TEMMUZ 2018 KİRA ARTIŞ ORANLARI

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Konut veya işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ve kiracı arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak olan kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu belirtilen kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanmaktadır.

Kanunun bu maddesi yalnız mesken kiralamalarında kullanılıyor. İşyeri kiralamalarında üretici fiyat endeksi oranlarının kullanılma zorunluluğu 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu tarihe kadar sözleşme serbestisi uygulanıyor.

Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3’ünde açıklanıyor.

TÜİK ÜFE Oranları Temmuz 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,57 artış gösterdi.

 

Kira Artış Oranları Hesaplama Örneği

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım:

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 16,57

Zam bedeli: 165,7

Zamlı kira bedeli: 1.165,7 lira

15 Temmuz 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 20 Temmuz 2018 , Cuma

K.KALE

herşeye zam zam zam zam zam

Tarih : 18 Temmuz 2018 , Çarşamba

erdemakn

temmuzda kontrat tazeleneceksemi geçerli bu oran

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAHADIR ÖZÜŞEN RÜZGARI

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara