TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİNE DEVAM!

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Bildiğiniz gibi geçen yazılarımızda bunun üzerine çok durmuştuk beklenen karar nihayet geldi fakat yine süreyle kısıtlandı maalesef yinede olsun Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada 2019’da tapu harcı ve KDV indirimine devam edileceğini duyurdu. Albayrak yaptığı açıklamada, tapu harcı ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam edeceğini belirtti.

Konut ve iş yerleri için uygulanan indirimi ile tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya devam edilecek. 

300 bin TL değerindeki bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kar edilecek.

KDV İNDİRİMİ

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8 olarak tahsil edilmeye devam edilecek.  

500 bin lira değerindeki bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde vatandaşın indirim öncesi bu eve 90 bin lira KDV ödenirken, indirimle 40 bin lira tahsil edilecek. İndirim kampanyası vatandaş ile 50 bin lira kar etmeye devam edecek.3 ay değüil yasalaşarak sabit kalmasını temennisiyle , hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

20 Ocak 2019 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 21 Ocak 2019 , Pazartesi

nurz

Söyleye söyleye yaptırdın :)

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ÇEKİRGE HER ZAMAN SIÇRAMAZ

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara