ŞEHİR KLASİĞİ!

ERGÜN ÖZKAN
ergunozkn@hotmail.com


Bir türlü bitirilemeyen sorun , şehrin alt yapı problemi.Depremle yeniden düzenlenen alt yapı bir türlü bunca geçen yıllara rağmen bitirilemedi.

Şehrin hangi alanına girseniz aracınızın mutlaka bir tarafı hasar görür yada çukura düşerseniz yada kontrolsüz sorunlar yaşarsınız !

Bu durumdan  rahatsız olmayan nerede ise araç sahibi yoktur.Bir tarafı mağdur ederken diğer tarafı mutlu kılan (Sanayi esnafı ) yollarımız var maalesef!

Su birikintisi ile fark edilemeyen çukurlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuruyor bazen !

Aracınız ile çıktığınız yol mutlaka farklı sınavlar verdiriyor , başladığınız gibi bitiremiyorsunuz günü !

Son dönemlerde yoğun asfalt çalışmasına tanıklık ediyoruz ama biliyoruz ki kısa zaman sonra yollar tekrar kazılacak deyim yerinde ise köstebek yuvasına dönecek !

Her asfalt çalışmasını takiben farklı kurumlar alt yapıda çalışmalarına başlar ve yollar bölüm bölüm kesilir, çukurlar açılır.

Biliriz ki asfalt çalışması başlamış ise tabiken alt yapı çalışması da başlayacak.

Alt yapı çalışmasına başlayan kuruma bu çalışmayı asfalt çalışmasından önce niçin yapmıyorsunuz diye şikayetler olunca , cevapta hazırdır.

Kestiğimiz asfaltın bedelini Belediyelere ödüyoruz denir.Sanırsın ki yaptıkları milli servet ziyanı değildir.

Kurumlar arası eşgüdüm sağlanamıyor bir türlü ve bu sebepledir ki yollarımızın klasiğidir asfalt sonrası alt yapı çalışması !

Planlanamayan çalışmanın yarattığı tahribat ile bazen maddi boyutta sonuçları ödeniyor bazen ise canlar ile ödeniyor!

Çok mu zordur önce alt yapı çalışmaları bitirilse ardından üst yapıda ki düzenlemeler yapılsa.

Benzeri durumu kaldırımda da görmek mümkün.

 Nedir bitirilemeyen anlamakta pek mümkün değil. Belediyelerin çok övündükleri  afişler ile  duyurdukları alt yapıya yapılan yatırımların ekonomik boyutları sıklıkla ilan edildi.

Ama alt yapı çalışmasının yapılmadığı dönemde yoktur.Ayağınız çamurdan kurtulamaz bir türlü !

Geleneğimiz ayakkabılarla eve girmeye izin vermez , kaldı ki böylesi bir tutumumuz da olmasın.

Değil eve girmek , ayakkabı ile işyerlerine giremez haldeyiz!

Sorunun çözüm adresi planlı çalışmadan ve ne yaptığını bilmekten geçiyor!

Sorumsuz ve plansız çalışmanın bedelini  tüm şehir yaşayanı ödüyor !

Temel sorunlarımız çözülemiyor hiç değilse günlük yaşamımızı etkileyen basit sorunlar aşılmış olsa, şehir olabilsek .!! 

20 Aralık 2017 , Çarşamba

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 25 Aralık 2017 , Pazartesi

basri bukan

İKTİDAR BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI; Asla hukuki, meşru ve yasal değil. Demokorasiye de taban tabana zıt.Seçim sistemine de.Seçimle gelen seçimle gider diyen iktidarın ilkelerine de. Asla tasvip etmeyiz. En kötü tarafı da, görevden alınarak AKLANMALARI.Yaptıkları ne varsa, yanlarına kalması. Bu çok ilkel, çağ ve hukuki dışı bir durum. HEPTEN FAYDASIZ DA DEĞİL. Tek faydası, alınmayanları hizaya getirmesi, kibirlerinin yalancıktan olsa da kırılması, rol icabı olarak ve görevden alınma korkusu ile halka yaklaşmaları.Ama, inandırıcı olamıyorlar, bu güne kadar nerede idiler?

Tarih : 20 Aralık 2017 , Çarşamba

basri tunabey

Yüz küsur senelik ADA Trenimizi Gar'a istiyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız. Basın olrakta sizden ricamızs, bunu gündemde tutmanız, halkın sesi olmanızdır.Tüm Sakarya basınından destek olduğuna, SATSO imza kampanyası ile desteklediğine göre, tren merkez Gar'a gelecektir. Gelmezse bu belediy idaresine oy yok. Gündemden düşürmeyelim,i unutturmaya çalışanlara fırsat vermeyelim. TRENİ HAR'A İSTİYORUZ, İSTİYORUZ, İSTİYORUZ. Sizin yazılarda desteğiniz vardı. Tekrar gündem etmenizi ve desteğinizi bekliyoruz.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

TCDD’NİN AYIBI

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara