve Türkiye'de İstanbul Üniversitesi, Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin 12 yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen mor ekmek, Türkiye'de ilk kez Malatya'da bir ekmek fırınında üretilmeye başlandı.

Yaklaşık 3 ay önce üretilmeye başlanan mor ekmeğin faydalarını duyan Malatyalıların ilgisi her geçen gün artarken, unlu mamulleri firması mor ekmeğin yanı sıra birçok üründe de antosiyanin maddesini kullanmaya başladı

LİMON SIKINCA KIRMIZIYA DÖNÜYOR
Mor meyve ve sebzelerin renk pigmentlerinden alınan antosiyanin maddesinin hamura katılımı ile ortaya çıkan mor ekmeğin faydalarını anlatan Gıda Mühendisi Onur Palut, tüketicilere merdiven altı üretimler konusunda da önemli uyarılarda da bulundu. Mor ekmeğin sahtelerinden de kaçınılması gerektiğini ifade eden Palut, "İster istemez bu konuda önümüzde sahte mor ekmekler çıkacaktır. Bunu anlamanın en kolay yolu, mor ekmeğe sıkılacak limon ile belli oluyor. Limon sıkılınca mor ekmeğimizin kırmızıya dönmesi ile ürünün gerçek olduğunu anlayabiliriz" dedi.

1/4
Mor ekmeğe ilgi artıyor
Mor ekmeğe ilgi artıyor

"BİR DİLİM İHTİYACIMIZI FAZLASIYLA KARŞILAYACAKTIR"
Her insanın sağlıklı sürebilmesi için günde 2,5 mg antosiyanın kanında dolaşması gerektiğini dile getiren Palut, "Mor ekmekte 100 gramda 20 mg antosiyan bulunmaktadır, bu nedenle bir dilim mor ekmek yemek bizim ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

Mor ekmeğin, normal yani beyaz ekmek ile arasındaki farkı da anlatan Palut, tat olarak herhangi bir fark olmadığını fakat faydalarının saymakla bitmeyeceğini vurguladı.

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR
Malatya'da mor ekmek üretimi yapan firmanın çalışanı Abdulvahap Çatkın da mor ekmeği tam buğday unundan ürettiklerini belirterek, katkı maddesi kullanmadan mor ekmeği hazırladıklarını söyledi. Bunun tamamen bir ilaç olmadığının altını çizen Çatkın, mor ekmeğinin diyabet, tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiğinin bilindiğini söyledi.
Mor ekmek tüketen vatandaşlar ise sadece renginin farklı olduğu belirterek, sağlıklı beslenme adına mor ekmeği her gün aldıklarını ifade ettiler.

2/4
Mor ekmeğe ilgi artıyor
Mor ekmeğe ilgi artıyor

BAKLAVA, KURABİYE VE SİMİT GİBİ BİRÇOK ÜRÜN ÜRETİLİYOR
Mormiksten sadece ekmek üretilmiyor, aynı zamanda baklava, kurabiye, simit gibi daha birçok ürün vatandaşların damağında adeta eşsiz bir lezzet bırakıyor.

Antosiyan, serbest radikallerle savaşıyor. Kansere yakalanma riskini azaltan antosiyanin, kalp ve karaciğer için detoks etkisi yaratıyor.

Antosiyanin, diğer besin öğeleri gibi vücudumuzda depolanmıyor ya da enerji olarak kullanılmıyor. Vücutta düzenleyici olarak görev yapıyor, organların ve hücrelerin daha rahat çalışabilmesine yardımcı oluyor

3/4
Mor ekmeğe ilgi artıyor
Mor ekmeğe ilgi artıyor
4/4
Mor ekmeğe ilgi artıyor
Mor ekmeğe ilgi artıyor

Tüm Yorumlar

AKIN BÜLBÜL
5 Ocak 2020, Pazar - 19.49

GÜNDÜZ EKMEK FIRININ DA SATIŞLARI MEVCUT 7/24 SATIŞTA

1 1 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...