İTİBARDA YATIRIM KAYGISI!

ERGÜN ÖZKAN
ergunozkn@hotmail.com


Bu şehrin geleceğini tayin edecek ve planlı gelişmesinin tek adresi toplu taşıma sisteminin düzenlenmesinden, hafif raylı sistemden geçmekte.

Bulunduğumuz bölgede raylı sistemi kullanmayan tek İl olma özelliğini taşımaktayız.

Muhtarlar  günü münasebetiyle düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı ‘’ Raylı sistemler gelişmiş şehirler için çok önemli bir ulaşım aracı. Ancak bir potansiyel  oluşması gerekiyor , eğer potansiyel oluşursa raylı sisteme geçeriz’’ diye görüş belirtmiş.

Anlaşıldığı üzere başkanda ulaşımda sorun yaşadığımız, mevcut kullanılan yöntemin ilkel olduğunu kabul eder durumda. Ancak mazeret olarak yolcu potansiyelinin oluşmadığı görüşün de.

Benim de tam olarak itiraz attığım yer burası , böylesi bir yatırımı planlamanın en önemli unsuru hiç kuşku yok ki yolcu sayısı olması, ancak  ticari işletme anlayışı ile hareket ederek karlılık planlanmamalı.

Kamu kuruluşları yatırımlarını öncelikli yurttaşların faydaları üzerinden planlar mutlak ekonomik kazanım düşünmezler. Anayasada tarif edilen sosyal devlet ilkesi de bundan dolayıdır.

Onun içindir ki böylesi bir mazeret kabul edilemez kaldı ki bugün itibariyle bu şehirde yolcu sayısı azımsanacak boyutta değil!

Bunun sayımı, ölçümü yapılabilir ancak hafif raylı sistemi kullanabilmenin tek gerekçesi olamaz.

Sosyal devlet rakamlarla meşgul olmaz, yatırımının merkezini insanı koyar…!

Bölgede hafif raylı sistemi hayata geçiren komşu İl’ler incelendiğinde benzeri bir sonuca ulaşılır.

Öncelikli hedeflerin karlılık olmadığı gerçeği görülebilir.

Daha ötesi Batı toplumları 1800 yılların sonlarında hafif raylı, metro v.b. ulaşım sistemleri ile sorunları çözmüşler.

Bahse konu yıllar da Batı kentlerinde kara taşıtı, insan sayısı hiç kuşku yok ki o yıllar için raylı sistemi ticari karlılık sağlayacak boyutta değildir.

Toplu taşıma sistemini çağdaş boyuta taşımanın en önemli gerekçesi  karlılık değil, kullanılır olmasıdır.

Bunun en çarpıcı örnekleri bu sorunu 1800 yıllarda çözen tüm Batı kentleridir.

Başkan Toçoğlu bu sorunun çözümünü planlarken karlılık üzerinden değil , şehrin geleceğini , gelişmesine doğru yön vermesi üzerinden planlamalı!

Ticari kaygıdan uzaklaşıp, yurttaşın konforunu sağlayıp  şehrin trafik karmaşasına son vermesi üzerinden değerlendirmeli!

Zaman en kıymetli hazine , bunun üzerinden karlılık hesabı yapılmaz doğru değerlendirilmesi  için yatırım yapılır.

Yurttaşın tüm zamanını trafikte harcamasının önüne geçmenin yoludur hafif raylı sistem.

Sokak arası parkların engelidir, hafif raylı sistem.

Şehrin itibarının tesisinin yoludur  hafif raylı sistem.

Unutulmamalı  itibarda ekonomik kaygı olmaz…!

ergunozkn@hotmail.com

25 Ekim 2017 , Çarşamba

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 30 Ekim 2017 , Pazartesi

bülent sarova

Sakarya belediyesi idaresi diyor ki, başka şehirde demiryolu şehri bölüyor mu. En basit İstanbula baksınlar. Hem Batı hem de Doğu yakası demiryolu ile bölünmüş. Uzağa değil, Pendike gitsinler, şehri ikiye bölmüş.Her yerde aynı.Aklımızla alay etmesinler. Trenin şehirden mahrum edilmesinin tek müsebbibi sakarya belediye idaresidir. Hem ADA Ekspres hem de ADARAYı bu şehirden tart ettiler, yüz yıllık esas kazanımımızı yok ettiler.ADARAYA yapılan onca masraf, o kadar lüks duraklar, bunca masrafın hesabını kim verecek. Hepsi atıl kaldı.Biz ne kadar zenginmişiz. İsraf diz boyu.Siz tren üzerinde çok duruyordunuz, şimdi sustunuz.Aynı kararlılıkla üzerine gitmenizi bekliyoruz.Seçim geliyor!!!

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

TCDD’NİN AYIBI

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara