SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İKİYE BÖLÜNÜYOR

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Uzunca bir süredir gündemde olan Sakarya Üniversitesinin ikiye bölünmesi süreci TBMM’ye sunulan Yasa Tasarısı ile resmiyet kazandı.

Buna göre Sakarya Üniversitesine bağlı bazı bölümler kurulacak ulan yeni üniversiteye devredilecek ve Sakarya ikinci bir üniversiteye kazanmış olacak  Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla kurulması beklenilen üniversitenin Sakarya’nın ilçelerine kurulacak olan kampüsler üzerinden eğitim faaliyetlerini sürdürmesi bekleniyor.

Edindiğimiz bilgilere göre ‘’Turizm Fakültesi,Teknoloji Fakültesi,Spor Bilimleri Fakültesi ‘’gibi bazı fakültelerin Sakarya Üniversitesi bünyesinden alınarak kurulacak olan ‘Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne devredilmesi söz konusu.Ayrıca ilçelerde bulunan birçok MYO yeni üniversitenin bünyesine alınacak.

Tabi bu gelişmenin bir de ekonomik boyutu var Sakarya Üniversitesi gibi toplu bir kampüse sahip olmayacak olan üniversite bu sayede ilçelerin ekonomik yapısına da katkı sağlayacak.

Bu gelişmeler şimdiden ilçeler arasında çekişmeye sebeb olacak gibi duruyor Erenler ilçe belediye başkanı Cavit Öztürk "Konutlarını satışa sunacağımız Nehir Konakları'nın karşısında bulunan boş arazinin 30 dönümünü Sakarya'ya kurulacak ikinci Devlet Üniversitesi Rektörlüğü ve bir Fakültesi için ayırmış durumdayız. Allah'ın izniyle ikinci üniversitenin hem rektörlük binası hem de bir fakültesi burada olacak" açıklamasını yapmıştı.

Yapılacak olan bu üniversitede Milletvekili Mustafa İsen’in emeği şüphesizki çok yüksek şahsi fikrim ekonomi yönü değilde eğitim hedefli üniversitelerin kurulması gerektiğini düşünüyorum , günümüzde üniversite mezunu olmak sıradanlaştı nitelikli bir fakülte veya nitelikli bir bölüm gerekiyor.

Bu güzel gelişmenin şehrimize hayırlı olmasını umuyorum.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

21 Nisan 2018 , Cumartesi

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 26 Nisan 2018 , Perşembe

makarnaspor

öğrencileri düşünen yok kurulu düzen gelmişiz sakaryaya şimdi diyolar gideceksiniz söğütlünün köyüne adaletmi bu mantık neki

Tarih : 26 Nisan 2018 , Perşembe

makarnaspor

öğrencileri düşünen yok kurulu düzen gelmişiz sakaryaya şimdi diyolar gideceksiniz söğütlünün köyüne adaletmi bu mantık neki

Tarih : 25 Nisan 2018 , Çarşamba

kadir bektaş

millet gider mersine bizimkiler gider tersine saçmalık

Tarih : 22 Nisan 2018 , Pazar

Selimaydunt

Yatırım olacak ilçeler belli toçoğlıyla arayı iyi tutanlar

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

AK PARTİLİ BAŞKAN ADAYLARI ÖZETİ

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara