TAPU HARCI EKSİK BEYAN CEZASI

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


 

Daha önceki yazılarımızda tapu harçlarına değinmiştik evet maalesef yüksek rakamlar fakat bu rakamlar şimdilik bu şekilde herhangi bi konut alışımızda ödemekle yükümlüyüz peki bu harçları öderken nelere dikkat edeceğiz eksik beyan gösterebilirmiyiz  bu hafta bunlara değineceğiz ve gayrimenkul alım satım işlemleri yapacak olan kişilerin tapu harcı eksik beyan etmesi durumunda ödemesi gereken ceza bedelini anlatacağız.

Ev alım satım işlemi olan kimseler, bu işlemini ilgili tapu dairelerinden gerçekleştiriyor. Tapu dairesinden öncelikle randevu alınıyor. Gerekli belgelerin temin edilmesi ve masrafların karşılanması halinde ev alım satım işlemi tamamlanıyor.

Tapu harcı, gerçek alım satım bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Alıcı binde 20, satıcı binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor. Fakat kimi alıcı ve satıcılar daha az harç ödemek için gerçek satış bedelinden daha düşük bedel beyan ederek bu bedel üzerinden harç ödemesi yapıyor.

Bu durumun tespit edilmesi halinde ise taraflar daha yüksek rakamlar ödemek zorunda kalabiliyor. Peki, tapu harcı eksik beyan cezası 2018 ne kadar?

Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor.

Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

29 Nisan 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 30 Nisan 2018 , Pazartesi

mesut bilgill

ben anlamıyorum ev 100.000 ben o evi 80 bine almış olamazmıyım adam sıkışık sattı diyeliim ki

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

AK PARTİLİ BAŞKAN ADAYLARI ÖZETİ

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara