MÜSLÜMAN ÜLKELER BAYRAMA NASIL GİRDİ?

OSMAN KARAGÜZEL


Osmanlı’dan sonra sahipsiz, öksüz ve yetim kalan Müslüman dünya, çok çok acıdır ki, tarihinin en kötü günlerini yaşamaktadır. Emperyalist ve ziyonistlerce BOP kapsamında yerle yeksan edilmiş, her türlü baskı,zulüm, işgal, soykırım, taciz, tecavüz, işkence, ölüm, açlık ve yoksulluğa maruz bir şekilde bayrama girmiş, bayramı “bayram” gibi kutlayamamışlardır. Bu bağlamda Ramazan bayramında Müslüman ülkelerin hazin durumuna bir bakalım:

              1-D.TÜRKİSTAN:  Müslüman Uygur Türklerinin  insanlık tarihinde görülmemiş zulüm, işkence, soykırım, taciz, tecavüz, katliam, baskı, yıldırma ve her türlü yasağın uygulandığı, topraklarının işgal edildiği, ancak, dünyanın ve Müslüman Alemin  ve bizimde duymadığımız bir büyük felaket ile bayrama girdiler. Bayrama girebildiler mi, bayramı fark edebildiler mi, Çin zalimleri buna fırsat verdi mi?  Meçhul!             

                2-KARABAĞ: 25 Yıldır Ermeni paryaların işgali altında. Ermeni barbarlığının ve vahşetinin, soykırımının en tipik örneği Hocalı’da görüldü. Müslüman Azeri Türk’ünün derisini yüzecek kadar canavarlaşmış bir yapının işgali devam ediyor ve yüzbinlerce mülteci hala yurtlarına dönmemiş durumda.

                3- TÜRK CUMHURİYETLERİ: Kısmen bağımsızlığına kavuşan ve dışarıdan başta Rus ve Çin, hatta ABD tehdidi ile karşı karşıya bulunan Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, içerde de “Tek adam” tahakkümü ile halkı ezilmekte, başta din ve vicdan hürriyeti olmak üzere, temel hak ve hürriyetlerden yoksun,  ahalilerinin ekseriyeti işsiz ve yoksul.

                4-ÇEÇENİSTAN, BALKANLAR VE KAFKASLAR: Çeçenistan’ın bütün Müslüman direnişçi ve önderleri, bize sığınan mülteci misafirleri bile İstanbul’da tek tek katledilmiş, kukla bir Rus işbirlikçisi idaresinde bir yaralı diyar. Sadece Çeçenistan değil, Kırım başta olmak üzere, Rusya’daki Başkurdistan, Çuvaşistan, Hakasya, Yakutistan, Tataristan, Tuva, Altay, Kabardino Balkar, Kafkasya’daki Müslümanlar  Adıgey, Karaçay- Çerkezya, Kuzey Osetya, İnguşetya, Dağıstan, Kalmukya, Balkanlar da Bosna, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Batı Tırakya v.b birçok Türk ve Müslüman halklar tehdit, asimilasyon ve var olma savaşı içinde bir bayram daha geçirdiler. Buralarda ki Müslümanlar, birçok temel hak hürriyetlerden yoksun ve Hıristiyan-Haçlı kıskacı altında, güvenlikten yoksun yaşamakta ve hiçbir bayrama özgür giremedikleri gibi, bu bayramda da  gerçek bayram yapamadılar.

                5-AFGANİSTAN:  Önce Rus ve çok uzun bir süredir “Büyük Şeytan” ABD’nin işgali altında. İnsan öldürmenin sinek kadar kıymeti olmayan, yanmış, yıkılmış, iskelete dönmüş bir diyar. İşgalin kanıksandığı, ölümlerin sıradanlaştığı, yaklaşık 40 yıldır savaşın sürdüğü ve hiç bitmediği, bizimde askerimizin yıllardır orada ne için beklediğini bilemediğimiz, Müslümanların gündeminin tamamen dışına çıkmış, ABD’ye peşkeş çekilmiş bir kadim Müslüman ülkesi.

                6- Filistin: 70 Yıldır “Lanetli Ziyonist katiller” tarafından işgal altında. Kudüs’ümüz pis İzrail çizmesi altında ve tümüyle işgal ve başkent ilan edilmiş. Zulmün her çeşidinin hüküm sürdüğü, en masum gösterilerin bile vahşice bombalandığı, Gazze’nin açık hapishaneye çevrildiği, Müslüman canının zerre kadar kıymeti olmayan, Müslüman ülke liderlerinin tiribünlere oynamaktan başka bir şey yapmadığı, en küçük bir müeyyide bile uygulamadığı, savaşın her daim devam ettiği bir başka garip, yetim ve öksüz bir diyar.

              7- IRAK: “Büyük Şeytan” Tarafından, tarihin en vahşi ve barbar işgal ve soykırımına uğramış , iki milyon insanı katledilmiş, yüzbinlerce Müslüman kadınına tecavüz edilmiş, mezhep savaşı kışkırtılarak birbirine kırdırılmış, milyonlarcası göçe zorlanmış, yollarda ölmüş, denizler de boğulmuş, tarihi, tabiatı, çevresi, hazinesi, arşivi, tabusu, hafızası yok edilmiş, tüm kaynakları talan edilmiş, bizimde küresel güçler safında elimizin kana bulaştığı, bölünmüş parçalanmış, belkide yüz yılda ayağa kalkamayacak hale getirilmiş, Saddam döneminin yana yakıla arandığı ve hala ölümlerin kol gezdiği, unutulan, gündemden düşen bir ülke.

                 8-SURİYE: Ahhh…. Suriye! Büyük bir yanlışa kurban gitmiş, milyonlarca insanı şehit, milyonlarcası muhacir olmuş, bin parçaya bölünmüş, emperyalist sapkınların, büyük fillerin ayakları altında çiğnenmiş, “Ziyonist” sapkınlara tehdit olmaktan çıkarılmış, ABD’nin İran’dan sonra üssü olmayan ikinci ülke olmasına rağmen, ABD’ne ve Rusya’ya işgal toprağı olmuş ve ölümlerin hiç bitmediği, büyük ölçüde Müslümanların unuttuğu, işgal ve ölümlerin kanıksadığı, bizimde büyük bir gafletle buradaki kana elimizin bulaştığı, milyonlarca mülteciye bakmak mecburiyetinde kaldığımız, kuzey sınırları ABD-YPG eline geçmiş ve bize büyük bir tehdit oluşturmuş, bir başka kadim Müslüman ülkesi.

                   9-LİBYA: Afrika’nın en müreffeh ülkesi iken, sırf ABD ve Avrupa ülkelerine teslim olmadığı, ABD’ne üs vermediği, petrölü millileştirdiği,, İzrail’e tehdit oluşturduğu gerekçesiyle tarumar edilmiş, Kaddafi hunharca, barbarca ve alçakça katledilmiş, bölünmüş ve iç savaşa sokulmuş, unutulmuş savaşın gölgesinde bayrama giren bir başka Osmanlı diyarı.

                 10-MISIR: Küresel güçler ve işbirlikçi kırallıklarla  darbe  yapılarak,  binlerce

 müslümanı katlederek, seçilmiş c.başkanını hapse tıkayarak, İhvan ve Mursi’nin, “Rabıta” nın tümüyle unutulduğu, ABD ve İzrail’e teslim edildiği, Müslüman dünyada ihmal edilemeyecek bir büyük, ama fakir ve teslim alınmış bir ülke.

                     11- İRAN:  1979 yılından beri “Büyük şeytan”ın ambargosu altında. Baskıyla İran’a imzalattığı nükleer antlaşmayı bile bozabilen Amerika, yeni ambargolarla, olmazsa savaş ile ziyonist İzrail’in isteği doğrultusunda  İran’ı çökertmek, rejimi devirmek, bölmek ve orada kukla, işbirlikçi bir yönetim kurma peşinde. İzrail’in etrafında onu tehdit edebilecek bir ülke olarak, ABD ve izrail kuşatması ile  bayrama girdi.

                        12- PAKİSTAN VE HİNDİSTAN: Dost ve kardeş, nüfusu çok kalabalık Müslüman ülkelerden olan Pakistan, İç karışıklıkların, terörün ve ABD oyunlarının sürekli muhatabı olarak, yoksulluğun ve işsizliğin kıskacında bayrama girdi. Hindistan’da da, 300 Milyona varan Müslüman nüfus, her an Hindu baskısında, bıçak sırtında yaşamaktadır.

                     13- BANGLADEŞ: Nüfusu çok kalabalık bu Müslüman ülke de “Hasina” diktatörünün idaresinde, bütün Müslüman liderleri idam edilmiş, açlık, yoksulluk ve  yokluklar içinde, Hinduların  baskı ve kuşatması altında bayrama girmiştir.

                     14-ARAKAN: Arakanlı Müslümanlar canlı canlı yakıldı, asıldı, sulara atılarak boğuldu, en vahşi muamelelere maruz bırakıldı ve yurtlarından kovuldu. Dünya ve Müslüman Alemin başındakiler, kendi halklarının tepkilerini söndürmek ve gazını almak babında sadece laf ettiler. Kaçabilenler Bangladeş sınırında açlık, hastalık ve yoklukla bayrama girdiler.

                      15-AFRİKA ÜLKELERİ: Tek tek saymaya gerek olmadan bütün bir Afrika Müslümanları, Fransa, İngiltere, AB ve ABD tarafından  iliğine kadar sömürülmüş, iskelete döndürülmüş, işgal, terör, iç savaş, açlık, yoksulluk, kuraklık ve her an ölümle karşı karşıya bir  bayram daha geçirdiler.

                      16- TÜRKİYE: Müslüman Alem de henüz ayakta kalabilen ve binbir sorunla boğuşan iki ülkeden biri olan Türkiye olarak da; Ege, Kıbrıs, Akdeniz ve Suriye sınırında büyük bir emperyalist ve ziyonist tehdit ve kuşatma ile karşı karşıya bulunmaktayız. İçerde de terör, ardı kesilmeyen şehitlerin  hüznü, işsizlik, tarımda, hayvancılıkta, sanayi ve savunmada dışa bağımlılık, ekonomik darboğaz, kutuplaşma ve ne yazık ki, seçimi kavgaya döndürmüş, birlik ve beraberlikten yoksun bir vaziyette, hem kendi sorunları, hem de diğer Müslüman ülkelerin ızdırabı altında bir bayramı daha geçirdik.

                              Bu vaziyette, elbette gerçek bir bayram etmemizin mümkün olmadığını bilerek, ama yeise kapılmadan ( İslam’da yeis asla yoktur), dini bir gereklilik olarak bayramı yaparak ve gerçek bayramlara erişme ümidini hep taşıyarak, bir bayramı daha geride bıraktık.

20 Haziran 2018 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara