KONUT ALAN YABANCILARA VATANDAŞLIK

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Herkesin bildiği gibi Türk vatandaşlığı elde edilebilmesi için gayrimenkul yatırımı kapsamında 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan vatandaşlığı hak ediyordu. Geçtiğimiz günlerde Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Konut alan yabancılar için limit değişikliği yapıldı.
19 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Yeni yönetmelik kapsamında Türkiye'de ev alan yabancılara vatandaşlık limiti 250 bin dolara indirildi. Konut alan yabancılara vatandaşlıkta limit 1 milyon dolar olarak uygulanıyordu.
Buna göre artık Türk vatandaşlığı için satın alınacak konut değerinin, 250 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası olması yeterli oluyor.

Yönetmelik kapsamında ev alan yabancıya vatandaşlık için aranan diğer şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Buna göre, 250 bin dolara ev alan yabancıların, vatandaşlık için tapu kayıtlarında üç yıl satılmaması şerhi koymaları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit ettirmeleri gerekiyor.
Bir de yazılarda sürekli dile getirdiğimiz kira sözleşmesinin fesh işlemlerini bir kez daha tekrarlayayım gelen sorulardan Kira kontratı, taraflar arasında herhangi fesih bildirimi yapılmadıysa süre sonunda bir seneliğine daha yenilenmiş oluyor. Yenilenen kira anlaşmalarında kira bedeline zam yapılıyor.
Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyordu.
Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

8 Ekim 2018 , Pazartesi

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 9 Ekim 2018 , Salı

fatih dönmez

şu kira kontratı olayını anlamıyorum yenilenmeme durumunda devam etmesi çok saçma değil mi ?

Tarih : 9 Ekim 2018 , Salı

abdullahdogn

Başka kolaylıklarda sağlansın döviz le satış olmasın herkes vatandaş olsun :))

Tarih : 9 Ekim 2018 , Salı

Derbent

Bu kadar basitleştirmyn artık

Tarih : 8 Ekim 2018 , Pazartesi

ümit salman

Devlet para toplamak için ne yapacağını şaşırdı

Tarih : 8 Ekim 2018 , Pazartesi

adapar emlak

Ne komik bi ülke olduk

Tarih : 8 Ekim 2018 , Pazartesi

arszum

avrupa amerika ingiltere vatandaşı olabilmek nerdeyse imkansız bizde kolaylaştırıralım ne güzel ne güzel

Tarih : 8 Ekim 2018 , Pazartesi

NESRİN

bence alışveriş fişi getirene vatandaşlık verilsin daha çok anlam kazanır

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DİLENCİLİK ÖNLENMEK İSTENİYORSA

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara