KONUTTA AMORTİSMAN SÜRESİ NEDİR ?

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Ev bakarken çok sık karşılaşılan bir sorudur amortisman süresi. Evi satanlar, pazarlayanlar bu konu üzerinde çok durur. Peki konutta amortisman süresi nedir ve bu sürenin hesabı nasıl yapılır?

Satın alacağınız konutun kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasına amortisman süresi deniyor. Şöyle ki, 200.00 TL’ye bir ev satın aldınız bu evi de 1.000 TL’ye kiraya verdiniz, bu ev kendini 200 ayda amorti etmiş oluyor. 200 ayı 12’ye böldüğünüzde ise ev kendini 16,5 yılda amorti etmiş olur. Bu da Türkiye ortalaması için oldukça iyi bir amortisman süresi.

Nasıl hesaplanır?

Ancak diyelim ki 270.000 TL’ye bir ev aldınız ve bu evi de 1.000 TL’ye kiraya verdiğinizde bu ev kendini 270 ayda amorti ediyor. Onu da 12 aya böldüğünüzde 22,5 yıl yapar. Kendini 22,5 yılda amorti eden bir ev aldığınızda akıllı yatırımdan uzaklaşmış olursunuz. Pek tabi evi beğendiğiniz ve oturmak için aldıysanız bu hesaplamaya tamamen uymak zorunda değilsiniz.

Sakarya’da ortalama amorti süreleri

Peki amorti hesaplamalarında Sakarya ortalaması nedir? Sakarya’da evlerin amorti süreleri ortalama 20 yıl. Bu süre Kocaali,Karapürçek,Kaynarca gibi ilçelerde biraz daha aşağı düşebiliyor. Bu anlamda Erenler,Adapazarı,Serdivan gibi ilçelerimizde amorti süreleri biraz daha yüksek.

Hesaplama yapmadan ev satın almayın

Ev satın alırken böyle basit bir hesaplama yaparken doğru bir yatırım yapıp yapmadığınıza karar verebilirsiniz. Bu arada gelişmeye açık bölgelerden ev satın aldığınızda bu hesaplamalar değişkenlik gösterebilir. Ya da arz talep dengesine bağlı olarak evin kiralık fiyatları çok yükselebilir. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

28 Nisan 2019 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara