UZADII!

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Ülkemizde her türlü verginin cezanın affına alışmış bulunmaktayız.Bu öyle bir hal aldı ki düzenli disiplinli hayat yaşayan insanlarımızı bile rahata alıştırdı. Nasıl olsa af çıkar düşüncesiyle , bir de çıkan her af yasasından sonra sürelerin uzamasına da alıştık bu hafta uzayan tasarılara bakalım.

İMAR BARIŞI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürülüğe koyulan imar barışı uygulaması için başvuru süresi uzatıldı. Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı, yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar Yapı Kayıt Belgesi alabiliyor. İmar barışına 8 milyon 150 bin vatandaşımız başburu yaptı şe ana kadar.

KONUTTA KDV İNDİRİMİ
 Konutta KDV indirimlerinin de yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Bu konut 150 M2 den büyük konutlar için geçerli olacak.

TAPU HARCI İNDİRİMİ
Bu konuyu o kadar çok yazdım ki tapu harcı indirimi de  binde 20 olan orandan binde 15 şeklinde yıl sonuna kadar devam edecek , fakat bu yetmez binde 10 şeklinde kalıcı bir tapu harç oranı sabitlenmesi gerekir.Binde 20 lik orana bir daha dönülmemesi gerekir , Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kar edilmeye devam edilecek

Eski oranda tam 12.000 tl harç oranı demek bu da yaklaşık 8 aylık asgari ücret çok fazla umarız tapu harcında kalıcı bir indirime gidilir.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

3 Kasım 2018 , Cumartesi

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 5 Kasım 2018 , Pazartesi

Fuat temely

Cari açık kapanana kadar uzayacağı belliydi zaten vatandaştan nasıl para alırız m

Tarih : 4 Kasım 2018 , Pazar

oğuz emlk

düzenli vergisini ödeyen insanların ne suçu var

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara