KİRA ARTIŞINDA YENİ DÖNEM

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda konut sektörünü ilgilendiren iki önemli karar çıktı. Ev sahiplerini ve kiracıları yakından ilgilendiren karara göre, kiralar TÜFE'ye bağlanacak ve gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak.

Kiralar düşük oranda artacak

Karar kapsamında kiralar daha düşük oranda artarken, ev sahipleri ve arsa sahipleri daha yüksek vergi ödeyecek. Tüketici fiyatlarına göre belirlenen kiralarda faiş artışlar yapılamayacak.

TUİK tarafından açıklanan verilere göre, TÜFE Ağustos'ta yüzde 2,30 artarken yıllık bazda yüzde 17,90 oldu. Ağustos ayı yurt içi üretim enflasyonu (ÜFE) ise yüzde 32 oldu. İki veri arasındaki fark bir yılda en az bir kiraya denk geliyor. Aylık kirası 1000 TL olanlar için aradaki yıllık fark 1700 TL'yi, 2000 TL olanlarda ise 3400 TL'yi aşıyor.

Çok önemli bir karar, bu sene ÜFE'deki yükselişten dolayı kira artışları yüzde 19'a ulaştı. Vatandaşı koruyacak bir önlem almak gerekiyordu, kira artışlarının tüketici fiyatlarına bağlanmasını doğru buluyorum. Tüketicinin geliri belli düzeyde olunca bu ekstra maliyetler kiracıda sıkıntı yaratacaktı.

TAPU HARÇLARI

Tapu harçlarının 31 Ekim'e kadar yüzde 3 olarak belirlendi.Sonrasında yüzde 4 e yeniden gelecek zaten ciddi sınavdan geçen inşaat-emlak sektöründa tapu harcının tekrardan yükseltilmemesi  ve kalıcı olarak %1 oranına gerilemesini umuyorum.

Konut satışları Ağustos ayında %12,5 dolaylarında azaldı.Bahsettiğimiz tedbirler alınmazsa bu oran Eylül ayında daha da azalacığı görülüyo.Kriz varmı? Evet  kriz var olmasa hükümet ekonomi politikalarını sıralamazdı sanırım..Yapılan onca ekonomi önlemleri geç kalındığı için bugünleri yaşıyoruz.

Bizim sektörümüze gelince konutsahipleri sektördeki dalgalanmanın fırsatçılar olduğunu dile getirirken kendileri kira zamlarını ÜFE-TÜFE oranlarında ayarlamamız gerektiğini savunmalarınıda şaşkınlıkla karşılıyorum..Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

23 Eylül 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 29 Eylül 2018 , Cumartesi

emre hasan

herkes kendi düzenine göre zam yapıyor piyasadaki zamlardan şikayet eden herkes kendi ürünlerine zam yapmaktan çekinmiyor herkes fırsatçı

Tarih : 29 Eylül 2018 , Cumartesi

emre hasan

herkes kendi düzenine göre zam yapıyor piyasadaki zamlardan şikayet eden herkes kendi ürünlerine zam yapmaktan çekinmiyor herkes fırsatçı

Tarih : 24 Eylül 2018 , Pazartesi

SERKAN YETR

battık işte

Tarih : 24 Eylül 2018 , Pazartesi

NIHAL

şaka gibi ülke olduk her gün düzenleme o tutmadı yenisi o tutmadı yenisi .

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU ÖYLE BİR AŞK Kİ…

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara