SAKARYA HAKEMLİĞİ!

HASAN GÖKDEMİR


Hazır fırsat bulmuşken, bugün kısaca futbol hakemliğinden, özellikle de Sakarya futbol hakemliğinden söz etmek istiyorum.

Evet doğrudur, tüm liglerde inanılmaz hatalar oluyor. Milyonların VAR seyisinde çok net gördüğü pozisyonları bile bazı hakemler, sırf ego ve komplekslerini tatmin etmek için tam tersini söylüyorlar. Verilmesi gereken penaltılar da goller de, ofsaytlar da verilmezken, evlere şenlik goller, ofsaytlar ve fauller veriliyor.

Asıl neden ne biliyor musunuz?

Şuan da Merkez hakem Kurulunda bile olan bir çok kişinin hayatlarında ayaklarına top sürmemeleri, amatör lisanslı bile oynamamaları. Evet evet aynen öyle. Üniversitelilik çıktı, delikanlılık bozuldu yani! Çünkü bugünün hakemlerinin çoğuna sorsanız halı sahadan başka bir yerde oynamamıştır. Bu da onların futbolcu psikolojisini öğrenmesini engelliyor işte!

Çok iyi bir hakem, ya en azından amatör futbol oynamış olacak, ya da bu eksiğini gidermek için bol bol kaliteli maçları ve hakemleri izleyecekler. Tabii ki özellikle fizik güç ve kondüsyonlarını da geliştirecekler. Yok öyle 3 köfte yirmi beş!

Sorarım sizlere? Bunların hangisini yapıyorsunuz. Hepsi ise sizi kimse tutamaz, yarısı ise en fazla 2.lige kadar yükselirsiniz, hiçbiri ise burada il hakemi olarak kalırsınız…

VAR OLMAK VARKEN NEDEN YOK OLMAYI TERCİH EDİYORSUNUZ Kİ?

Yahu o VAR, hakemler kendilerini eğlendirsin diye koyulmadı? Oradaki hataları hakeme söyleyip düzeltsin diye koyuldu.

Ne demek yani “Sen VAR yokmuş gibi kararını ver de, sonra VAR değiştirsin” ya da “VAR karar verecekse hakemlerin orada ne işi var” da ne demek? Ben böylelerine örümcek kafalılar diyorum ki hakemliğin gelişmemesinin tek nedeni de bence bu geri zekalılardır. Yani kompleks, kibir içinde olan eskiler. Bir de o eskilere yalakalık yapan yeniler.

Buradan Sakaryalı hakemlere sesleniyorum. Hakemlikte 17 kural yoktur 18 kural vardır. Bu 18.kuralı bilen hakem olur bilmeyen değil. Ve ne olursa olsun, sahaya çıktığınızda o sahanın kralı falan sanmayın kendinizi. Futbolculara ve antrenörlere yukarıdan bakmayın. Kibirli olmayın. Saygılı olun. Eğer ki bu iyi niyetinize rağmen suistimal eden çıkarsa da, hiç acımayın, gerekirse daha ısınırken atın oyundan defolsun gitsin. Ama bu çizgiyi de çok iyi uygulayın çok. Yoksa yanarsınız!

Bir de üzerinizde tutuğunuz takımın forması varsa onu da çıkarın! Hayır yani ben çok hakem tanıyorum da, tuttuğu takımın forma rengini bir amatör takım bile giyse, o maçı alıp tuttuğu takıma veya o takımın renklerini taşıyan başka bir takıma veren(!) evet evet aynen öyleb siz sakın böyle bir şey yapmayın. Sadece bembeyaz kalın bembeyaz…

17 DEĞİL 18.KURALI BİLMEKTİR MESELE!

Oysa hakemlik çok basit bir iştir. Yapılacak tek iş var, o da kuralları bilmek ama doğru ve dürüstçe uygulamak ama özellikle futbolu bilmek.

Bir de şu beden dilini o kadar güzel kullanıyordum ki hiçbir maçımda olay çıkmıyordu, hiçbir maçta dayak yemedim, hiç kimse de benim için “onu bizim maçımıza vermeyin” demiyordu. Siz de sakın bu duruma düşmeyin, benim gibi olun.

Bilir misiniz, ben hakemlik zamanımda hep eski hocalarımı çağırırdım maçlarıma gelip izlesinler, hatalarımı görüp söylesinler, gelişimime katkı sağlasınlar diye. Siz niye yapmıyorsunuz ki?

Ben iyi hakem olamadıysam bunda en büyük hata benimdi çünkü idmanı hiç sevmezdim ve bu yüzden ne futbolcu olabildim ne de hakem ki benim futbol hayatım, Oğuz Çetin’in zamanında, Sakaryaspor Genç ve amatör takımlarında başlamıştı. Ta ki işe girinceye kadar. 10 sene amatör futbolculuk, 12 senelik de futbol hakemliği geçmişi ve her şeyi doya doya yaşayan biri kişi olarak söylüyorum bunları, işkembeden sallamıyorum birileri gibi! kaldı ki hakemlik zamanımda bana Hasan Toroğlu denirdi. Sonradan kendini Toroğlu olarak tanıtanlara değil.

ESKİ HOCALARINIZA MAÇLARINIZI İZLETİN

Evet hakemlik ve futbolculuk hayatımda idmanları özellikle de koşulu olanlarını

Hiç sevmiyordum. Böyle olunca koşamıyordum tabii. Koşamadığım için de istediğim yerlere gelemedim maalesef. Onun için siz siz olun, sakın böyle bir şey yapmayın.

Özel hayatınızda da hep kaliteli yerlere gidin, eğlenin, yiyin ve için. Hatta kaliteden giyinin.

Sadece sigara içmeyin ki her şeyin içinizden temizliyorsunuz ama o zehri ömür boyu atamıyorsunuz maalesef. Sonra da acısı ilerleyen yaşlarda çıkıyor ki o zaman da iş işten geçmiş oluyor.

Çok şey var yazacağım da şimdilik bu tavsiyelerim olsun. Daha sonra yine yazar veya görüşürüz inşallah. Kalın sağlıcakla. Bol şans, başarı, sağlık ve güzellik diliyorum ilimizdeki hakemlerimize...

Bu arada ben buralardayım. Bir telefon kadar yakınım. Her zaman, her şekilde yanınızdayım. Varsa yapabileceğim bir şey beklerdim. Hem tanışır çay kahve içeriz hem de biraz hakemlikten söz ederiz.

27 Nisan 2019 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BELEDİYELER VE YETİŞMİŞ ELEMANLAR

 

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara