TOÇOĞLU’NUN SÖZÜ TFF’NİN GÜVENCESİ

TEMEL YÜREK


Gümüşhane maçına hareket öncesi Sakaryasporlu futbolcuların isyanına zamanlama açısından anlam verilemezken futbolcular final öncesi bir kez daha Mersin’e gitmeme kartını sürdüler masaya.

Evet… Hakları olan alacaklarını talep ediyorlar ama sonunda alacaklardı paralarını. Onlara bu teminatı koca şehrin büyük başkanı Zeki Toçoğlu verdi. “Paranız bende, siz işinize bakın” dedi. Yetmedi onlara bu söz…

Yönetim 75’er bin TL. prim açıkladığında da güvenmediklerini dile getirip, sözleşmelerine yazılmasını talep ettiler. Bu talepleri de yerine getirildi.

Bir aralar pişmanlık duyularak gönderilmek istenen fakat Engin Korukır’ın kefilliği ile takımda kalan Beykan ve Batuhan alacaklarının yüzde 90’ını almış durumda. Bekleyen para, 1 ve 2 yarının maç başılar...

Ne kadar diye merak mı ediyorsunuz… Sadece 89’ar bin TL. Ödenen ise ödenmeyenin 5,5 katı.

Ama her fırsatta “param da param!” diye efelendiler…

Stadın açılışı gecikip, beklenen kaynak oluşmayınca ilk kokuyu yönetim saldı… Yeri geldi bulup-buluşturdular, bazen de yokları oynadılar… Olmayınca mabut, neylesin Mahmut misali.  

Ancak hiçbir takımda teknik heyetin desteği olmadan futbolcu bu tür işlere yeltenemez.

Ne diyordu futbolcular açıklamalarında; “Bandırma’ya giderken inançlıydık ve maçı kazandığımızda bizler değil, bizden çok inanmayanlar sevindi.”
Allah aşkına 88 dakikaya kadar inancın neresindeydiniz.

Kusura bakmayın bende de, siz de hatta maçı izleyen taraftarların neredeyse tamamında kazanacağız inancı yoktu. Futbolun cilvesi işte bir karambolle geldi ikinci eşleşme.

Hasılat sizlere dağıtılacaktı play-off maçlarında ama sizlerin sözleşmeye yazdırdığınız prim sonrası yönetim bundan vazgeçti.

Çünkü toplam yaklaşık 1 milyon 500 TL’lik bakiyeniz için Zeki Toçoğlu’nun teminatına bile güvenmediniz.

Bunu da geçtim. Futbolun patronu, futbolcunun adeta sendikası TFF en büyük güvenceniz.

Sakaryaspor’dan çatır çatır alır hakkınız olan parayı. Aynı şekilde teknik heyetin de parası kalmazdı Sakaryaspor’da.

Çıkarılan cıngar da payları olduğu ifade ediliyorsa onlar da kusura bakmasınlar.

Yaygarayla gidilen Gümüşhane’den farklı skorla dönüldüğünde devreye yine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu  girdi…

Söylenenler, hedeflenenler gerçekleşmeye başlamasına rağmen  son zamanlarda bir taraftan da İsmail Gürses düşmanlığı aldı başını gitti.

Ama asıl düşmanlığı “Bu takımın yönetimi yok, başkanı yok” narasını atanlar yaptı, utanmadan sıkılmadan.

Gümüşhane maçlarının galibiyetle sonuçlanmasının ardından Sakaryaspor’da bir çok şey halının altına süpürülse de Mersin göçü öncesinde futbolcuların boykotu gündeme bir kez daha oturdu.

VE FİNAL…  

Para isyanını organize edenler, sahada organize olamadı ne yazık ki…

Mahir’in kaleci şanssızlığı yaşatan uzaktan şutu ile erken golü geldi. Gerisi gelmedi… Ne oyuncular da ne de kenar yönetimde kazanma arzusu istenilen düzeyde değildi maalesef…

Afyon, Sakaryaspor’un iki kenarını öne çıkarmazken, yedikleri gol onları öne çıkarmaya yetti… Sahada ve kenarda doğru olanları onlar yaptı.

Oyunu ele geçirip, gollerle final yaptılar. Takım oyunuyla maçı hak eden taraftılar. İleri de daha iyi çoğalıp, organize ataklar geliştirdiler.

Sakaryaspor kaderini bir-iki oyuncuya bağlamıştı. İsyancılardan Beykan sahada yok, Batuhan kadroda yok.

Engin Korukır ve ekibi Sakaryaspor’u bir türlü takım yapamadığı gibi hatalarıyla bu maça da damga vurdu maalesef.

Eşitliğin maç sonuna kadar gideceğini düşündüklerinden, mağlup duruma düşünceye kadar hamle yapma gereği duymadılar.

Onlar gibi düşünmeyen rakip teknik adam, yaptığı hamle ile maçı bitirdi… Netice itibariyle hak eden şehrin hak eden takımı kazandı. Sakaryaspor’da taraftarın haricinde kim hak etti Allah aşkına.

Sezon boyunca yapılan yanlışların yanı sıra final sürecinin de gerek yönetim, gerekse teknik heyet tarafından iyi yönetilememenin cezasını sonuçta koca şehir çekti…

300-500 bin liranın bulunamadığı bir yerde, kaybedilen 20 milyon çok büyük para. Çok ararız bu parayı…

YA YÖNETİM

Yönetim de kusura bakmasın epey hata yaptı. Final maçı öncesi parasal konu gündemde olmamalıydı.

Aralarında ikiye bölünmeleri ise hiç de hoş değildi. İlk teknik adam değişikliğindeki tavırlarını, ikinci kez teknik adam değişikliğine gidilmek istendiğinde sergileyemediler…

Tam dört teknik adamla görüşülüp, Yılmaz Vural’da karar kılınmıştı. Birlikte hareket edebilselerdi Yılmaz Vural ile bunca sıkıntı yaşanmayacaktı…

Bandırma maçı sonrasında kapı önünde bir yöneticinin küfürlerine alınıp önce Cem Gün ve Ramazan Sezer ayrıldı. Peşinden yaşananlar da Hüseyin Aydınlı’yı, Cumhur Genç’i ve Cevat Ekşi’yi kopardı yönetimden.

Bir anlık spontane gelişme yönetimi dağıtmaya yetti velhasıl kelam. Her şeye rağmen az veya çok verdikleri paraları bağış olarak verdiler. “Almayacağız” demekteler…

Sadece Halit Evin’in banka alındısı kayıtlarda. “Başkan İsmail Gürses’in, karar defterinde alacak kaydı var” dedikodusunu karar defteri çürütmekte.

Genel kurulda her şey daha net ortaya çıkacaktır elbette…

29 Mayıs 2018 , Salı
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DÜŞÜNCE VE DAYANIŞMA PLATFORMUNUN KONUĞU DİLİPAK İDİ

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara