İNSÜLİN DİRENCİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

MERVE CAN
diyetisyenmervecan@gmail.com


Herkese merhabalar. Bu hafta sizlere insülin direncinde beslenme ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim. Öncelikle insülin direncinden kısaca bahsetmek istiyorum. İnsülin pankreasın beta hücrelerinden salgılanan kandaki glikozun hücrelerin içine girmesi sağlayan bir hormondur. İnsülin direnci ise vücudumuzdaki bu hücrelerin insülin direnç göstermesidir. Yani pankreastan salgılanan insülin hücre içine giremez ve kanda dolaşmaya devam eder. Pankreas ise daha çok insülin salgılayarak glikozun dokular tarafından kullanılması ve enerji üretiminin sağlanması için uğraşır. Aşırı salınan ve kanda dolaşan bu insülin daha çok yemek yeme isteği, açlık hissi ve atıştırma isteği şeklinde geri döner. Ayrıca obezite, hipertansiyon, ateroskleroz gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.

İşte insülin direncinde dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Uzun süreli açlıklardan kaçınmalısınız. Öğünleri 2.5-3 saat aralıklar ile yapmalısınız.
 • Karbonhidrat kaynaklarını tüketirken tercihlerinizi dikkatli yapmalısınız. Basit karbonhidratlardan, nişastalı besinlerden uzak durmalısınız.

-Beyaz un

-Şeker

-Bal, reçel

- Pirinç, makarna

-Patates, havuç, mısır gibi besinlerin tüketimi sınırlandırılmalı, mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 • Karbonhidrat tercihlerinizi yulaf, çavdar veya tam buğday ekmeği, hamursuz ve unsuz çorbalar, kurubaklagiller ve meyvelerden yana kullanmak kan şekerinizi kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.
 • Kuru meyveler yerine daha çok taze meyveleri tüketmeye özen gösterin.
 • Glisemik indeksi yüksek besinlerden günlük beslenmenizde uzak durmaya çalışın.
 • Tereyağı, margarin, trans yağlar gibi doymuş yağ asidi içeren yağlar yerine zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel kaynaklı yağlar tercih edilmelidir. Badem, fındık, ceviz, zeytin, avokado gibi sağlıklı yağlara da hayatınızda yer açmalısınız.
 • İşlenmiş besinlerden, hazır paketli gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Lif kaynağı olan sebzeler kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Günün en az bir öğününde mutlaka sebzeye yer verin.
 • Et yemeklerinin yanında mutlaka bol lif içeriği olan salatayı tüketmeye özen gösterin.
 • İnsülin direncinde beslenmenin önemi kadar spor ve egzersizin de önemi çok büyüktür. Hayatınıza mutlaka egzersizi ekleyin.

Pazartesi başlanan diyetlerin devamının gelmesi temennisiyle, iyi haftalar dilerim.

Online beslenme danışmanlığı ve sorularınız için mail adresim: diyetisyenmervecan@gmail.com

16 Mart 2019 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ŞEHİT MURSİ’YE GIYABİ CENAZE NAMAZI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara