MÜHİM TESPİTLER ( 2 )

OSMAN KARAGÜZEL


 

        * Türkiye’nin ana meselelerine, vahim krizlerine, seçimlere odaklandığımız gibi odaklansak ne iyi olur. Onlar seçimlerden çok daha önemli. Tarımımız ne olacak, eğitimi nasıl düzelteceğiz, iç barışı nasıl sağlayacağız, paramızın değerini nasıl koruyacağız, iyiye mi gidiyoruz kötüye mi? Böyle onlarca can alıcı soru, problem var.

            * Süper zengin patronlarının menfaatleri için çalışan bir medya, devletin milletin vatanın başına bela olur.

            * Hiçbir devlet adamının öfkeliyken karar verme hakkı yoktur.

            * Mübarek ayda içkili, fuhuşlu lüks mekanlarda ihtişamlı, israflı, bid’atli iftar ziyafetleri tertipleyeceklere şimdiden peşinen yazıklar olsun!

            * Bendeniz bu satırları yazarken kardeş Yemen’de milyonlarca Müslüman açlık çekiyor. Burada çoğumuzun bundan haberi yok.

            * En iyi cep telefonu hangisidir? Bence en iyisi cebinizde olmayanıdır.

            * İslam feministlerine: KDV’li, TC vesikalı yasal seks köleliğini niçin protesto etmiyorsunuz? Bu konuda niçin müzmin bir sükût içindesiniz?

            * Müslüman medyanın ahlak prensipleri: 1. Yalan söylemez. 2. İftira etmez, çamur atmaz. 3. Âdildir.4. Emr-i maruf ve nehy-i münker yapar. 5. Uyarır. 6. Aydınlatır. 7. Bilgilendirir. 8. Fitne ve fesat çıkartmaz. 9. Birlik beraberlik iç barış için çalışır. 10. İrşad eder. 11. Tebliğ ve davet hizmetleri yapar. 12. Yağcılık yalakalık yapmaz. 13. Yazdığı söylediği her şey doğrudur. 14. Islah edicidir.15. Müslüman medyanın faziletlerini üstünlüklerini meziyetlerini düşmanları ve karşıtları da tasdik eder... 16. Müstehcen yayınlara kapalıdır, kadınların haklarını, haysiyetini, iffetini, şerefini korur.

            * Bir buçuk milyarlık İslam dünyası birlik olmazsa, paramparça olursa, Müslümanlar birbirinin gözünü oyarsa ne olur? Cevap: Nüfusu dokuz milyon olan Siyonist devlete yenik düşerler.

            * Herkes kendi kapısının önünü süpürse bütün şehir tertemiz olur.

            * Vaizler halka ettikleri nasihatleri kendileri tutmazsa, o nasihatlerin bir tesiri olmaz.

            * İyi, kâmil öğretmen, sınıfın kapısından içeriye güneş gibi girmelidir.

            * Gururlu insan yükseldikçe alçalır; mütevazı kişi alçaldıkça yükselir.

            * Bir gram ilim ve hikmet, bir ton gevezelikten zevzeklikten dedikodudan polemikten fasa fiso konuşmalardan üstündür.

            * Tüketim toplumu nizamı, fıtrata insan boyutlarına aykırı bozuk bir sistemdir. Bu sistemin çarkları içine düşen insanlar köleleşir.

            * İslam fazilet (erdem) dinidir. Faziletsiz Müslüman düşünemiyorum. İnsan günahsız olamaz. Az veya çok günah işler. Faziletli Müslüman açıkta açıkça küstahça meydan okurcasına günah işlemez. Bu da bir fazilettir.

            * Fabrikada işçilere sulu köfte, pilav ve zerde verilirken, patron kuzu dolması, zeytinyağlı enginar, krem karamel yiyor. Bu ahlâka, vicdana, hikmete (bilgelik) aykırıdır. İşçiler ne yiyorsa patronlar da ondan yemelidir. Resulullah Efendimiz (salat ve selam olsun ona), kölelerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin buyurmuşlardır.

             * Müslüman patronlar tevazuda, alçak gönüllü olmada işçileri geçmelidir.

             * İnsanların, çevrendekilerin senin kürküne itibar etmesine aldanma. Asıl gerçek itibar ilmine, irfanına, bilgeliğine, faziletlerine hayırlı meziyetlerine olan itibardır.

             * İnsanların toplumun ve çevrendekilerin sevgileri, alkışları, övgüleri sakın seni aldatmasın. Bir düşmeyegör. Etrafında kimse kalmaz.

             * Dünyada en iyi idare İsviçre’ninkiymiş. Ben Türkiye idaresinin en iyi olmasını isterim. İkinciliği bile kabul etmem. İsviçre bizden sonra gelsin.

             * Önemli olan çok para kazanmak, zenginlik, aşırı tüketim, aşırı konfor, lüks şeyler yiyip içmek, pahalı giysiler, geniş meskenler, otomobiller motomobiller değildir. İnsanî gündemin birinci maddesi mutluluktur. Bu yoksa evlerin, otomobillerin, yeme-içmelerin bir faydası olmaz.

             * Sınırsız aşırı bir hürriyet, hürriyetin en büyük düşmanıdır.

             * Tüketim toplumunun insanları dışarıdan bakıldığında hür görünseler de gerçekte hür değildir.

             * Günahları dolayısıyla tevbe edip ağlayan bir günahkâr; faziletleri dolayısıyla gurur ve kibre kapılan, kendini beğenen bir günahsızdan üstündür.

             * Ramazan, açlıkla terbiye ayıdır. Resulullah Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) “Oruç tutunuz, sıhhat bulasınız” buyurmuşlardır. Bu mübarek ayı tıkınma, oburluk ayı haline getirmek Müslüman’a yakışmaz.

             * Vatandaş otomobil kullanırken burnunu kâğıt bir mendille siliyor, mendili yola atıyor. Bu hareketin tahlilini yapalım:1- Bunu yapan görgüsüz, terbiyesiz, ahlâksız bir kimsedir.

           * Şimdiye kadar kaç defa yazdım. Milli eğitimimizi düzeltemezsek Türkiye düzelmez. Düzelmeyen, düzelemeyen, düzeltilmeyen bir ülkenin bekası tehlikeye girmiştir.

           * Bütün hayırlı hizmetlerin Allah rızası için yapılması gerekir. İhlâs olmazsa hizmet lafta ve yüzeyde kalır. Yapana faidesi olmaz.

             Not: Üstad M.Ş.Eygi’nin muhtelif makalelerinden derlenmiştir.

28 Nisan 2019 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara