UNUTMAMAK VE GÜZELLİKLERDE BİRLİKTELİK YAPMAK!..

YUSUF CİNAL
yusufcinal@gmail.com


Sevgili okurlar,
Yıllar akıp gidiyor!
Şöyle geri dönüp baktığımızda, geçen yılların izlerini bulabilmek bile zor!
Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, Sakarya’nın Hocası Abdullah Çelik, artık aramızda yok!
Her Sakarya gelişlerimde ziyaret ettiğim Abdullah Çelik Hoca’nın, Adapazarı Atatürk Bulvarı üzerindeki( Çek İşhanı) ofisine uğradım.. Giriş kapısı üzerinde bir mandalda asılı duran yazıyı üzüntü ile okudum..Kapının iki yanında Atatürk posterleri hala duruyor..Bir de Sakarya Valisi  Hüseyin Avni Çoş’un yaptırdığı ‘Abdullah Çelik’ levhası da yerli yerinde..
Evet, bir mandala tutuşturulmuş beyaz kağıtta itina ile yazılmış şu notları gözlerim nemlenerek okudum..
‘HOCAMIZ,05.04.2018 GÜNÜ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR. DOSTLARINA DUYURULUR’
Başında fötr şapkası ile Abdullah Çelik Hoca’ma, her Sakarya gelişinde uğrar, bir çay içimi sohbet eder, memlekete meselelerini konuşturduk..
Engin birikimi ve Sakarya yaşamı ile Abdullah Çelik Hoca’yı unutmak olur mu?
Yaşamı ile duruşu ile öğretmenliği ile yazarlığı ve gazeteciliği ile olduğu kadar, dost, candan, misafirper bir gönül adamı olarak her zaman hatırlanacaktır..
Şimdiden özlemlerimle saygılar Hocam!
Allah cennet-mekan eylesin!

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR
Sakarya’nın bir başka değeri olan Akyazılı, Yazar, Gazeteci, Tarihçi, Felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir’i, 11 Mayıs 2108 günü kaybettik!
O yoksul yıllarda iyi bir tahsil alanlarımızdandır Mehmet Niyazi Özdemir.. Birçok genç beyinlerin okuma imkanı bulamadığı o yoksul günlerde, ailesi tarafından eğitilmiş, beldesi, ili, ülkesi için kafa yormuşlarımızdandır Mehmet Niyazi Özdemir..
Lise yıllarımızda, arkadaşlarımız ile birlikte onu Akyazı Lisesi yakınlarındaki evlerinde ziyaret ederdik..O yıllar ‘Sözde Ermeni Soykırım iddiaları’ ülke dışında sıkça konuşulmaya başlanmıştı.. Benim gibi tıfıl liseliler, bu konu hakkında o kadar bilgi sahibi değildik..Ama edebiyata düşkünlüğümüzün başladığı o dönemlerde, Mehmet Niyazi Özdemir’in ‘Varolmak Kavgası’ adlı kitabını edinmek, okumak hepimizin isteği idi..
Ziyaretimizde merhum Mehmet Niyazi Özdemir,’ Bayram Hediyesi’  kitabını hazırlıyordu.. Köşesinde oturdu, bize ikramlarda bulundu, sohbete koyulduk..
Sohbetin bir bölümünde bize, ‘Bayram Hediyesi’ adlı kitabından bir bölüm okudu..O zaman,’ zulmü, mezalimi ve arkadan hançerlenmeyi, ihaneti, iki yüzlülüğü daha iyi anladık..
Sonra Mehmet Niyazi Özdemir, sahibi olduğu Ötüken Neşriyatı için İstanbul’a döndü.. Bir ara ‘Devletler Hukuku’ master programı için Heilderberg Üniversitesi’nin yolunu tuttu.
Orada işçilerimizin alın-terlerinin ülkemizde değerlendirilmesi için çalışmalara katıldı. Nihayet Hollanda’da yapılan inceleme ve görüşmelerden sonra başta Almanya olmak üzere, Hollanda, Belçika ve diğer ülkelerde yaşayan Sakaryalıların alın-teri paraları ile Akyazı Yonca Süt Fabrikası’nın kuruluşuna katkı yaptı..Maalesef yurt genelinde olduğu gibi ‘ işçi yatırımları’ iyi yönetilmedi, devletin ihmali ile bu ‘alınteri’ sermayeler har-cur edildi!..
İşçilerimizin sermayeleri ise böylece heba oldu!
Mehmet Niyazi Özdemir’in en büyük üzüntülerinden birini teşkil etti bu durum!
Akyazı’yı küstü, ayağını Akyazı’dan çekti..Çalışmalarını İstanbul’da yaptı..
Öğrendim ki, bu bilge insan İstanbul Karacaahmet’de toprağa verilecek.. Keşke doğduğu topraklarda ebedi istirahatgahını yapsaydı..Bir nevi Akyazı ile barışmış olurdu..
Yaşarken, sahip çıkamadıklarımızdandır Mehmet Niyazi Özdemir..Kitapları, düşünceleri ve yarım projeleri bize hatıra kaldı..
‘Mehmet Niyazi Özdemir’ adının Akyazı’da bir okula, bir esere verilmesi çok uygun olur..İnşallah bunu gerçekleştirecek, sorumlu nesiller çıkar..
Böyle değerlere yaşarken sahip çıkamadığımız doğrudur, bari  arkalarından yapılması gerekenleri yapalım ne olur!..
Allah cennet-mekan eylesin!

YEŞİL BURSA
Anadolu Spor Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu katkıları ile Bursa’da,’ Sporda Şiddete Hayır’ adlı bir toplantıya katıldım.
Uluslar arası mahiyetteki bu toplantıya, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan, Asya Türk Cumhuriyetlerinden gazeteci meslektaşlarımız ile akademisyenler ve spor adamları katıldılar..
Sevgili Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD) Başkanı İbrahim Erdoğan, şahsında Ömer Aydoğdu ve arkadaşları mükemmel bir organizasyona ev sahipliği yaptılar..
Sporu, şiddetti, kaynağını ve sporun yaşamımıza etkisini, spor kulüplerini ve turizme katkısını konuştuk..
Bursa’ya doyamadık..Ayaklarımız şişinliğini bile o tarihi dokuyu gezerken,anlayamadık..Bir beyti keyfinde,kestaneşekeri tadında ağızlarımızda bir tat kaldı Bursa’da..
Bu organizasyona destek veren Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyelerini es geçmek olur mu?
Sporun bu yanını bile konuşma cesaret ister..Sporun Turizme katkısı ise inkar edilemez..
Bursa, tarihten gelen gurur ve haşmete ile geleceğe yürüyor..Bu çağdaş kentte tarihi dokuyu kaybetmeden korumak, günışığına çıkarmak, yeni nesiller ile paylaşmak gerek..
Ey Bursa, sen ne güzelsin!
Her nedense Sakarya’dan gazeteci meslektaşlarımızı bu toplantıda göremedim..
Spora büyük önem veren Sakarya’da, gazeteler her gün bangır, bangır birbirinden güzel spor sayfaları hazırlıyor..
Şiddetin kol gezdiği spor müsabakaları söz konusu!..Son ziyaretimde Harmanlıkspor Kulübü Teknik Direktörü  Tevfik Tetik Hocam ile bu durumu kısaca konuşma fırsatı bulduk..
Üzülerek ifade edeyim ki, memleketim Akyazı’da sporda şiddetin hala var-olması beni ziyadesiyle üzdü..
Spor kardeşliktir, dostluk köprülerinin atılması ve kurulması, geliştirilmesidir.. Centilmence yarışmak, güzellikler sergilemek, dostlukları pekiştirmek varken, şiddete, fanatizme, ötekileştirmeye, küfre, kaba kuvvete, baskıya neden başvururuz ki?
Barışa, huzura, dostluğa kardeşliğe büyük hasret duyduğumuz şu günlerde, Bursa’da düzenlenen ‘Uluslar arası Spor ve Turizm Zirvesi’nde, ‘Sporda Şiddete Hayır’ denilmesi önemlidir..
Böyle bir organizasyona imza atanları gönülden tebrik ediyorum..Ülkeye böyle de hizmet edilir..

TEBRİK
Yeni kurulmasına karşın üye sayısını ikiye, üçe katlayan Sakarya Gazeteciler Birliği’nin 2.Olağan Genel Kurulu’nda tekrar Başkanlığa seçilen Sevgili dostum, gazeteci olduğu kadar,  bir spor kimliği ile Zeki Aydıntepe ve arkadaşlarını tebrik eder, başarılar dilerim..
Mesleki kuruluşların önemi, yadsınamaz bir gerçektir..Apoletler, kimlikler, ünvanlar ötesinde meslek erbabına katkı sunmak,hizmet etmek güzeldir..Yeter ki, birlik ve beraberlik içinde olunsun!..
Gününüz, yarınlarınız güzelliklere vesile olsun!

13 Mayıs 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 16 Mayıs 2018 , Çarşamba

Cevat Özcan

Cok Sayin Meslektasim ve Kardesim Yusuf Bey, Sakarya gelmis gecmis en degerli bir evladini kaybetti.Herkes gibi ben de cok üzgünüm. Allah rahmeti üzerine olsun. O`nun hakkinda yazmis oldugun yazin icin seni kutluyor,saygi,sevgi ve selamlar gönderiyorum. Cevat Özcan

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

REKTÖRÜ DİNLERKEN…

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara