'YENİ' YIL

Levent BAYRİ


Bir yılı daha acı, tatlı anılarıyla geride bıraktık. Takvimlerden 365'nci yaprak da koparken zaman hayatımızdan bir yılı daha aldı. Bakalım ömrümüz varsa önümüzdeki yılda neler görüp neler yaşayacağız.

•••

Bugün 1 Ocak 2018'le birlikte hayatımıza tertemiz bir sayfa açıyoruz. Ve sanki herşeye yeniden başlıyoruz...

Eskimiş 2017'yi hüzünle sırtlamış giden yaşlı dede ve arkasından yepyeni bir 2018'i kucaklamış gelen neşeli bebek... Efsane 'Noel Baba'nın bacadan hediyeler atacağını beklemek... Kuruyemiş, meyve ve patlamış mısır eşliğinde TV kanallarında eğlence programlarını izlerken saatler 00:00'ı gösterdiğinde havai fişekler altında coşup ev halkıyla kucaklaşmak... Telefon ve mesajlarla eş dost, akrabaların yeni yıllarını kutlayarak iyi dileklerde bulunmak... Yeni yılın kendimiz, ailemiz, ülkemiz ve dünya için güzellikler getirmesini dilemek, pembe hâyâller ve yeni umutlar beslemek... Hep bu duygularla girilir ya her yeni yıla. İşte böyle yetişti bu nesil.

•••

Müslüman bir ülke olarak yılbaşını kutlayıp kutlamamanın her zaman tartışıldığı bir ortamda, bu toplumun artık bir ritüeli olan yeni yıl kutlamalarının, azgınlığa, taşkınlığa vardırılmadığı sürece kimseye bir zararı olabilir mi? Bu ülkede yılbaşı kutlayanlara sorsanız hangisi 'ben Noel kutluyorum' der. Yılbaşı geceleri bu toplum için; giden bir yılın tüm dertleri de götüreceği, yeni yılın hayatında taze bir başlangıç yapacağı zannıyla motive olmaya çalışan insanların eğlenme kültüründen ibaret.

Bu toplumun yılbaşı kutlamalarına tepki göstermek neyi değiştirir. Bırakın kim nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. 'Kime benzersiniz onlardan olursunuz' hadisini anlayan bir müslüman herhalde nasıl davranacağını bilir!

•••

Yeni bir yıldan herkes çok şey bekliyor. Oysa yeni yılla birlikte aniden ne hayatımız değişir ne de herşey yenilenir... Yılbaşı gecesinin sabahı aynı dünyaya uyanırız. Güneş aynı güneş, hava aynı hava, şehir aynı şehirdir.

'Hayaller hep önden gider fakat her zaman gerçekler kazanır.'

İnsan her zaman yeniye özlem duyduğu, yenilenmeyi arzu ettiği içindir ki hep 'yeni'yi ister. Çünkü 'yeni' heyecandır, 'yeni' tazedir, 'yeni' değişimdir...

Yeni Sakarya'da yenilikler

Yeni yılla birlikte gazeteniz Yeni Sakarya da her zaman yeniliklere açık yayıncılık anlayışıyla okurlarına daha iyi bir gazeteyi verme gayretinde. Güncel olaylardan spora, eğitimden ekonomiye kültürden sanata tüm haber ve yorumları büyük bir emekle hazırlayarak sunan Yeni Sakarya, yeni yılla birlikte yeni bir köşe daha açtı sizler için... 7'den 70'e herkesi ilgilendiren, 'Sağlıklı Beslen İyi Yaşa' adlı köşesiyle Diyetisyen Merve Can, siz Yeni Sakarya okurları için; Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda tüm soruların cevap bulabileceği bir yazı dizisi başlattı. Mesleğine aşık araştırmacı genç yazarımız Dyt. Merve Can'ın ilk yazıları büyük ilgi gördü. Yeni Sakarya okurlarının artık her pazar merakla okuyacağı bir 'sağlık rehberi' var.

•••

Yazar kadromuza katılan yeni bir isim de Samet Hızalan. Sakarya ve ülkeye dair önemli konuları kaleme alan Hızalan'ın yazıları hızını alamayan güncellikte ve dikkat çekici mahiyette...

Yerel basında en geniş ve düzenli yazar kadrosuna sahip Yeni Sakarya; Başkent gündemini İbrahim Damar'ın 'Ankara Mektubu' ile okurlarımıza taşımaya devam edecek.

Bir şehir klasiği haline gelen 'Bizim Bahçe'den hiç solmayan çiçekler her gün Zeki Aydıntepe eliyle muhataplarına giderken, 'Pazar Filesi' ise her pazar başka bir nostaljiyi sizlerle paylaşmayı sürdürüyor.

•••

İnsanlığın hakikatte birleştiği yeni bir dünya özlemiyle; Yeni yılın Sakarya'ya, ülkemize ve tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle hoşçakalın. Bizde kalın.

1 Ocak 2018 , Pazartesi

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 10 Mart 2018 , Cumartesi

c.başkanımızı, milletimizi ve ülkemizi ço seven bi

Sn. C. Başkanımızı çok seviyor ve takdir ediyoruz. Bu nedenle de 16 seneden beri ona rey veriyoruz. Hala alternatif olmadığı için yine de vereceğiz. Ancak, C.Başkanımız çok yoruldu. Kolay değil, 16 sene iç ve dış bir çok zorlukla güreşti.Yorulması normal.Başka biri olsa, belki 8 senede yorulurdu. O, 16 sene dayandı. Ama, çok yorulduğu her hal ve tavrından belli.Artık, aldatıldık, yanıldık, bizimde vebalimiz var demek zorunda kalıyor.En son İslami yorum ve hükümlerle ilgili; 14 Asır önceki hükümlerle bugün hükmedilmez demesi de bunu gösteriyor.Yoksa bu lafı söyleyecek bir yapı da değil. Yüzü de eskidi artık. Artık dinlenmeli, önümüzdeki seçimde kendi değil de, uygun göreceği yorulmamış, yıpranmamış, yüzü eskimemiş bir adayı koymalı.Bunu yaparsa, hem kendine hem de ülkeye büyük iyilik yapar.Onu ve ülkemizi çok ama çok sevdiğimiz için böyle düşünüyoruz. Yazarlar olarak, bunu gündem etmeli, c.başkanımız ve ülkemiz için doğru olanı söylemeliyiz. Onu çok sevdiğimizi tekrar ederek. Hem il başkanı Sakarya da atandı, neyin kongresini yapıyoruz, seçilmiş olanı mı seçeceğiz?

Tarih : 29 Ocak 2018 , Pazartesi

vahap tamtürkdoğan

Hızırtepe de oturan bir vatandaşim. Hergün C.Dudayev parkı yanından geçer, içim acır, burkulur, kahrolurum. Bu park ta bir çeşme var ve yıllardır, en az 4-5 seneden beri harabe. Yıkık, dökük ve perişan.Ne sakarya ya ne de c.dudayev şehitimize yakışmıyor.Ne olur, gelip yerinde görün ve fecaaati haber yapınız. Beledeiye görmüyor, görecek gözleri kalmadı, siz gösterin.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ŞABAN YILDIRIM VE İKİNCİ BAHAR

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara